טוב שנפתלי בנט שבר את קרטל האוניברסיטאות - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טוב שנפתלי בנט שבר את קרטל האוניברסיטאות

שר החינוך עושה את המתבקש מנבחר ציבור במדינה דמוקרטית, הפועל למען הציבור ולא עבור קבוצת לחץ כלשהי, כאשר הוא מעורב בקביעת מדיניות ההשכלה הגבוהה - בהתאם להמלצת ארגון OECD וכמקובל בעולם

17תגובות
נפתלי בנט במרכז לב
אמיל סלמן

כתב TheMarker ליאור דטל ("הציון לתלמיד בנט - נכשל: העובדות מאחורי המתקפה על קרטל האוניברסיטאות", 16.10) האשים את שר החינוך נפתלי בנט בכך שדבריו על שבירת קרטל אוניברסיטאות המחקר רצופים "אי-דיוקים, שגיאות והטעיה מכוונת".

לטענת דטל, "שליטת האוניברסיטאות באקדמיה הסתיימה לפני 25 שנה, עם החלטת ממשלת רבין ובקידום של שר החינוך דאז אמנון רובינשטיין ובכירי המל"ג, לפתוח את המכללות הציבוריות בפריפריה".

ואולם, קיומו של קרטל הוא עניין קשה להוכחה, כי החברים בו מתאמצים להסתיר את קיומו. לכן, מספיק מקרה אחד שבו נתפסים החברים בקלקלתם, כמו הקלטת שיחה טלפונית, שבה שוחחו על חסימת המתחרים, כדי להוכיח את קיומו של קרטל.

על התרחשותו של מקרה כזה, העיד בפני קהל גדול נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה, אוריאל רייכמן, בערב השקה של ספרם של אמנון רובינשטיין ויצחק פשה, "סדקים באקדמיה", שנערך ב-11 בינואר 2015. כך אמר רייכמן: "המקרה של המרכז הבינתחומי מראה כיצד רגולציה מונעת תחרות. לפני חמש שנים הגשנו בקשה להעניק תואר שלישי. הבקשה הזו לא נדונה... יושב ראש ות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב), מנואל טרכטנברג, הבטיח שהבדיקה הזאת תסתיים בתוך שנה. חלפה שנה, פנינו. חלפו שנתיים, לא קרה כלום. עברו שלוש שנים, עברו ארבע שנים, ואז יושב ראש ות"ת טרכטנברג, שבצורה מוזרה טיפל בעניין במקום המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), אמר לנו בצורה כנה, שהתנגדות נשיאי האוניברסיטאות מונעת ממנו לטפל בנושא... כל המעטפת של המל"ג היא פרובלמטית מכיוון שיש כאן כוחות גדולים מדי לאוניברסיטאות, שבאים לשמור על הקיים. קרטלים וניסיונות לבלום, אי-אפשר לקבל אותם בעולם אקדמי".

סטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות

כלומר, גם אחרי ששרי החינוך הקטינו את מספר נציגי אוניברסיטאות המחקר במל"ג והגדילו את נציגות המכללות בה, מצאו נשיאי האוניברסיטאות דרך לא לגיטימית בעליל - הגובלת בפלילים, ככל שיצירת קרטל היא מעשה פלילי - ובעצה אחת עם יושב ראש ות"ת דאז, למנוע מתוך אינטרס קרטלי טיפול ראוי בבקשת הבינתחומי; בקשה שנענתה על ידי השר בנט בחיוב, ומן הצדק אחרי השהיה לא מוצדקת של תשע שנים.

רייכמן המשיך ואמר לקהל: "לא ייתכן שכדי לשמור על כוח ואולי תקציבים ודברים אחרים, לתת כוח לאקדמאים לנהל את עצמם. לכן המסקנה העצובה שלי, שכמו במדינות אחרות, המערכת הפוליטית המממנת חייבת להיות בפיקוח יותר צמוד על ההשכלה הגבוהה, כיוון שכפי שראינו, אי-אפשר לתת לחתול לשמור על השמנת, והמחוקק חייב לבדוק את זה". על כל הדברים האלה חזר רייכמן במאמר בעיתון "הארץ" תחת הכותרת "אפליה אקדמית" ב-5 באפריל 2016.

אוניברסיטת תל אביב
עופר וקנין

עוד ב-2009 איבחן OECD את חומת המגן שבה הקיפו את עצמן אוניברסיטאות המחקר בישראל מפני המכללות כבעייתית, כשכתב כך בסקירתו לגבי כלכלת ישראל ערב קבלתה כחברה בארגון: "המלצת דו"ח ועדת שוחט להגביה את החומה בין האוניברסיטאות לבין המכללות, עלולה להגן על איכות ירודה של הוראה ומחקר באוניברסיטאות, ולהכשיל את מימוש הפוטנציאל של הסגל האקדמי ושל הסטודנטים במכללות".

בהסכמה עם דברי רייכמן על הצורך במעורבות הממשלה בקביעת מדיניות ההשכלה הגבוהה בישראל, כנהוג דמוקרטית בכל המדינות האחרות, סיכם ארגון OECD בסקירתו: "מסגרת ההשכלה הגבוהה חייבת לעבור רפורמה, שלפיה תקבל עליה הממשלה את ניהוג הרפורמות במערכת. משרדי ממשלה מתמחים, כמו משרד החינוך, משחקים תפקיד שולי בפיתוח המדיניות עבור סקטור ההשכלה הגבוהה, הן במונחי הוראה, והן במונחי מחקר. זהו מצב שאינו מקובל במדינות OECD האחרות. המל"ג קרובה מדי לאינטרסים של המוסדות להשכלה גבוהה, מלהיות מסוגלת להבטיח פרספקטיבה מאוזנת בהתווית המדיניות".

לכן, שר החינוך בנט עושה את המתבקש מנבחר ציבור במדינה דמוקרטית, הפועל למען הציבור ולא עבור קבוצת לחץ כלשהי, גם אם חבריה הם אוניברסיטאות המחקר, כאשר הוא מעורב בקביעת מדיניות ההשכלה הגבוהה, בהתאם להמלצת ארגון OECD וכמקובל בעולם.

הכותב עוסק במדיניות בתחום ההשכלה הגבוההתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות