יוון לא תיצור את אפקט ליהמן

העולם מתגייס כעת כדי למנוע את "רגע הליהמן"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

>> שוקי המניות בעולם ספגו מהלומות חוזרות מאז סוף אפריל, עם דעיכת ההתאוששות בכלכלת ארה"ב, מאמצי החילוץ המקרטעים של כלכלות הפריפריה בגוש היורו והחשש מדיכוי נמרץ מדי של הצמיחה בסין על ידי השלטונות. התשואות על האג"ח של מדינות הפריפריה זינקו לשיאים, מה שמשקף רמות סיכון גבוהות מאוד. כלכלנים ומנהיגים מזהירים מ"רגע הליהמן" שאליו יוון עלולה להגיע - אותה נקודה שבה קשיים של מוסד או גוף אחר מתפשטים במהירות של גל צונאמי והורסים נכסים רבים בדרכם.

שתי שאלות מעניינות ניתן לשאול לגבי "רגע הליהמן" האמור. האחת - האם באמת ייתכן שאנו עומדים בפתחו של זעזוע נוראי כמו זה שהתרגש על הכלכלה העולמית בספטמבר 2008, לאחר שליהמן הכריז על פשיטת רגל וגרם לקריסה מאסיבית בשוקי המניות בעולם, בריחה נוראית של משקיעים מפיקדונות ומקרנות הנאמנות הסולידיות ביותר? התשובה - בסבירות גבוהה מאוד - היא לא, ולו רק משום שבמקרה של ליהמן, פשיטת הרגל לא היתה צפויה במשך החודשים שקדמו לה, והיא היכתה בתדהמה את העולם. קשה מאוד לומר זאת כעת, כשהעולם כולו כבר מאמין שיוון תגיע לחדלות פירעון.

השאלה השנייה, ואולי הרלוונטית יותר, היא: האם הנפילה בשווקים יצרה הזדמנות קנייה למשקיעים במניות ובאג"ח? כדי לענות על שאלה זו כדאי לבחון מה קרה לאחר נפילת ליהמן, קריסת AIG והפאניקה בשווקים: מדד MSCI וורלד של השווקים המפותחים נפל ב-44% מספטמבר 2008 עד למארס 2009, ומאותה נקודת שפל הוא עלה ב-101% עד לסוף אפריל 2011. מדד MSCI לשווקים מתעוררים נפל ב-45% בחודש וחצי בלבד ועלה ב-165% עד סוף אפריל 2011.

כיום המצב שונה מאוד. שני המדדים האמורים נפלו ב-7.5% בלבד מהשיא שרשמו בסוף אפריל. בסין, לעומת זאת, המניות נסחרות במכפילים הנמוכים ביותר מאז 2008, ובתי ההשקעות הגדולים בסין ממליצים בחום על השקעה בהן. לחובבי הריגושים הקשים ממליצים כמה מנהלי קרנות גידור על שוקי האג"ח הממשלתיות באירופה, והבנקים האירופיים נפטרים עכשיו מאג"ח היווניות כאילו היו מחלה קשה ומוכרים אותן ב-40 סנט על הדולר (40% ממחירן הנקוב).

הרעיון של זעזוע נוסח ליהמן מעורר ריגושים בקרב מנהלי קרנות גידור המחכים לאסוף נכסים זולים. ייתכן שהם יצטרכו לחכות למשבר אחר, כי כל העולם מתגייס עכשיו למנוע את "רגע הליהמן", כולל סין שרמזה שתקנה עוד אג"ח של יוון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker