איך ניצח מרדוק ב(עוד) מלחמה

רכישת סקיי היא פרס נחשק מאוד עבור ניוז קורפ

דן סבג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גרדיאן

רופרט מרדוקצילום: אי-אף-פי

אי אפשר למרוח את רופרט מרדוק, אמר לי חבר בנקאי פעם. אין עסקה שהטייקון בן ה-80 לא ראה כבר. הוא גבר על משפחות כמו קאר (בעלי "ניוז אוף דה וורלד") ובנקרופט (הבעלים לשעבר של דאו ג'ונס ו"וול סטריט ג'ורנל"). כשזה חשוב לו, תשומת לבו לפרטים לעולם לא נחלשת - והתוצאות מרשימות, כמו במקרה שבו ניוז קורפ שיכנעה את נציבות התקשורת הפדרלית בארה"ב לחסום את רכישת דיירקטי.וי על ידי אקוסטאר ב-18 מיליארד דולר, ואז השתלט על דיירקטי.וי בעצמו.

מה הצליח מרדוק לעשות הפעם? הוא שיטה בכולם על ידי מתיחת ביקורת ללא הרף על הנציבות האירופית (קפצו לי, כלשונו), והצליח לקבל ממנה את מה שרצה. כמעט שכחנו איך הנציבות אישרה ללא סייג את העסקה, כי לדבריה אין שום סכנה בקשירת מנויי סקיי למכירת עיתונים - שהיא החשש העיקרי מצד שאר ענף העיתונות. הפסיקה של הנציבות בבריסל הסירה בכך את אחד המכשולים העיקריים.

הוא הקטין את הדיון על פלורליזם בבעלות על ערוצי חדשות. זו מכת אמן טקטית. מתחריו בעיתונות חוששים מאוד מהפוטנציאל של ניוז קורפ וסקיי להשתמש בזכויות לשידור מקוון של אירועי ספורט כדי להגדיל את מספר הגולשים באתרי "טיימס" ו"סאן", באמצעים שאינם במסגרת התקציב של עיתונים רגילים. וזה לא עוצר בספורט - לסקיי יש נכסי בידור, קומדיה ודרמה ואמצעים לשלב וידיאו וטקסט בחבילות מקוונות.

היא השתיקה את הלייבור. העיתונים של מרדוק אמנם תמכו בשמרנים בבחירות, אך יש סיכוי שבעתיד הם יחליפו צד. זה כנראה הנימוק להחלטת הנהגת הלייבור להפריד את הדיון בהצעת הרכש מחקירת האזנות הסתר לטלפונים של ידוענים שביצעו עיתוני מרדוק.

ניוז קורפ שלטה בפרטי החוק: חוקי ההשתלטויות בבריטניה עובדים כך - הרוכשת העתידית צריכה להציע ויתורים מצדה לנציבות התחרות. השר המכהן צריך להחליט אם לקבל או לדחות אותם. בכך קיבל הארגון של מרדוק יתרון מפתח: הוא הציע ויתור שהוא יכול לחיות עמו (הפרדה של סקיי ניוז מניוז קורפ), במקום להסתכן שיכפו עליו ויתור בלתי רצוי (כמו מכירת "טיימס"). עדיין מותר לשר ג'רמי האנט לדחות את הוויתורים, אך זה מסוכן.

שלא יהיו טעויות - רכישת סקיי היא פרס נחשק מאוד לניוז קורפ. היא תעניק לתאגיד עמדה בלתי ניתנת לתקיפה במדיה הבריטית. מי יוכל להתחרות בכך?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker