הר אולימפוס או הר של חובות?

חבילת הסיוע שניתנה בתמורה לצעדי הצנע מסתכמת ב-117 מיליארד דולר

ג'ון דפטריוס, פרשנות
ג'ון דפטריוס, CNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הטרויקה שמנסה לארגן את חובות יוון - הבנק האירופי המרכזי, האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) – יצאו בראש מורם מהכינוס האחרון בבריסל, אך המציאות דומה יותר לגיהנום מתמשך, עם התקדמות קלה בלבד של אישור תוכנית הצנע ל-5 שנים.

הטרויקה, מתואמת כעת יחד עם ראש ממשלת יוון יורגוס פפנדראו והמספרים של חבילת החילוץ הסופית מתחילים להתגבש: 40 מיליון דולר מהעלאות מסים וקיצוצים בתקציב הממשלה עד 2015 והפרטות שיגייסו 72 מיליארד דולר. כמו כן, שר האוצר החדש אוונגלוס וניזלוס הצליח להוסיף עוד 5 מיליארד דולר ממסים וקיצוצי תקציב. סך הכל החבילה מסתכמת ב-117 מיליארד דולר.

נשיא הנציבות האירופית, חוסה מנואל בארוסו אמר: "הוכחנו פעם נוספת כי אנחנו מצליחים להגיע להסכם אם יש צורך בו ועשינו זאת בכנות ופתיחות שלא נראתה בעבר".

אחרים עשויים להתבונן על האירועים ממקום אחר - לפני 18 חודשים, שגעון החוב האירופי רק התחיל ויוון היתה הראשונה בתור. אני זוכר את הופעתו של פפנדריאו בדאבוס בסוף ינואר 2010 וחושב שהוא היה מופתע לשמוע בנקאים מכל העולם מדברים על החששות ממקרה המבחן הקטן, אך משמעותי ליורו. כבר אז, עמיתיו של פפנדריאו היו צריכים להביע חשש באותה מידה כמו הסקטור הפרטי בדאבוס.

בימים ההם, הריבית על אגרות החוב של יוון היתה קרובה ל-5%. היום היא מתקרבת ל-17%. הטרגדיה היוונית האמיתית שמתעצבת כאן היא רמת החוב לטווח הארוך שיוותר למדינה אחרי כל הרפורמות, המסים והקיצוצים. חוב זה של יוון יגיע השנה לשיא של 157% מהתמ"ג. בכירים באוצר באתונה אומרים כי ב-2015 החוב ירד רק במעט ל-140%.

מנהיגים רבים בעבר ובהווה, בעיקר ממדינות צפון אירופיות, חזרו ואמרו כי מדיניות צנע היא הדרך היחידה עבור הכלכלה היוונית וכי כלכלה לא יכולה להתקיים כאשר עובדי המגזר הציבורי מרוויחים פי-3 יותר מאשר עמיתיהם במגזר הפרטי.

כדברי הביטוי הידוע, "בראייה לאחור רואים 6-6": קודמו בתפקיד של ראש הממשלה פפנדריאו, קוסטס קאראמנליס התעלם מהעלויות התופחות לאחר האולימפיאדה של 2004. כלכלנים רבים כבר ציינו בעבר כי היוונים חיו על חשבון המדיניות המוניטרית הגרמנית במהלך העשור הראשון של היורו וכעת הם משלמים מחיר כבד וכנראה ימשיכו לעשות כן בדור הקרוב.

באמצע העשור האחרון, הצמיחה הממוצעת ביוון הגיעה ל-4% באווירת אינפלציה נמוכה. 2011 תהיה השנה השלישית ברציפות של התכווצות כלכלית לאחר נפילה של 4.8% בשנה הקודמת ו-2% במהלך המשבר הפיננסי של 2009.

מעבר למשכורות וקיצוצי פנסיה, האתונאים המוחים השבוע תוהים מתי הלהבה האולימפית המייצגת צמיחה ושגשוג תבער שוב. בלי רפורמות מס שיעבירו את הנטל מהמגזר הפרטי ויסמנו אופק ברור למשקיעים כולל תחזית על הנכסים שיופרטו ומתי, יהיה קשה לראות איך תתפתח צמיחה לכלכלה הקטנה.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, המתמודדת עם צרות בבית בגלל התמיכה ביוון, אמרה: "הפגישה של יוון עם הבנק המרכזי של אירופה, קרן המטבע והנציבות האירופית עברה באופן חיובי והצדדים הסכימו על הצעדים המשותפים. תהיה תוכנית חדשה לחילוץ יוון".

ג'ון דפטריוס הוא מגיש התוכנית Market Place Middle East המשודרת מדי יום שישי בשעה 18:30

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker