הגיעה התקופה שבה כולם "דואגים" לעובדי הקבלן

שר האוצר משה כחלון השיק את קמפיין מפלגתו לקראת הבחירות הקרובות תחת הסיסמה "רק לכחלון אכפת" ■ אך מבט מהיר על דו"ח החשב הכלכלי במשרד האוצר מגלה שישנם כ-600 אלף עובדי קבלן שסובלים מתנאי עבודה נחותים

אלכס טנצר
אלכס טנצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

שר האוצר משה כחלון השיק את קמפיין כולנו תחת הסיסמה "רק לכחלון אכפת". המסר: "כל הנושאים הבוערים שבהם טיפלה כולנו היו מונחים על שולחן ממשלות ישראל לדורותיהן ודבר לא נעשה". כחלון שואל את האזרח הישראלי, "למה רק כחלון דאג למשפחה שלך?", ועונה: "כי רק לכחלון אכפת".

בישראל יש כ-600 אלף עובדי קבלן, שסובלים מתנאי העבודה הנחותים ביותר: לפי הדו"ח האחרון שפירסם החשב הכללי במשרד האוצר, 89% מעובדי הניקיון, 42% מעובדי האבטחה ו-32% מהעובדים בתחום הסיעוד בשירות המדינה לא מקבלים שכר לפי חוק. 73% מהם מקבלים שכר נמוך משכר מינימום. בדצמבר 2017 שכרם של 90 אלף מאבטחים היה אמור לעלות ב-1.5 שקל לשעה, אך שר העבודה חיים כץ לא חתם על כך, כי כחלון לא העביר את הכסף. לפי הסכם עם ההסתדרות מיולי 2015, שמנע את השבתת המשק, היו צריכים לקלוט לשירות הציבורי 15 אלף עובדי קבלן עד 2017. כמה קלטו עד עכשיו? רק 6,200. כי דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

שר הפנים אריה דרעי, בפתיחת קמפיין הבחירות ב-2015, לא נמנע מלבקר ישירות את ראש הממשלה נתניהו: "אדוני, איך אתה נרדם בלילה כש-30% מילדי ישראל הולכים לישון רעבים? מה עשית בשביל אותן משפחות שקופות? איפה החמלה? האנשים השקופים האלה שאף אחד לא רואה, מתעלמים מהם בכל המפלגות. אנחנו נדאג לכל אותם אזרחים שקופים, לעוני אין צבע ולעוני אין כיפה". אמר ושכח.

עברו מאז הבחירות ארבע שנים, ופוליטיקאים שוב נזכרו בשקופים רק עכשיו: "ישראל בוחרת כחלון. את מה שעשתה מפלגת כולנו בשביל הביטחון הכלכלי שלך אף מפלגה לא עשתה. מדובר בלא פחות ממהפכה". לא פחות מ-87 הישגים כלכליים־חברתיים זקף לזכותו כחלון - ביניהם גם לגבי עובדי קבלן - במודעות שפירסם בעלות של כ-150 אלף שקל ב"ישראל היום" וב"כלכליסט".

כל השרים וכל המפלגות מתייחסים לעובדי הקבלן כשקופים, ולמשפחות שלהם כשקופות. שרים שאפילו לא טורחים לענות למכתבים במשך חודשים, וזאת בניגוד לחוק. עובדי הקבלן נותרו למעשה יתומים. אין להם הגנה של האיגוד המקצועי וגם חוקי העבודה אינם מגנים עליהם, כי אין להם נציגים בכנסת. לפי המכון הישראלי לדמוקרטיה, מאז ראשית שנות ה-2000 חלה ירידה בשיעורי ההצבעה בקרב בעלי המעמד הכלכלי-חברתי נמוך. נתון זה משקף את האי אמון שלהן במפלגות הקיימות בישראל.

בנימין נתניהו צריך להבין שקולות של עובדי הקבלן כבר לא נמצאים בכיס שלו. מדיניות כלכלית שמגדילה פער בין עשירים ועניים מסכנת את שלטון הליכוד. ומה עם יאיר לפיד? אבי גבאי? בני גנץ? יש עתיד, העבודה וחוסן לישראל נלחמות על אותו בוחר, אבל לא מצליחות לצאת ממסגרת המצביעים המסורתיים שלהן. מנכ"לים, פרופסורים ושחקנים לא יביאו הרבה קולות בבחירות הבאות. מי שימשיך להתעלם מהבעיות - מקומו באופוזיציה. לא נשכח ולא נסלח.

הכותב הוא יו"ר המטה למען עובדי קבלן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker