דנקנר פוזל לעבר פרטנר

שווי חברות הסלולר כיום נגזר רק מיכולתן לייצר רווח שוטף ולחלקו כדיווידנד

אמיר טייג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמעט שלוש שנים חלפו מאז מכר נוחי דנקנר חבילה של מניות סלקום. אתמול נודע כי דנקנר חזר לשוק ומתעתד למכור 5% ממניות חברת הסלולר. העובדה שבעל השליטה בסלקום מממש מניות למזומן, צריכה להדליק נורה אדומה אצל שותפיו מקרב הציבור.

נוחי דנקנרצילום: יח"צ

ייתכן שהסיבה העיקרית לעיתוי המכירה קשור דווקא לדנקנר עצמו ולצורך הסובייקטיבי של פירמידת אחזקותיו במזומנים. עם זאת, קשה לנתק את ההחלטה ממצבה העסקי המאתגר שבו סלקום שרויה מאז תחילת 2011.

התחרות הקרבה בשוק הסלולר צפויה להחזיר לחברות הסלולר את הריבועים בבטן, כפי שהגדיר זאת נשיא דסק"ש, עמי הראל, לפני שש שנים בעת שדסק"ש רכשה את השליטה בסלקום. החברות ייאלצו להשיל את השומנים שצברו בתקופת האוליגופול ולהתחיל לרוץ אחרי המתחרים הקטנים שיזנבו בנתחי השוק שלהן. ואולם בניגוד לימים עברו, שבהם בעלי המניות היו האחרונים שסבלו משינויים בשוק, נראה כי הפעם הגיע תורם.

סלקום ופרטנר כבר מונפו מעל ומעבר על ידי בעלי השליטה שלהן. החברות התייעלו עד קצה גבול היכולת והפכו לפרות מזומנים משומנות המוציאות את מלוא המשאבים על דיווידנדים לבעלי הבית. היכולת להציף ערך נוסף בחברות אלה היא מזערית. השווי של חברות הסלולר כיום נגזר אך ורק מיכולתן לייצר רווח שוטף ולחלקו כדיווידנד.

לאחר שנים שבהן מיזערו השקעות, החברות ייאלצו לחזור ולהשקיע. כאשר המתחרים ירימו רשתות סלולר חדשניות - גם סלקום תצטרך להשקיע ברשת שלה. כאשר המתחרים יעלו קמפיין שיווקי הכולל הטבות למצטרפים - גם סלקום תצטרך להגיב ולחזר מחדש אחר לקוחותיה. כאשר המתחרים יחתכו מחירים בשליש או בחצי - גם סלקום תיאלץ ליישר קו ולפגוע בשורתה העליונה. העלייה בהוצאות הפחת ובהוצאות השוטפות, לצד ירידה בהכנסות, תפגע ברווחיות סלקום ברבעונים הבאים. חוסר ודאות זה אמנם פגע במניית סלקום, אך לא באופן קשה. סלקום ירדה בכ-11% מתחילת 2011, לעומת ירידה של 8.2% במדד ת"א 25. נראה שדנקנר מאמין כי הפרמיה השלילית של 2% מול השוק אינה מספיקה כדי להסביר את הסיכונים הייחודיים שמולם סלקום עומדת. מה שעוזר לו להגיע להערכה זו הם ביצועי החסר של מניית פרטנר שירדה ב-23% מתחילת 2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker