המרדף אחר המתכות הנדירות

הגבלות היצוא שהטילה סין על קבוצת מתכות תעשייתיות שהיא מפיקה החל גל של השקעות בהפקת המתכות האלה בעולם, ויש כבר מי שמנסה להרוויח מכך

רן שחם
יותם עירוני
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לפני כשנה הודיעה ממשלת סין שבכוונתה להגביל את יצוא קבוצת המתכות המופקות בשטח המדינה המכונה Rare Earths. כיום מופקות באזור מתכות בהיקף של כ-80 מיליון טונה, והביקוש שמסתמן לקראת השנים הקרובות גדול בהרבה.

הסינים אינם מוכנים להודות שזוהי מלחמת סחר, שנועדה להיטיב עם יצרני הטכנולוגיה המקומיים. הם טוענים שההגבלה על יצוא המתכות נובעת מהפגיעה הסביבתית כתוצאה מהכרייה. המהלך גרר תגובות כלכליות מעניינות, ונראה שהסינים לא לקחו את כולן בחשבון.

המתכות שמופקות בקבוצת Rare Earths הן 17 יסודות כימיים המצויים במרבצי עפרות במקומות רבים על פני כדור הארץ. עם זאת, קשה למצוא כמות גדולה מהם מרוכזת במקום אחד.

לפני כ-50 שנה רוב ההפקה של מתכות אלה נעשתה בהודו, ברזיל וארה"ב. בעשור האחרון נדדה ההפקה כמעט במלואה לסין.

אחד השימושים הנפוצים ביותר של מרבצים אלה הוא בייצור מגנטים חזקים מאוד המשרתים תעשיות רבות. כמו כן משמשות המתכות האלה ביישומי לייזר, הדמיות רפואיות ורכיבים אלקטרוניים. אף שבכל אחד מהיישומים משתמשים רק בכמות קטנה של המתכות האלה, השבתת היצוא מצד הסינים מאיימת על תעשיות וכלכלות מחוץ לסין.

הראשונים שנלחצו והגיבו במהירות היו היפאנים, שכלכלתם מבוססת ברובה על תעשיות האלקטרוניקה והרכב. לאחר ההכרזה הסינית הקציבה ממשלת יפאן מיליארד דולר למחקר ופיתוח לשם מציאת חלופות, ובמקביל החלה להשקיע מאמצים במיחזור וברכישה של מצבורים ממקומות אחרים סביב העולם. כרגע עורמת ממשלת יפאן מצבורים לשעת חרום.

עוד השפעה של המהלך הסיני ניתן לזהות בתגובות של חברות תעשייתיות. ג'נרל מוטורס, שזקוקה למתכות אלה, סגרה כמה מפעלים בארה"ב והעבירה אותם לסין. סימנס הודיעה השבוע כי תשקיע בעצמה בפיתוח והפקה ממאגרים מחוץ לסין. חברות קנדיות, אמריקאיות, אוסטרליות ודרום אפריקאיות החלו לפתח מכרות ברחבי העולם, מתוך הערכה שמחירי המתכות האלה יעלו באופן חד.

בשוק ההון יש כבר מי שמנסה להרוויח מכך. באחרונה הונפקו כמה חברות שעיקר עיסוקן הוא פיתוח מכרות והפקה עתידית של Rare Earths. רובן עדיין לא מפיקות, ונסחרות לפי השווי של התגליות הפוטנציאליות. אלה מניות שמיועדות כרגע בעיקר לחובבי סיכונים, ונראה שבתחילת הדרך שלהן הן גם יהיו די רווחיות.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם; חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker