באורט עושים בית ספר למשרד החינוך - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

באורט עושים בית ספר למשרד החינוך

איך מתמרצים מורים מצטיינים בלי ליצור תחרות מוגזמת?

9תגובות

צבי פלג, מנכ"ל רשת החינוך הטכנולוגי-מקצועי אורט, ליווה מאחורי הקלעים את המשא ומתן על הרפורמה בבתי הספר התיכוניים - רפורמת עוז לתמורה. פלג היה אחד הכוחות הדוחפים שהביאו את המשא ומתן להשלמתו המוצלחת - רפורמה של 3 מיליארד שקל בשנה (מדי שנה), עם תוספת שכר של 50% למורים, תוספת של 16 שעות עבודה שבועיות ולראשונה - תמרוץ מורים מצטיינים.

לפיכך, מפלג לא תשמעו ביקורת על ההסכם שנחתם. עם זאת, ניתן להניח כי דעתו המקצועית של פלג אינה נוחה לפחות מסעיף אחד ברפורמה - העובדה ש-50% מהמורים בתיכונים יקבלו מדי שנה מענק הצטיינות של עד 8,000 שקל בשנה. פלג, כדאי לדעת, קדם למשרד החינוך בתשלום מענקים למורים מצטיינים. זה שלוש שנים שהוא מפעיל אצלו מערכת לתמרוץ בתי ספר מצטיינים, מנהלים מצטיינים ומורים מצטיינים. רק שאצל פלג המצטיינים אמיתיים, ולא מחצית מהאוכלוסייה. לכן אצלו רק 10% מהמורים מקבלים בונוס הצטיינות מדי שנה.

כדי לזהות את אותם 10% מצטיינים באמת, בנה פלג מערכת למדידת ביצועי המורים ברשת אורט. במכוון אין מדובר במערכת מורכבת מדי. ההצטיינות של מורים מתבססת על חמישה מדדים: ציוני התלמידים, שיתוף פעולה עם שאר המורים (המלצות של מורים עמיתים), תרומה לפעילויות השונות של בית הספר (הערכת מנהל), התקדמות מקצועית (שעות השתלמות) והתרשמות כללית של הנהלת בית הספר מהתפקוד של המורה. חמישה מדדים ששניים מהם הם כמותיים והשאר מבוססים על הערכת עמיתים והערכת ההנהלה. את כל אלה ביחד משקללת ועדה מיוחדת שבה חברים נציגים מהמורים, נציגים מהנהלת בית הספר וכמובן - מנהל בית הספר עצמו.

כל בתי הספר הנכנסים לתוכנית קיבלו הדרכות מסודרות בעניין. בנוסף, אורט מינה ועדה מלווה בראשותה של ד"ר עדיה מאירוביץ', העוסקת בהערכה של תוכניות חינוכיות. "החשש הגדול", אומר פלג, "הוא שהתמריץ, במקום להגביר מוטיווציה - יגביר רק את התככנות בחדר המורים. לכן, חשוב מאוד שכל התוכנית תיעשה בשקיפות והגינות, תוך שיתוף המורים, ותוך שמיעת המורים שלא זכו להיות מתוגמלים - אחרת כל תוכנית התגמול עלולה להתפספס".

שלוש שנים לאחר התחלת תוכנית התגמול באורט, מאירוביץ' שאלה אותם מה הם חושבים על התוכנית החדשה, וגילתה שהם בסך הכל מרוצים. מרבית המורים מדווחים כי התמריץ מגדיל את המוטיווציה, וכי הם שמחים להציע את עצמם כמועמדים לקבלת מענק. עם זאת, יש גם מאוכזבים - 15% מהמורים, שלא קיבלו תגמול, חשו מאוכזבים. בנוסף, התברר כי המורים הוותיקים, אלה שחושבים שהם כבר מספיק מנוסים ולא צריכים לקבל עצות מאף אחד, נוטים שלא לאהוד את התוכנית.

"כדי שתגמול מורים יצליח", אומרת מאירוביץ', "תוכנית התגמול צריכה להיתפש על ידי המורים כמפרגנת - ולא כתוכנית העורכת תחרות בין המורים. לכן, ההמלצה שלנו היא להמשיך לשתף את המורים בתוכנית, גם בקביעת הקריטריונים וגם בבחירת המצטיינים".

המלצות נוספות הן שהמורים הוותיקים עלולים ליהפך לאופוזיציה מסוכנת, ולכן חשוב במיוחד לשתף אותם בתהליך. חשוב מאוד לשמור על הגינות ושקיפות התהליך - כדי להפריך חששות שרק מורים ש"מתחנפים למנהל" יזכו להיות מוכרים כמצטיינים. עם זאת, חשוב גם לנטרל פוליטיקות פנימיות בין המורים - לשם כך הוועדה הבוחרת אינה מתחשבת במספר ההמלצות של מורים על מורה מסוים. מרגע שהמורה נכנס לתהליך הבחירה, הוא נבחן באופן שווה ביחד עם כל המועמדים האחרים.

הנתונים שאספה מאירוביץ' מלמדים כי עד כה התהליך באורט כנראה עובד יפה: 70% מהמורים שזכו למענק הצטיינות זכו במענק במשך שנתיים, ואפילו שלוש שנים ברציפות (עדות לבחירה אמיתית, מנותקת מפוליטיקות), 75% מהמורים מעורבים בתהליך, מרבית המורים מדווחים על עלייה במוטיווציה שלהם ומרביתם גם מפרגנים למורים שזכו בתגמול.

לעומת זאת, בכל הקשור לפירות ממשיים התמונה עדיין אינה ברורה. כך, רק מיעוט המורים טענו כי התגמול שינה את התנהגותם או את דרך ההוראה שלהם - הגם שלא בטוח שמדובר בעדות אמיתית (מרבית המורים סברו מלכתחילה כי הם עושים עבודה טובה, כך שלכאורה אין מקום לשיפור בקרבם). שינוי ממשי בהתנהלות חדר המורים עדיין מוקדם לשפוט.

הדבר היחיד שמאירוביץ' כן הצליחה לוודא הוא שהנזק ממנו חששו מכל - תככנות בחדר המורים - לא התרחש. "שיתוף הפעולה של המורים זה עם זה לא נפגע", אומרת מאירוביץ'. לעומת זאת, גם לא היה כל עידוד להתגברות שיתוף הפעולה, אף שצוות מורים שעובד היטב יחדיו הוא אחד הגורמים החשובים ביותר להצלחה של בית הספר. בנקודה הזאת, התמרוץ של אורט כשל.

ברשת אורט מתחילים כיום לראות ניצנים של השפעה לטובה של מערכת התגמול שהם בנו - אף שעדיין אין שורה תחתונה חד-משמעית. זאת לאחר שלוש שנים של ניהול קפדני, עם ליווי מקצועי צמוד, ברשת תיכונים קטנה ומצליחה יחסית. זהו ניסיון חשוב שמשרד החינוך יכול להשכיל ללמוד ממנו. אחרת, משרד החינוך הענקי, שאין לו ניסיון בתמרוץ מורים ושמוטת השליטה שלו על בתי הספר התיכוניים רופפת למדי, צפוי כמעט בוודאות להיכשל במהלך של תמרוץ מורים. ממש כשם שהמשרד נכשל במידה רבה בעידוד הזכאות לבגרות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות