מסיבת התה של השלטון המקומי בישראל - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מסיבת התה של השלטון המקומי בישראל

מס הארנונה מהווה כמעט 65% מההכנסות העצמיות של הרשויות המקומיות ■ חרף הפיקוח האדוק של הממשלה על הרשויות המקומיות, הגירעון המצטבר שלהן היה 3.4 מיליארד שקל נכון לסוף 2016

ישיבת עיריית ירושלים, ב-2016
אמיל סלמן

המתיישבים ביבשת אמריקה יצאו למלחמה נגד הכתר האנגלי בשל העלאת מסים במושבות האמריקאיות. במגנה כרטה התחייב המלך האנגלי להתייעץ במועצת ברונים לפני העלאת מסים, וכך ניצל ממרד. בישראל 2019, הרשויות המקומיות גובות מתושביהן יותר מ-24 מיליארד שקל, ללא הליך דמוקרטי משמעותי בתהליך גביית המסים.

מס הארנונה הוא החלק המשמעותי ביותר מגבייה זאת, והוא מהווה כמעט 65% מההכנסות העצמיות של הרשויות המקומיות. ממנו נגזרים תקציבי הרשות, פעולותיה ואיכות החיים שהיא מסוגלת להעניק לתושביה.

מעבר למונופול על הפעלת הכוח, הסממן המרכזי ביותר לריבונות הוא היכולת להוריד ולהעלות מסים. אזרחי ישראל צעדו לקלפיות במטרה לבחור ראשי רשויות מקומיות, כאשר חלקם מצפים להפחתת ארנונה או למתן שירותים נרחבים יותר על ידי הרשות, שימומנו באמצעות מסים. אלא שלרשויות המקומיות כמעט אין אמירה ביחס לגביית המסים שלהן.

מס הארנונה מתייקר בכל שנה באמצעות מנגנון "העלאת החובה" שנקבע על ידי משרדי הפנים והאוצר. העלאת החובה היא ממוצע בין עליית מדד המחירים לצרכן ומדד השכר במגזר הציבורי. במלים אחרות, הארנונה מתייקרת בכדי לנסות לשמר רמת שירותים על ידי הרשות המקומית - ללא כל קשר לרצון של הרשות לקצץ או להרחיב שירותים.

חרף הפיקוח האדוק של הממשלה על הרשויות המקומיות, הגירעון המצטבר של הרשויות בישראל היה 3.4 מיליארד שקל נכון לסוף 2016.

סמכויות הרשות המקומית נעדרות עצמאות

ארנונה

כמו תקציב הרשות המקומית, גם סמכויותיה נעדרות עצמאות של ממש. למעשה, למעט שירותי ביוב, מים ותברואה, רשויות מקומיות תלויות משמעותית בממשלה. בפועל, ראשי רשויות הם יותר לוביסטים של העיר שאותה הם מייצגים אל מול הכנסת והממשלה - ופחות משמשים כנבחרי ציבור מצד עצמם.

כאשר שתדלנות זו לא עולה יפה, העיר עלולה להידרדר לקיצוצים ולחובות, או לחילופין להפגנות מול משרדי הממשלה, כפי שראינו בירושלים בשנים האחרונות. מן הצד השני, רשויות מקומיות ששתדלנותן עלתה יפה הופכות קבלן ביצוע של הממשלה בתחום הרשות שלהן במגוון נושאים, החל מתחבורה ופיתוח עסקי וכלה בתרבות ובחינוך.

בהתאם למסגרת הפיננסית שבה פועלות הרשויות המקומיות, ישראל תפסה את המקום ה-94 והשלישי מהסוף בין המדינות המערביות במדד קרבת השלטון לתושב. קרבת השלטון לתושב מאפשרת מתן מענה גמיש המותאם לקהילות השונות, והיא שמאפשרת לנבחרי הציבור להיות קשובים לצורכי הציבור.

ניתן להציע מתן סמכות לרשויות המקומיות לקבוע בעצמן את בסיס המס ואת שיעורו - בהתאם לאופי הרשות המקומית, לרמת השירותים הציבוריים שאותם היא מעוניינת להעניק ובהתאם ליכולות הכלכליות שלה. המגוון והשוני שייווצר בין הרשויות השונות ייצר תחרות בריאה בין הרשויות ומנעד שירותים רחב יותר המותאם למגוון קהילות רב יותר.

הכותב הוא חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת התעוררותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות