הראל מסבסדת את כספי הפנסיה של צה"ל - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הראל מסבסדת את כספי הפנסיה של צה"ל

לא צריכה לייקר את דמי הניהול מיתר העמיתים כדי להשית עליהם סבסוד צולב לא חוקי - די בכך שהיא לא מפחיתה אותם

האם מותר לעסק להפסיד בכוונה? לכאורה, זוהי שאלה מגוחכת. זכותו של עסק פרטי לעשות ככל שיחפוץ עם כספו, אבל השאלה הופכת פחות מגוחכת כשלעסק הזה חובת נאמנות ללקוחותיו. השאלה הופכת מטרידה ממש, כשהעסק מתעקש להפסיד רק לגבי חלק מהלקוחות שלו - מה שמעורר תהיות נוקבות לגבי מצבם של יתר הלקוחות.

אז הנה השאלה המפורשת: האם חברת הביטוח הראל שבשליטת יאיר המבורגר, באמצעות קרן הפנסיה מנוף, מפרה את חובת הנאמנות שלה ואת האיסור החוקי להפלות בין עמיתיה, בעקבות הזכייה שלה בשבוע שעבר בניהול כספי הפנסיה של אנשי הקבע תמורת אפס דמי ניהול? תיקון קל - לא אפס דמי ניהול, כי אם 0.0018% דמי ניהול שנתיים מהיקף הכסף שייצבר בקרן הפנסיה למשך 20 השנים הבאות. משמעות הדבר היא שעל כל מיליארד שקל כספי הפנסיה של אנשי הקבע שייצברו בקרן הפנסיה של הראל, תקבל הראל לידיה תשלום של 18 אלף שקל בלבד.

מדובר בסכום מגוחך. רק שזה לא מצחיק. מכרז הפנסיה של אנשי הקבע היה יקר במיוחד, מאחר שהצבא העמיד דרישות שירות גבוהות במיוחד (נציגים של קרן הפנסיה בחלק גדול מבסיסי צה"ל וכד').

ההערכות בענף הן כי מדובר בשירות בעלות של מיליוני שקלים בשנה. בעבור כל זה - ביחד עם עלויות ניהול ההשקעות של קרן הפנסיה, ניהול הצד התפעולי שלה וכד' - תקבל הראל, כאמור, 18 אלף שקל בשנה. לצורך העניין, זה שקול לאפס דמי ניהול.

ההצעה האגרסיבית של הראל במכרז הפנסיה של הצבא - 0% דמי ניהול מפרמיה ו-0.0018% דמי ניהול מצבירה - הפתיעה את ענף הפנסיה כולו. מעולם לא נסגר מכרז פנסיה, גדול ככל שיהיה, באפס דמי ניהול. היו כבר בעבר מכרזים גדולים "זולים" מאוד, שהציעו לקבוצות עובדים גדולות הצעות אטרקטיביות ביותר, אבל אפס עוד לא היה. ובעקבות המספר הזה, אפס דמי ניהול, שוק הפנסיה היה למרקחה.

המשמעות של אפס דמי ניהול היא שהראל תפסיד על המכרז, והרבה - המכרז נקבע לתקופה של 20 שנה. הראל, יש לציין, אינה מכחישה זאת. אז נכון שזכותה של הראל להפסיד - מדובר בבעיה של בעלי מניותיה, ולא של אף אחד אחד - אבל בל נשכח כי ההפסד נעשה בקרן הפנסיה מנוף.

בקרן מנוף יש עמיתים נוספים, המשלמים דמי ניהול מלאים. העובדה שהראל גובה דמי ניהול שונים מעמיתים שונים היא מקובלת - אבל כשהיא מתחילה לגבות אפס דמי ניהול מחלק מהעמיתים, ובעליל מפסידה עליהם, מתעוררת השאלה האם הראל מתכוונת לפצות עצמה באמצעות סבסוד צולב של יתר עמיתי הקרן.

סבסוד צולב אסור על פי חוק. הוא אסור כי לקרן פנסיה חובת נאמנות לעמיתיה. הסבסוד הצולב אסור גם בגלל סעיף מפורש בחוק: "בניהול נכסי קופת גמל, תפעל החברה המנהלת באמונה ובשקידה לטובת כל אחד מהעמיתים, לא תפלה בין הזכויות המוקנות לאותם עמיתים ולא תעדיף כל עניין וכל שיקול על פני טובתם" (חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, קופות גמל, 2005, סעיף 3). מה זה "לא תפלה בין זכויות המוקנות לעמיתים" - אם לא איסור לסבסד הפסד מעמית אחד על חשבון רווח מעמית אחר?

האם ייתכן כי זהו התכנון של הראל, לסבסד את ההפסד במכרז של צה"ל על חשבון דמי הניהול של יתר עמיתי הקרן? הראל לא צריכה לייקר את דמי הניהול של יתר העמיתים כדי להשית עליהם סבסוד צולב - די בכך שאינה מפחיתה את דמי הניהול שמשלמים יתר העמיתים, בשעה שיכלה לעשות כן, כדי ליצור מצב שבו העמיתים האחרים מסבסדים את אנשי הקבע.

הראל, כמובן, מכחישה. בחברה אומרים כי היא בונה על השגת רווח בטווח הארוך בלבד - לרתום את אנשי הקבע לשאר הקרנות של הראל גם לאחר פרישתם מצה"ל - ואולי היא גם מקווה למכור לאנשי הקבע שירותי ביטוח נוספים. עוד טוענים בהראל כי בשוק תחרותי החברה לא יכולה להפעיל סבסוד צולב, באמצעות גביית דמי ניהול גבוהים מהמקובל בשוק מהעמיתים האחרים, מאחר שהדבר יגרום לנטישת עמיתים מקרן הפנסיה.

גם הפיקוח על הביטוח לא מתרשם, וטוען כי איסור האפליה נועד למנוע פגיעה בזכויות פנסיוניות - ולא שינויים בדמי הניהול הנגבים מהעמיתים השונים. בפיקוח מתעקשים כי הסעיף לא נועד למנוע תחרות על דמי הניהול ויכולת להוזיל דמי ניהול לקבוצות עובדים גדולים - גם אם ההוזלה מגיעה עד לכדי הפסד ממשי על העסקה.

זה לא אומר שהמפקח לא יתערב בעסקה, בין השאר בשל החשש כי העסקה ההפסדית תפגע ביציבות החברה המנהלת של קרן הפנסיה. המפקח עשוי להגדיל את ההפסד של הראל על העסקה עוד יותר, אם ידרוש ממנה לרתק הון נגדה. עם זאת, התערבות במחירים - את זה המפקח כנראה לא יעשה. לעמיתים בקרן הפנסיה נותר רק לקוות כי המפקח צודק, וכי עסקות מפסידות של עמיתים אחרים לא יבוא על חשבונם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות