הבחירות המקומיות הן הזדמנות לקדם שוויון לנשים

בבחירות הקרובות יש עלייה מתונה במספר הנשים שהחליטו להיכנס לקלחת הקמפיינים, ולהעז לקרוא תיגר על החונטה הגברית ששולטת ברשויות המקומיות ■ שני מחקרים נפרדים מראים ששילוב הנשים יותר בפוליטיקה מגבר את האמון מצד האזרחים

עובד יחזקאל - צרובה
עובד יחזקאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרי רובינסון
עובד יחזקאל - צרובה
עובד יחזקאל

לפני כמה שנים נתבקשתי להגיע להרצאה בפני הנהלת עיריית מודיעין עילית. היתי בטוח שאני הולך להופיע בפני חרדים, על כל הסממנים החיצוניים הקשורים בכך - כלומר גברים בחליפות וזקנים ארוכים. הגעתי ללשכתו של ראש העיר, שקיבל אותי בפנים מאירות, וביקש להדגיש כמה נקודות שאליהן רצה שאתייחס. לאחר מכן צעדנו ביחד לעבר החדר בו נערכה ההרצאה. כשהדלת נפתחה, עמדתי פעור פה. החדר היה מלא ברוב נשי מובהק. היו שם אמנם ראש העיר, הגזבר והקב"ט - אך כמעט כל יתר הנוכחים היו נשים בתפקידי ניהול בכירים.

אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לבחירות ברשויות המקומיות. למרות החוויה שתיארתי בעירייה החרדית, השלטון המקומי בישראל נשלט באופן אבסולוטי על ידי גברים. לפי מחקר שפורסם בממארס על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, נשים מהוות כ-13.5% בלבד מכלל חברי המועצות של הרשויות המקומיות בישראל. בנוסף, מתוך 201 מועצות מקומיות ועיריות בישראל (לא כולל מועצות אזוריות) רק בארבע מכהנת אישה כראש הרשות, זאת אומרת 2% בלבד. בהשוואה ל-29 מדינות אירופיות שנסקרו במחקר, ישראל נמצאת במקום הנמוך ביותר בכל הנוגע לשיעור הנשים העומדות בראש רשות מקומית.

שני מחקרים נוספים, שאינם קשורים זה לזה, מעלים נקודה מעניינת למחשבה. הראשון בחן את רמת האמון של הציבור בפוליטיקה. תוצאות המחקר, כמו רבים שקדמו לו, מצביעות על ירידה באמון בפוליטיקה ובפוליטיקאים בכל העולם. המחקר השני מצביע על כך שבמדינות סקנדינביה אמון הציבור בפוליטיקה הוא מהגבוהים בעולם. והנה עוד נתון מעניין: במדינות סקנדינביה, פוליטיקה היא מקצוע נשי באופן יחסי.

אין כאמור קשר בין המחקרים, ומדינות סקנדינביה שונות תרבותית ממקומות אחרים, אך ייתכן שעולה כאן נקודה מעניינת למחשבה: האם אמון הציבור בפוליטיקה יגדל אם יותר נשים ייכנסו לפוליטיקה?

מחקרים רבים, ממגוון אסכולות, מגיעים לאותה המסקנה שוב ושוב - יש צורך בשילוב נשים בעמדות מפתח ניהוליות, גם בעולם הפוליטי וגם בעולם העסקי. נשיאת אירלנד לשעבר, מרי רובינסון, אמרה כי לדידה נשים טובות יותר ביצירת שיתופי פעולה, מעדיפות פתרון בעיות שיתופי, מעדיפות להתייעץ ונמנעות משימוש בכוח היררכי להשגת מטרות. כל תכונות ההנהגה הללו מאפשרות מנהיגות אחרת וחיובית.

אני נוטה להסכים עם הטענות האלה. אין זה אומר שמנהיגות נשית היא תעודת ביטוח להצלחה. גם נשים יכולות למעוד ולהיכשל. אך אין בכך כדי לבטל את היתרונות הפוטנציאליים במקרה של העצמת הנוכחות הנשית בפוליטיקה המקומית בישראל.

השלטון המקומי בישראל הוא תחום מורכב מאוד, ויש מספר רב מאוד של עיריות ומועצות. עם זאת, בבחירות הקרובות יש עלייה מתונה - אך בהחלט עלייה - במספר הנשים שהחליטו להיכנס לקלחת הקמפיינים, ולהעז לקרוא תיגר על החונטה הגברית ששולטת ברשויות המקומיות. עוד לא מאוחר, והלוואי שעוד נשים יחליטו להצטרף למערכה הקרובה.

כשכל אחד מאתנו יעמוד בקלפי הוא יצטרך לבחור את מי שבעיניו יעשה את העבודה הטובה ביותר. אבל יש שיקול אחד נוסף שנראה לי נכון להכניס לתוך מכלול השיקולים בבחירות הקרבות: הגיע הזמן לאפליה מתקנת גם כאן. שילוב של יותר ויותר נשים בתפקידי ראשות עיר ומועצות, ומספר רב יותר של חברות מועצה, ייצור איזון נכון וטוב יותר אל מול המצב הנוכחי.

ביום הבחירות כדאי שכל אזרח או אזרחית שיגיעו לקלפי ישקלו להוסיף נקודות למועמדויות של נשים, אם יהיו כאלה, בתוך מכלול השיקולים שלהם - כך הם ידחפו את כולנו לכיוון של העדפת נשים בשלטון המקומי בישראל.

הכותב שימש בעבר מזכיר הממשלה וכיום הוא יו"ר קבוצת ת.א.ר.א

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker