המהפכה בדרך: בעלות על כלי רכב תהפוך להיסטוריה

אין השקעה גרועה ממכונית פרטית ■ הישראלים מוציאים 30 אלף שקל בשנה על נכס שעומד במצטבר 11.5 חודשים ■ הממשלה צריכה לאשר להשתמש בסל של פתרונות תחבורה אלטרנטיביים

גיל לייזר
גיל לייזר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכב שיתופי בתל אביב
רכב שיתופי בתל אביבצילום: אייל טואג

מהפכת התחבורה האלטרנטיבית, שעתידה לשנות את מפת התחבורה העולמית, מפחידה לא מעט אנשים - מאחר שתחום התחבורה הוא המנוע של הכלכלה שלנו.

ההכנסה ממסים בגין מכירת כלי רכב היא ההכנסה הגדולה ביותר של הממשלה. מצד אחד, זהו קטר המניע את הכלכלה, ומצד שני תוקע את כולנו בפקק ועמוק מאחור. כל שנה עולים על הכבישים בישראל עוד 300 אלף כלי רכב, כאשר כלי רכב פרטי הוא המשאב המבוזבז ביותר של המשפחה הישראלית.

אנו מוציאים יותר מ-2,500 שקל בחודש על רכב שאנו נוסעים בו בדרך כלל כשעה ביום, ובדרך כלל לבד. המשמעות היא הוצאה של 30 אלף שקל בשנה על נכס שעומד במקום במצטבר 11.5 חודשים בשנה. אין השקעה כלכלית גרועה למשפחה הישראלית יותר מאשר לרכוש מכונית פרטית, וכולם יודעים שהישראלים לא פראיירים.

בממשלה מפחדים ש-40 מיליארד שקל שמתקבלים כהכנסה ממסים למדינה ייעלמו, אם אנשים יצמצמו את השימוש במכוניות פרטיות ויעברו להשתמש בתחבורה אלטרנטיבית.

ואולם זו בדיוק המהפכה הנדרשת - מעבר לתחבורה על בסיס שירות, ולא על בסיס בעלות (Mobility as a Service). זו המפכה הגדולה שהעולם עתיד לחוות בעשור הקרוב. מחקרים מראים שכבר ב-2025 ייעשו 50% מהנסיעות בעולם באמצעות תחבורה על בסיס שירות, ולא באמצעות כלי רכב בבעלות פרטית. ב-2030 יזנק המספר הזה ל-90%. כלומר 90% מהנסיעות בעולם לא יהיו ברכב שבבעלותנו, אלא בתחבורה אלטרנטיבית.

תחבורה אלטרנטיבית היא שם כולל לכל שימוש באמצעי תחבורה שאינו בבעלות הנוסע. זה יכול להיות גט, אובר, אופניים שיתופיים, שירותי שיתוף נסיעות, שיתוף מכוניות ושירות קורקינטים שיתופיים. כל אלה יחדיו הם מקור לביטחון שלא משנה לאן ומתי נרצה להגיע, יהיה לנו אמצעי תחבורה להגיע מנקודה A ל–B. רק כשרמת הביטחון הזאת תעלה דיה, יסכימו אנשים לוותר על המכונית הפרטית שלהם.

יבוא הרכב מזנק

אז איך יוצרים אקו־סיסטם כזה? הרי טכנולוגיה לא חסרה לנו. בכנס תחליפי אנרגיה ותחבורה חכמה שייערך בסוף החודש בתל אביב יציגו מיטב החברות הישראליות את הטכנולוגיות שלהן. 600 חברות פועלות בישראל בתחום התחבורה האלטרנטיבית. הבעיה היא שהמלה פועלות שגויה - 600 חברות ישראליות עוסקות בתחום התחבורה החכמה, אך רק מעטות מצליחות לעבוד בשוק המקומי.

זהו אבסורד: מצד אחד, הישראלים מקדמים ודוחפים את תעשיית הרכב בעולם כולו; ומצד שני, למרבית החברות הפועלות בתחום אסור לפעול בישראל, ואלה שכבר פועלות כאן סובלות מביורוקרטיה מכבידה ומביקורת על כך שהיה להן את האומץ ל"הזיז את הגבינה".

המדינה מסרבת להבין שהגבינה זזה כבר מזמן. הרכבת יצאה ולא ניתן לעצור אותה - הבעלות על רכב פרטי היא נחלת ההיסטוריה, ובמקום לספור את המזומנים ממסים על מכוניות פרטיות, עליה להשקיע ולהקים תשתית לתחבורה אלטרנטיבית. לא ייתכן ששירותים כמו VIA (מונית שירות חכמה), אובר (איסוף נוסעים על ידי נהגים פרטים), Blablacar (שירות שיתוף נסיעות), ודומים להם, אינם חוקיים בישראל של 2018.

הישראלי לא יוותר על הרכב הפרטי שלו, כך אומרים לנו בכל מקום - ואני אומר כי הישראלי יוותר על הרכב הפרטי שלו ברגע שניתן לו אמצעי תחליפי נוח וזול למכונית שלו. הישראלי מאמץ כל שירות שיש בו היגיון כלכלי. באחזקת כלי רכב פרטי אין שום היגיון כלכלי. הממשלה רק צריכה להפסיק לעודד את הישראלים להחזיק מכונית פרטית ולאשר להם להשתמש בסל של פתרונות תחבורה אלטרנטיביים, שאת רובם אנחנו הישראלים פיתחנו. במקום לפחד מכך, הגיע הזמן להתגאות בכך.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

הכותב הוא מנכ"ל CAR2GO מקבוצת שגריר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker