להחזיר את הכלכלה ללימודי הכלכלה

בעולם היתה מהפכה בתוכניות הלימודים בכלכלה שלא הגיעה לישראל

טל וולפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
טל וולפסון

שימוש שגוי נעשה בנייר עמדה של מכון ון ליר בירושלים, שדן בלימודי הכלכלה בישראל ("סטודנטים לכלכלה אינם רעי לב כפי שנדמה לכם", TheMarker, 13.6).

בהתבסס על שאלון שהעברנו בקרב 800 סטודנטים לכלכלה בישראל, הסיק אסף צימרינג בנחרצות מסקנות שלא טענו - שללימודי הכלכלה אין השפעה ערכית על הסטודנטים לכלכלה. אם היה קורא טוב יותר, היה צימרינג רואה שהנחת היסוד שלנו היא שאי אפשר לדעת.

הנייר נכתב כתוצאה מאי נחת בקרב מרצים וסטודנטים מכל האוניברסיטאות בישראל. במסגרתו סקרנו את הספרות הענפה שניסתה לגלות אם ועד כמה משפיעים לימודי הכלכלה על הסטודנטים. מצאנו כי נכתבו מחקרים מרתקים עם טענות הסותרות זו את זו, אך תשובה נחרצת אין. ניסינו לבדוק זאת גם באמצעות שאלון שהעברנו, ולא מצאנו תשובה חד-משמעית.

עם זאת, חשוב לזכור שיש סכנה בעמדה שמציע צימרינג, שלפיה ללימודי הכלכלה אין השפעה על הסטודנטים, משום שהיא טומנת בחובה הנחה סמויה של שביעות רצון משיטת הלימודים הקיימת. וטעות ביסודה - הידעתם שבחלק מהאוניברסיטאות אפשר לסיים תואר בכלכלה בלי ללמוד קורס בכלכלת ישראל? הידעתם שמעטים המרצים בישראל שמלמדים היסטוריה כלכלית? ושאין מרצים המלמדים היסטוריה של המחשבה הכלכלית? שסטודנט לכלכלה לא יודע לקרוא עיתון כלכלי טוב יותר מאחרים? שחלק מהקורסים לא שונו מאז שנות ה-50? בעולם היתה מהפכה בתוכניות הלימודים בכלכלה שלא הגיעה לישראל.

כיום כבר כולם מבינים שכדי להפוך את הלימודים למשמעותיים - הם צריכים לעבור רפורמה. היסודות צריכים להילמד תוך התייחסות לעולם הממשי, תוך מתן דוגמאות אקטואליות, תוך הקניית יכולת לניתוח נתונים מהמשק הישראלי ותוך חשיפה בסיסית למחלוקות בתחום. כפי שסיכם זאת ראש הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה), פרופ' מנואל טרכטנברג, בכנס בנושא במכון ון ליר: "צריך להחזיר את הכלכלה לתוך לימודי הכלכלה".

בין אם התלמידים בחוגים לכלכלה עוברים "אינדוקטרינציה קפיטליסטית" ובין אם לאו, הביקורת על לימודי הכלכלה של פרופסורים כמו אביה ספיבק ואריאל רובינשטיין בעינה עומדת, ומוטב לשנותם בהקדם. הם המפתח ליצירת עולם אקדמי מלהיב ומסעיר לצד הכשרת קובעי מדיניות שיעבדו בשירות החברה.

הכותב הוא רכז התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker