חופשת לידה לאבות - המפתח לשוויון מגדרי

הניסיון מלמד שרק מתן פרק זמן לאבות שאינו בא על חשבון האמהות מוביל לניצול גבוה של חופשת הלידה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אב מחזיק תינוקצילום: Getty Images IL

מדינת ישראל עושה הכל כדי שנלד יותר ילדים. זה האתוס הלאומי שלנו, הנורמה החברתית מספר אחת. מה זה אומר "עושה הכל"? למשל, מימון טיפולי הפריון הכי גבוהים במערב. אבל מה המדינה עושה למען המשפחות הצעירות אחרי הלידה? כמעט כלום, בוודאי ביחס לעולם.

משרד ראש הממשלה הודיע באחרונה שיפעל לקידום חופשת לידה ייעודית לאבות, נפרדת מחופשת הלידה של האמהות — כפי שנהוג במדינות רבות אירופה. הניסיון מלמד שרק מתן פרק זמן לאבות שאינו בא על חשבון האמהות מוביל לניצול גבוה של חופשת הלידה. חופשת לידה לאבות נותנת לגיטימציה של טיפול גברים בילדים, ולא רק מאפשרת טיפול של גברים בזמן התקופה המצומצמת, אלא מבססת את הטיפול לאורך זמן — אב שמחתל את בתו יהיה גם אב נוכח יותר כשתגדל.

מדיניות זו היא המפתח להגדלת השוויון בין גברים לנשים בשוק העבודה ובבית. זאת גם צריכה להיות הזדמנות ליצירת מדיניות משפחה בכלל בישראל, ולפעול להתאמה טובה יותר של שעות מערכת החינוך לשוק העבודה התובעני, באמצעות הארכת יום החינוך וקיצור שעות העבודה במשק.

בעשורים האחרונים שיעור ההשתתפות של נשים בשוק העבודה הישראלי גדל באופן ניכר. נשים בישראל עובדות כיום יותר מהממוצע ב–OECD. 59% מהנשים הישראליות עובדות, והן מהוות 47% מכלל העובדים במשק, לעומת שיעור השתתפות של 41% בלבד בתחילת שנות ה–90. ואולם כניסתן של נשים לשוק העבודה לא הובילה מהלך שבו גברים נכנסו הביתה, ולקחו חלק משמעותי בעבודות הבית וגידול הילדים.

אין זה מפתיע כי המדיניות בישראל אינה מייצרת תמריצים עבור השינוי המגדרי הנחוץ בבית. נכון להיום, מדיניות תקופת ההורות והלידה בנויה כך שאבות יכולים לקחת תקופות הורות ולידה משמעותית רק על חשבון האם, התוצאה: רק 700 גברים בשנה (0.5%) לוקחים אותה בפועל.

מחקרן של ד"ר עמית קפלן וד"ר מהא כרכבי סבאח ממרכז שוות במכון ון־ליר על "עבודות שקופות" מצביע על כך שנשים אמנם עובדות פחות שעות בשכר לעומת גברים, אך בשקלול של עבודה בשכר ועבודה שאינה בשכר (עבודות הבית וגידול הילדים), נשים עובדות 76.3 שעות שבועיות, בעוד גברים עובדים 64.2 שעות בשבוע.

עבודת הדוקטורט של אור ענבי באוניברסיטת בר־אילן מצביע על דפוס שבו אבות מעורבים ישתתפו בגידול הילדים ב"קצוות" של היום — הם ייקחו את הילד לגן בבוקר, ויקלחו וישכיבו לישון בערב. מה שנותר באחריותה המרכזית של האם היא פעולת האיסוף ממסגרות החינוך — שקוטעת את יום העבודה ומקצרת אותו משמעותית.

שדולת הנשים פועלת בשנה האחרונה לקידום מדיניות חופשת לידה לאבות, ופועלות לכך שללא תלות בהרכבה, הממשלה הבאה תהיה מחויבת לקידום הנושא. פרסום התוכנית של משרד ראש הממשלה הוא הזדמנות עבור כל המפלגות שמתמודדות בבחירות להבהיר את עמדתן בנושא. כציבור יש לנו את הזכות להבהיר שזה הזמן לשינוי.

הכותבת היא מנכ"לית שדולת הנשים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker