עובדי הניקיון והקופאיות זקוקים לברני סנדרס ישראלי

שכר המינימום השעתי בישראל אמנם גבוה יותר מבארה"ב - אבל בפועל משלמים בארה"ב הרבה יותר משכר המינימום ■ בעידן שבו מנסים לגייס עובדים טובים ולהיות יותר חברתיים, בחברות העסקיות מבינים שצריך לשלם יותר

נדב גולדשמידט
נדב גולדשמידט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברני סנדרס
ברני סנדרסצילום: William Thomas Cain / Getty Imag

שכר המינימום לשעה בארה"ב הוא 7.30 דולרים. שכר המינימום בישראל הוא 29.50 שקל לשעה, שהם כ-8 דולרים. כלומר, שכר המינימום בישראל גבוה מזה המשולם בארה"ב. מכיוון שהמחיה בישראל גבוהה משמעותית מהמחיה בארה"ב יש לצפות כי שכר העובדים יהיה גבוה יותר. האם זהו המצב?

מכיוון ששכר המינימום הוא 29.50 לשעה חברות רבות בישראל משתמשות בשכר זה כבסיס לתשלום עבור העובדים. חלק מהחברות נותנות לפעמים קצת יותר, כשגם אם מדובר ב-34-32 שקל לשעה - משמעות הדבר היא שבפועל מאות אלפי שכירים בישראל מקבלים שכר של עד 35 שקל, שהם כ-10 דולרים. שכר שלא מאפשר למשפחות רבות לחיות מעל קו העוני.

בארה"ב, לעומת זאת, השכר שמשולם בפועל גבוה ב-50% משכר המינימום. וולמארט משלמת 11 דולר לשעה כבר שנתיים (כ-40 שקל). אמזון הודיעה בימים אלה כי תעלה את השכר לעובדיה, כולל 120 אלף העובדים הזמניים שתעסיק לקראת החגים, ל-15 דולר לשעה (כ-55 שקל) - כלומר, השכר בפועל כפול משכר המינימום. אמזון היא לא היחידה, טארגט הודיעה שגם היא תשלם למאות אלפי עובדיה 15 דולר לשעה עד 2020.

שכר המינימום בישראל משולם ל-709.5 אלף שכירים (נתוני למ"ס) בני 20 ויותר, שהם 24% מכלל השכירים במשק. לפי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת, כפי שנמסר לוועדת העבודה והרווחה, 58% מהמועסקים על בסיס שכר שעתי הם נשים. בגילאי 55 ויותר, 122 אלף עובדים בשכר שעתי, לעתים אף נמוך משכר המינימום.

בעידן שבו מנסים לגייס עובדים טובים ולהיות יותר חברתיים, בחברות העסקיות מבינים שצריך לשלם יותר. בארה"ב זה קורה גם בגלל לחץ פוליטי. הסנטור ברני סנדרס ביקר קשות את אמזון על תנאי העבודה של עובדיה והשכר הנמוך שהיא משלמת. סנדרס התכוון להעביר חקיקה שלפיה כל דולר שמשולם לעובדים כשכר נמוך יגולם על ידי החברה בתלושי מזון או במתן הטבות ביטוח בריאות ממלכתי. הביקורת של סנדרס וחברי קונגרס רבים אחרים גרמה לאמזון לבצע את השינוי ולהעלות את השכר. סנדרס אמר שהצעד להעלאת שכר של אמזון "יכול להיות יריית פתיחה שתישמע בכל העולם".

בשוק העבודה האמריקאי מדובר בשינוי מהותי שכן שכר המינימום השעתי (במיוחד הפדרלי) סימל ניצול עובדים מצד המעסיקים. כפי שסנדרס מקווה, חברות נוספות ישלמו שכר שעתי סביר בארה"ב ובעולם.

אצלנו, בישראל, צריך ללמוד מאמזון לשלם שכר הולם יותר לעובדים שעתיים. העובדים החזקים מאוגדים בוועדים משפיעים שדואגים להם לשכר מכובד. העלאת השכר של אמזון מלמדת שגם לשומרים בסופרמרקט או בקניון, לעובדות הניקיון ולקופאיות, מגיע שכר הגון יותר בישראל. עכשיו צריך לקוות שיימצאו פוליטיקאים ישראלים שילחצו על חברות להעלות את השכר השעתי ללא קשר לשכר המינימום. אנחנו זקוקים לברני סנדרס ישראלי בפוליטיקה.

הכותב הוא מרצה לשירות וניהול במרכז ללימודים אקדמיים-מל"א

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום