הממשלה מציגה: יש אזרחים סוג א' - ויש אזרחים סוג ב'

השר צחי הנגבי אמר באחרונה שהתגובה הישראלית לירי של החמאס לעבר תל אביב היתה שונה מהירי לעבר העוטף ■ למרות שהוא ניסה להגיד שדבריו לא הובנו כהלכה, בפועל, מדיניות הממשלה לא מתייחסת באופן שווה לתושבי הפריפריה כמו לתושבי גוש דן

יעל רון
יעל רון
ישראלים מביטים לעבר הגולן הסורי, אתמול
צילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

השר צחי הנגבי אמר באחרונה כי "המתקפה על חמאס היתה מינורית, מרבית הירי התמקד בעוטף עזה, לירי על תל אביב יש משמעויות אחרות". לאחר מכן הסביר השר כי דבריו לא הובנו כהלכה, אך האמת המצערת היא שהמלים שאמר הנגבי הן חשובות ביותר, מכיוון שהיטיב לתאר את מה שתושבי הצפון והנגב חשים כבר שנים רבות: בישראל יש אזרחים סוג א' ואזרחים סוג ב'.

נכון, המרכז הכלכלי של ישראל נמצא בגוש דן, אך אזרחים מתגוררים גם מעבר למרכז הארץ - וטוב שכך - וגם להם מגיע לחיות ולנהל שגרת חיים סדירה ואף איכותית. אם לתפישת שר בממשלת ישראל דין אחד למתקפה על הדרום ודין אחר למתקפה על המרכז, אז אין להתפלא שמערכת הבריאות בצפון קורסת ואנשים חיים פחות שנים, בעוד שבמרכז שירותי הבריאות נמצאים בשורה ראשונה עם המדינות המפותחות. דו"ח אי־השוויון ברפואה של משרד הבריאות, שהתפרסם ב-2016, הציג שוב את ממדי הפער בין מערכות הרפואה בפריפריה לבין אלה שבגוש דן. כמות הרופאים נמוכה משמעותית בצפון וישנה ירידה בכמות מיטות האשפוז בכל בתי החולים, בעיקר במחלקות הילדים והמחלקות הפנימיות, ואלו רק חלק מהנתונים העגומים שחושף הדו"ח.

ולמה לעצור בבריאות? לפני חודשים אחדים הוכרז על חנוכת קו הרכבת לירושלים. ללא ספק אירוע חשוב ומשמעותי אבל תושבי הגליל המערבי, הקריות וחיפה נדהמו לגלות כי עבור הפרויקט החדש, שעשוי לשפר את מצב התחבורה במרכז, לא נרכשו בזמן קרונות. לכן מצומצמים מספר הקווים, העמוסים גם כך, מהצפון למרכז ובחזרה.

זאת ועוד, במסגרת מה שנראה כמדיניות, שמחנו על חנוכת קטע נוסף מכביש 6, אך שוב גילינו את "מס צפון", שכן עלות הנסיעה בקטע החדש גבוהה ביחס לכל הקטעים האחרים בכביש.

אבל בריאות ותחבורה הם לא הכל, דו"ח של בנק ישראל חשף גם הוא ב-2016 כי הבדלי השכר הממוצע בין המרכז לפריפריה עשויים להגיע ל-50%. "הכנסותיו של משק בית פוחתות עם ההתרחקות מתל אביב", קובע בנק ישראל ואף מספק מעין נוסחה שלפיה על כל 100 ק"מ מרחק מתל אביב ההכנסה יורדת בכ-15%.

אז מסתבר שהשר הנגבי איננו אשם, הוא פשוט הילד שצעק המלך הוא עירום. הנגבי ריכז במשפט אחד מפחיד את התמצית כולה. ישראל מעדיפה את תושביה במרכז, ולא עושה מספיק על מנת לפזר את האוכלוסייה בצורה שווה ושוויונית. הורים שרוצים לתת לילדיהם את הטוב ביותר ככל הנראה יבחרו לגור במרכז ואילו תושבי הפריפריה נדונו לחיים קצרים יותר, חולים יותר ועניים יותר.

אם ממשלת ישראל רוצה לבנות חברה מאוזנת יותר עליה לעשות מחקר עומק, לגלות את כל הכשלים, להשלים את ההשקעות ולבנות תוכנית אב ראויה. עליה להפסיק לפזר הבטחות כאלו ואחרות לכספים לפרויקטים שחלקם מתממשים - וחלקם נשארים רק טקס יפה באלבום התמונות של פוליטיקאי לפני בחירות.

הכותבת היא מנכ"לית אשכול רשויות גליל מערבי ותושבת הצפון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker