הנזק שיכולה לחולל תמונה אחת לדור שלם של נשים

אם לא נראה לנערות כבר מתחילת הדרך יותר ויותר מודלים נשיים להצלחה — איך הן יידעו שהשמים הם הגבול גם עבורן?

לי זינגר שניר
לי זינגר שניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חפשו את האישה. אנגלה מרקל מוקפת גברים באירוע החדשנות
חפשו את האישה. אנגלה מרקל מוקפת גברים באירוע החדשנותצילום: אבי דוד / לע"מ

בשבוע שעבר, בעת ביקורה החשוב של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בישראל, היא השתתפה באירוע חדשנות שאליו הוזמנו נציגי ממשלה ועשרות אנשי עסקים ישראלים וגרמנים מהתחום הטכנולוגי - כולם, אבל כולם, גברים. במפגש העירה מרקל לראש הממשלה בנימין נתניהו שישב לצדה: "אם תהיה איכשהו גם אשה בפעם הבאה, זה יהיה נחמד... כנראה שזה תחום בשליטת גברים". נציין שמרקל עצמה הגיעה מלווה במשלחת גברית לחלוטין, ככה שגם היא נושאת באחריות לסיטואציה הבעייתית.

מלבד הנזק התדמיתי הבינלאומי שמייצר מפגש כזה - שבסיומו תמונה אחת ששווה אלף מלים, של מרקל עם עשרות גברים מעונבים בחדר - בואו נחשוב על הנזקים הנוספים.

בעברי כיהנתי כדיפלומטית במשרד החוץ הישראלי, ולקחתי חלק פעיל בארגון ובליווי ביקורים מכובדים מן הסוג הזה. ניסיוני לימד אותי כי ארגון מפגש שכזה כרוך בעבודה קשה ביותר של כל הנוגעים בדבר, בהם גם נשים רבות ומוכשרות שעמלו לילות כימים על הביקור הזה. אין לי ספק שההחלטה לא להזמין אף לא אישה אחת, או לפחות שלא להתעקש על נוכחותן של נשים רבות במפגש כזה, לא היתה מכוונת - אך על השלכותיה והשפעותיה על החברה הישראלית, ובדגש על הדור הצעיר, אנו מוכרחים להתעכב.

בישראל של 2018 יש מפקדת טייסת, נשיאת בית משפט עליון, שרת משפטים, זוכת פרס נובל, שש מנכ"ליות במשרדים ממשלתיים, ואפילו ראשת ממשלה היתה כאן.

בישראל של 2018 נשים מובילות את הצמרת הכלכלית, בהן נגידת בנק ישראל (שתפרוש בקרוב) ושלוש מנכ"ליות העומדות בראשות הבנקים הגדולים. גם בהיי־טק יש יותר ויותר נשים בעמדות מובילות - יזמות, משקיעות, מנהלות בכירות.

בעולם התקשורת נשים בולטות בתפקידים הבכירים על המסך - שלוש המגישות של המהדורות המרכזיות הן נשים. גם באקדמיה, חלקן של הנשים עולה בעשורים האחרונים והן מהוות רוב - בתואר הראשון 57.5%, בתואר השני 61.9%, ובתואר שלישי 53%. בהתאמה, הן גם מגיעות להישגים מצוינים.

רוב הנשים שהצליחו והגיעו לעמדות ניהול והשפעה היו לאורך הקריירה בודדות בחדרי ישיבות בין גברים רבים. לא משנה כמה הן מוכשרות, חרוצות ושאפתניות, הן עדיין נאלצו להתמודד מדי יום עם אתגרים שמוכרים לכל אישה, ושהופכים את הדרך הזו לסבוכה מעט יותר - אך הן הוכיחו שההגעה לפסגה היא בהחלט אפשרית. רובן מעידות שצעד הכרחי להצלחתן היה מודלים נשיים לחיקוי, וכפי שראינו ברשימה מעלה, בישראל של 2018 לא חסרים כאלה.

בישראל של 2018, החלטה שלא לשלב אף אישה באותו מפגש עם קנצלרית גרמניה (ואולי טוב שלא שולבה אישה אחת כ"עלה תאנה"), מייצרת נזק חינוכי עצום לדורות קדימה, וממשיכה להראות לנערים צעירים שעבורם השמים הם הגבול - ולנערות שלצדם, שהולך להיות להן הרבה יותר קשה (ואולי בלתי־אפשרי) להצליח כאן. אם לא נראה להן כבר מתחילת הדרך יותר ויותר מודלים נשיים להצלחה - איך הן יידעו שהשמים הם הגבול גם עבורן? שהרי בלי לראות הצלחה נשית, קשה לממש הצלחה נשית.

אף שברור לנו שבישראל של 2018 אין באמת פער תפישתי בין גברים ונשים, תמונה אחת כזאת, מאותו יום חמישי, של עשרות אנשי עסקים מעונבים עם אנגלה מרקל אחת, לא מקרבת אותנו לצמצום הפערים בשטח.

הכותבת היא מנכ"לית ארגון ProWoman לקידום נשים במשק, ולשעבר סגנית שגרירת ישראל בווייטנאם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום