כש-600 אלף שקופים יצאו להצביע: לעובדי הקבלן יש כוח עצום בקלפי

עובדי הקבלן לא מסוגלים יותר לשמוע אגדות על שיפור מצבם. בבחירות הבאות השקופים יפסיקו להיות שקופים - ויצביעו בהמונים לכנסת

אלכס טנצר
אלכס טנצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של עובדי קבלן ב-2015
הפגנה של עובדי קבלן ב-2015. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

לכבוד מושב החורף של הכנסת שנפתח לא מזמן, אני רוצה לצטט את שר האוצר משה כחלון שאמר: "יש לנו את איראן, ויש לנו את סוריה, ויש לנו את דאע"ש, ואת חמאס ואת החיזבאללה, אבל הפערים החברתיים הם איום יותר גדול מכל אלו יחד". עובדי קבלן הם בין קבוצות האוכלוסייה החלשות ביותר שזוכות להתעלמות גורפת מצד המפלגות. לא רק שכל הבטחות הבחירות נמוגו ולא קוימו, הן גם זוכות להתעלמות ואי טיפול.

בישראל יש כ-600 אלף עובדי קבלן, שסובלים מתנאי העבודה הנחותים ביותר בחברה הישראלית: 89% מעובדי הניקיון, 42% מעובדי האבטחה ו-32% מהעובדים בתחום ההסעדה לא מקבלים את שכרם לפי חוק. בחברות הממשלתיות, 73% מעובדי הקבלן מקבלים שכר נמוך משכר המינימום.

מאז 2008 נחתמים הסכמים קיבוציים ענפיים בין ההסתדרות לארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל. שכר המינימום בענף האבטחה היה תמיד מעל שכר המינימום במשק. כך זה עבד תשע שנים. גם בדצמבר 2017, שכרם של 90 אלף מאבטחים היה אמור לעלות ב-1.5 שקל לשעה, אך שר העבודה חיים כץ לא חתם על כך, כי הממשלה לא העבירה כסף, ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ביטל את חתימתו ולא הכריז על סכסוך עבודה.

כיום, אחרי הרבה שנים, שכרם של המאבטחים ירד לרמה של שכר המינימום במשק. בספטמבר קיבלו בפעם הראשונה 5,000 מאבטחים של מוסדות חינוך בכל ארץ תשלום עבור החגים - כי מי שנלחם על שיפור תנאי העבודה ולא מוותר, מקבל; ומי ששותק - נרמס.

הפגנת עובדי קבלן בתחום הנקיון
הפגנת עובדי קבלן בתחום הנקיוןצילום: מוטי מילרוד

האם יהיה שינוי פוליטי במדינת ישראל? נראה שזה יקרה רק אם יהיה מי שיביא לקלפי אנשים שלא הצביעו עד עכשיו למפלגתו. הרוב מבין 600 אלף עובדי קבלן יושבים על הגדר ולא נמצאים בכיס של אף מפלגה, כי הפוליטיקאים הפכו אותם לשקופים שנמצאים מתחת לקו העוני. הם לא מסוגלים יותר לשמוע אגדות על שיפור מצבם הכלכלי. הם חוזרים בסוף היום הביתה, ורואים את המציאות העגומה.

בכל מערכת בחירות הבטיחו לעובדי קבלן דברים - ואחרי הבחירות התייחסו אליהם כשקופים. קל להבטיח וקשה לקיים. לכל האוכלוסיות בחברה הישראלית יש נציגים בכנסת חוץ מלעובדי קבלן. המטה למען עובדי הקבלן יפנה במערכת הבחירות ל-600 אלף עובדי קבלן בקריאה להצביע רק למפלגות שיש להן קבלות במאבק למען קבוצת עובדים זאת.

בבחירות הבאות השקופים יפסיקו להיות שקופים - ויצביעו בהמונים לכנסת.

הכותב הוא יו"ר המטה למען עובדי קבלן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker