אילן פלטו

הבשורות על האקזיט המרשים של מזור רובוטיקה, שנמכרה לחברת מדטרוניקס ב-1.6 מיליארד דולר בחודש שעבר, הצטרפו לכמה עסקות ענק ישראליות בשנה האחרונה, דוגמת פרוטרום  ו סודהסטרים , שהעידו על חוסנה הכלכלי של המדינה. אולם לבשורות החיוביות יש גם צד שלילי — חברות אלה עתידות להימחק מהבורסה בתל אביב, ולפגוע שוב בנתונים של מספר החברות הנסחרות בבורסה הישראלית, בהיקפי המסחר ובנזילות.

מחיקה של שלוש חברות שנסחרו במדד תל אביב 35 ונמנות על החברות המובילות במשק, בשנה אחת, היא מאורע נדיר — ולצערנו הוא מתרחש במקביל לשנה חלשה בהיקף ההנפקות הראשוניות בבורסה הישראלית, כך שמספר החברות הנסחרות בה ממשיך לרדת בעקביות.

רצף המחיקות והירידה במספר ההנפקות הראשוניות מצריך נקיטת צעדים מיידיים במטרה לעודד את הפעילות בשוק ההון ולהזרים דם חדש לבורסה הישראלית. דרך קלה מאוד להשגת מטרה זו היא הענקת תמריצים לחברות ישראליות שנסחרות בחו"ל, במטרה שיבחרו ברישום כפול, ויעשו עלייה לישראל.

מחאה על העלאת המס על רווחי ההון,2012צילום: עופר וקנין

כיום יש עשרות רבות של חברות ישראליות, ממגוון ענפי המשק, החל מחברות קטנות וכלה בענקיות כגון צ׳ק פוינט ואחרות, שבוחרות להיסחר בחו"ל בלבד — בחירה שמהווה הפסד נקי לבורסה הישראלית, הצמאה לחברות נוספות.

בעבר ננקטו צעדים שיעודדו חברות לבצע רישום כפול, אך אלו אינם מספיקים. אין די ב"חוק הרישום הכפול", המאפשר לכל חברה הנסחרת בחו"ל לבצע רישום כפול בישראל ללא נטל רגולטורי נוסף. אין גם די בפתרון לחשש של החברות מהתנהלותן של חברות הייעוץ למוסדיים בישראל, המאפשר לחברות ברישום כפול להסתמך על המלצות ה–ISS (החברה האמריקאית לייעוץ למוסדיים).

בפועל, למרות הסרת החסמים, החברות לא נוהרות לישראל, ומעדיפות להישאר רשומות בבורסות זרות בלבד; זאת, כיוון שאין להן שום תמריץ כלכלי או רגולטורי לרישום בישראל, מלבד שיקולים ציוניים, שלרוב מתנגשים עם החשש משינויים ברגולציה הישראלית התזזיתית, והמגבלות בנושאי השכר והניהול.

לאור האתגרים שניצבים בפני הבורסה כיום, והירידה העקבית במספר החברות הציבוריות, יש מקום לבחון בחיוב מתן תמריץ כלכלי אמיתי, שיוביל לרישום כפול של עשרות חברות נוספות בבורסה הישראלית. כך לדוגמה, ניתן להכריז על הפחתה בשיעור של 1% במס החברות, או העלאה של 1% בשיעור ההטבות בחוק לעידוד השקעות הון, לחברות שנסחרות גם בישראל.

בדרך זו ניתן יהיה להוביל מהפך משמעותי בפעילות הבורסה בתל אביב, בעלות נמוכה מאוד לקופת המדינה, ולהגדיל באופן ניכר את מספר החברות והיקפי המסחר. צעד כזה יתרום לציבור כולו, שעיקר כספי הפנסיה שלו מושקעים בבורסה. הוא גם ישדר לחברות הישראליות שנסחרות בחו"ל שאכן מייחלים לשובן לישראל, ושמקבלי ההחלטות בממשלה מוכנים לוותר על כמה שקלים בהכנסות ממיסוי — כדי שייסחרו בבורסה שלנו.

לצד צעדים הכרחיים אלו, ראוי שמשרד האוצר יחדל מלהתנגד באופן עקבי לרפורמה בתחום המס, שכן יש להחזיר את שיעור המס על הבורסה (מס על רווחי הון) לרמה סבירה. לאור הירידה העקבית במחזורי המסחר, כיום אין ספק שהעלאת המס לא השיגה את מטרתה ולא הגדילה את הכנסות המדינה. חובה להבין כי הבורסה היא שוק, וכמו בשוק, כשאין סחורה חדשה על המדף, הקונים נוטשים את החנויות.

הכותב הוא מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום