גוגל ניצבת בפני האיום הגדול בתולדותיה

החברה נמצאת במוקד חקירה שעשויה להוביל לשינוי משמעותי במבנה התעשייה

אשר שכטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השבוע האחרון היה מריר-מתוק עבור גוגל. מצד אחד, גוגל נהפכה במאי לאתר הראשון שהצליח למשוך יותר ממיליארד מבקרים ייחודיים בחודש, לפי נתוני קומסקור, הישג שמוכיח את אחיזתה בפעילות הגולשים באינטרנט.

סרגיי ברין, גוגל

מצד שני, בסוף השבוע היא נאלצה להודות כי היא מהווה מושא לחקירה רשמית של נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב (FTC), בחשד שניצלה לרעה את מעמדה בשוק הפרסום והחיפושים. קשה לדמיין זאת אך מדובר בחברה צעירה יחסית. ב-13 שנותיה, לא היו לגוגל יותר מדי סיבות לדאגה, למעט החשש שקצב הצמיחה המהיר שלה יאט. כעת, היא ניצבת בפני האיום הגדול בתולדותיה.

ה-FTC והנציבות האירופית כבר ערכו חקירות בנוגע להתנהלותה גוגל, אך לרוב היה מדובר בבדיקות של רכישות שביצעה. הפעם, מוצאת עצמה גוגל באותה עמדה שבה היתה מיקרוסופט בסוף שנות ה-90: במוקד חקירה רגולטורית נרחבת שעשויה, בדיוק כמו חקירת ההגבלים העסקיים נגד מיקרוסופט, להוביל לשינוי משמעותי במבנה התעשייה ובאופן שבו חברות אינטרנט מתנהלות אחת מול השנייה.

ההצלחה האדירה של גוגל היא שנמצאת בעוכריה. הדומיננטיות שלה בשוק החיפושים וההתרחבות המהירה שלה לתחומים כמו סלולר סייעו לה לצמוח על חשבון מתחרות קטנות יותר, שאינן יכולות להתחרות בענקית האינטרנט שבשנותיה הראשונות מיצבה את עצמה כ"אנטי-מיקרוסופט" וב-18 החודשים האחרונים ביצעה יותר מ-30 רכישות.

החשש שלה הוא שהחקירה תוביל למשפט, כפי שהובילה החקירה נגד מיקרוסופט בעבר. למרות שהתביעה האמריקאית לא הצליחה לפרק את מיקרוסופט, התביעה סייעה בהגבלת יכולתה של מיקרוסופט לנצל את מעמדה בשוק מערכות ההפעלה כדי להגביל את התחרות בתחומים אחרים, תרמה לדשדוש במנייתה והובילה לקנס של 1.4 מיליארד דולר מהנציבות האירופית. משפט גם עשוי לאלץ את גוגל לחשוף את אלגוריתם החיפוש שלה, המתכון הסודי להצלחתה.

גוגל לא צפויה להיות מטרה כה קלה כמו מיקרוסופט בשעתה, וגם את האלגוריתם שלה, ככל הנראה, לא תיאלץ לחשוף. למזלה, יש לה מיליארדי דולרים להוציא על הגנה משפטית ויו"ר, אריק שמידט, בעל קשרים ענפים בוושינגטון. בסוף השבוע בחרה גוגל להגיב בתמיהה להודעת FTC ואמרה בבלוג שלה כי "לא ברור מה בדיוק מהווה מקור דאגה עבור ה-FTC". בקרוב היא תבין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker