6,000 איש מתים בשנה — ואיש אינו פוצה פה

זיהומים בבתי חולים אינם גזירה משמים. הם תוצאה ישירה של עומס בלתי אפשרי ושל צפיפות מסכנת חיים. אפשר למנוע אותם

ציון חגי
ציון חגי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חולים על מיטות אשפוז במסדרון בבית חולים
חולים על מיטות אשפוז במסדרון בבית חולים צילום: ניר כפרי

מחאת האפודים הצהובים שהתעוררה לאחרונה גם בישראל מכוונת ליוקר המחיה. ואולם, טוב היו עושים המפגינים אם היו מוחים בתוקף לא על מחיריו של מוצר כזה או אחר, אלא על הזילות של חיי אדם במערכת הבריאות.

כ–6,000 אנשים מתים מדי שנה מזיהומים נרכשים בבתי חולים בישראל — יותר מפי 13 ממספר הקורבנות בתאונות הדרכים — ואיש אינו יוצא לרחובות. מבחינת רוב הציבור הישראלי, לאנשים האלה אין שם ואין פנים. לרוב, גם משפחותיהם לא יכירו את התמונה האמתית. אין מי שיתייצב למולם ויאמר: "אפשר היה למנוע את מותו של יקירכם, אילו השקיעו במערכת הרפואה הציבורית".

זיהומים בבתי חולים אינם גזירה משמים. הם תוצאה ישירה של עומס בלתי אפשרי ושל צפיפות מסכנת חיים. שיעורי תפוסה של 200% במחלקות פנימיות וגריאטריות מסוימות, משמעותם מיטות אשפוז במסדרון, עומסים בחדרי ההמתנה ובמיון, בהמתנה לביצוע בדיקת דימות. אלה בדיוק המקומות שבהם מדלג הזיהום מחולה לחולה. כאשר משכיבים שישה מאושפזים ואף יותר בחדר שנבנה במקור לשלוש מיטות, ושלצדו תא שירותים אחד — הזיהומים ימשיכו לשגשג, ומטופלים ימשיכו למות. באחד התסריטים השכיחים מתברר רק בדיעבד כי אחד מבין השישה נושא מחולל מחלה זיהומית. וכל זה עוד לפני שדיברנו על הפגיות בישראל, המציגות שיעורי זיהום הגבוהים פי שניים עד שלושה מהממוצע במערב.

מספר המיטות בישראל עומד על מחצית ממוצע OECD, ותהליך גידול האוכלוסייה והזדקנותה מחריפים את התמונה. היקפי ההכשרה של רופאים חדשים בבתי הספר לרפואה רחוקים מלספק את כוח האדם שיידרש לנו בשנים הבאות. הרופא שיטפל בנו בעוד 12–15 שנים — אמור היה להתחיל את לימודיו זה מכבר. אלא שהוא אינו נמצא בבתי הספר לרפואה.

למרות זאת, מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הודיעה באחרונה למנהלי בתי החולים וקופות החולים כי "ב–2019 אנו נצמצם באופן משמעותי את התוכניות הלאומיות במערך האשפוז, בהן התוכנית לשיפור הטיפול בפגים, תוכנית המיונים ותוכנית הזיהומים". זאת, לאחר סבב קיצוצים רוחבי בנובמבר, שנועד לממן את הסכם השוטרים וחתך 40 מיליון שקלים מתקציב המשרד.

מה עוד צריך לקרות כדי שצרכני הבריאות במדינת ישראל ייצאו להפגין, כמו שעושים צרכני הקוטג'? מתי תיפסק העלייה השנתית לרגל אל ועדת סל התרופות? בפעם הבאה שבה אתם פוגשים רופא בחלוק לבן, חישבו עליו כעל מי שלובש אפוד צהוב מעל החלוק הלבן הזה. אנחנו מוחים על חוסר האונים שאליו תימרנו אותנו מי שיושבים וידם על ברז התקציב. האפוד הצהוב הווירטואלי שלנו נועד להתריע על זילות החיים במערכת הבריאות.

פרופ' חגי הוא יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker