איך להתגרש ולמכור דירה ללא מס - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך להתגרש ולמכור דירה ללא מס

העברת זכויות במקרקעין לבני זוג וילדים שנעשית על פי פסק דין אגב הליכי גירושין - אינה חייבת במס שבח

>> העברת זכויות במקרקעין לבני זוג ולילדים, שנעשית על פי פסק דין אגב הליכי גירושין - אינה חייבת במס שבח ובמס רכישה. הפטור מתקבל בהחלטה שיפוטית הניתנת במסגרת הליכים לפירוק התא המשפחתי שעניינה חלוקת הרכוש בין בני הזוג, גם אם שאר ההליכים בין בני הזוג טרם הסתיימו - לדוגמה, אם טרם ניתן גט או טרם נקבעו המזונות. הפטור ניתן גם בפירודם של ידועים בציבור כולל בני זוג מאותו מין.

הנה כמה דוגמאות למקרים שזכו לפטור:

פטור לתיקון פסק דין לאחר גירושין - בני זוג התגרשו ובהסכם הגירושין שקיבל תוקף של פסק דין ניתנה לאשה זכות למגורים למשך זמן קצוב ללא תשלום ולאחר מכן בתשלום; לאחר פרק הזמן הבית יימכר והתמורה תחולק באחוזים שנקבעו. עוד נקבע כי רק הבעל ימשיך לשלם את תשלומי המשכנתא על הבית ובעת המכירה האשה תחזיר לו את מחצית הסכומים ששילם. בפסק הדין לא נכללה אפשרות שאחד מבני הזוג ירכוש את זכויותיו של האחר בבית.

לאחר חלוף הזמן הבית לא נמכר והאשה המשיכה לגור בבית, לא שילמה לבעל את חוב שכר הדירה והבעל שילם את כל תשלומי המשכנתא. במסגרת תיקון פסק הדין ביקשו בני הזוג לקבוע כי כל הזכויות בבית יועברו לאשה בתמורה לתשלום סכום חד פעמי לבעל. רשות המסים קבעה כי במקרה כזה העברת זכויות הבעל לאשה לא תיחשב אירוע מס.

אי חיוב תמורה לאשה ולילדים - בני הזוג התגרשו והסדירו את סיום הקשר בהסכם גירושין שקיבל תוקף בבית הדין הרבני. לפי ההסכם, זכויות הצדדים בדירה המשותפת בה התגוררו "יחולקו שווה בשווה בין בני הזוג". דירת המגורים הושכרה במשך שנים ודמי השכירות חולקו שווה בשווה בין השניים. מאוחר יותר הושכרה הדירה לבת הזוג תמורת מחצית מדמי השכירות המקובלים. בשלב מסוים ביקשו בני הזוג לפרק את השיתוף באופן שבת הזוג תעביר את זכויותיה בדירה לבן הזוג, ומנגד בן הזוג יתחייב בתוך שנתיים להעביר לכל אחד מילדיהם המשותפים 50 אלף דולר ועוד 250 אלף דולר לבת הזוג. להסכם ניתן תוקף בבית המשפט. רשות המסים קבעה כי מאחר ובפועל טרם פירקו בני הזוג את השיתוף ביניהם בדירת המגורים, והם מבקשים לעשות זאת בדרך של העברת זכויות ביניהם כחלק מהסדר הגירושין, יחולו הוראות הפטור וההעברה לא תחויב במס שבח ובמס רכישה.

פטור במכירת דירה לאחר גירושין, בטרם חלפו ארבע שנים ממכירת דירת הבעל בנישואין - ב-2008 מכר הבעל חלק (1/32) מבעלות בדירה שקיבל בירושה במהלך נישואיו מדודו, ובשל כך ניצל פטור ממס שבח המוענק כל ארבע שנים. בני הזוג התגרשו ב-2010 כשבבעלותם דירה משותפת. בהסכם הגירושין הועברה הדירה המשותפת בשלמות לאשה. האשה ביקשה למכור את הדירה בפטור ממס בטרם חלפו ארבע שנים ממכירת דירת הירושה של הבעל. רשות המסים אישרה כי במכירת דירת האשה לאחר פירוק התא המשפחתי לא יתחשבו בפטור אותו ניצל הבעל.

-

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה ושות' jack@blanga.co.ilתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות