למה כדאי לנו להקשיב לדור הצרכנים החדש

חברות חייבות להיות קשובות כיום לתפישות ולעמדות של הצרכנים שלהם ■ אם לא יעשו זאת - הצרכנים הצעירים לא יהססו להחליפן באחרות

ליאת לביא
ליאת לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף סטארבקס בלונדון
סניף סטארבקס בלונדוןצילום: Bloomberg

סטארבקס, רשת בתי הקפה הפופולרית בעולם, סגרה השנה למשך יום אחד 8,000 סניפים כדי להעלות מודעות לנושא הגזענות ולהכשיר את עובדיה להיאבק בה. היא עשתה זאת לאחר שבאפריל האחרון נעצרו באחד מסניפיה שני לקוחות ממוצא אפרו־אמריקאי, ללא סיבה.

הנהלת החברה התנצלה ופנתה לפעילים ומומחים למאבק באפליה כדי לבנות תוכנית הכשרה ל–175,000 עובדי החברה. ייתכן שבעבר סטארבקס לא היתה נוקטת צעדים מקיפים כל כך כדי להשיב את אמונם של הצרכנים, וזאת מהסיבה הפשוטה שהצרכנים כיום מצפים מחברות למשהו שלא ציפו לו בעבר — לחלוק אתם תפישות, ערכים ואף להוביל שינויים חברתיים.

אחריות תאגידית אינה דבר חדש, אך החידוש בתחום הוא המחויבות האמיתית לצדק חברתי שהמילניאלס (בני דור ה–Y) הביאו לעולם העבודה. אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך העברת הכתר מהדורות הקודמים לדור הנוכחי, שבמסגרתו מתבצעת העברת העושר הגדולה בהיסטוריה, ואנו רואים כבר כמה שנים רמזים לאופן שבו מתכוון הדור הנוכחי לבזבז את כספו.

לדור הזה יש ערכים ברורים, נטיות, הרגלים ופחדים הקשורים להכנסות ולהוצאות שלהם, בדיוק כמו הדורות הקודמים. המילניאלס נוטים לקחת פחות סיכונים, וסביר פחות שיוציאו כסף שלא לצורך. הם מעדיפים לעשות עסקים עם תאגידים ומותגים שעמם הם יכולים להזדהות מבחינה ערכית. הם רוצים שחברות ישקיעו באופן אקטיבי בפתרונות לבעיות חברתיות, שיהיו פתוחות וכנות לגבי המאמצים שלהן ויפעלו לצמצם את השפעתם על הסביבה. יותר מכל, הם רוצים שהחברות ינהגו בשקיפות ויושר.

מחקר האמון של סוכנות התקשורת הבינלאומית אדלמן, שנערך ב–2017, מראה כי אמונות משותפות בין המותג ללקוח הן מחולל האמון והמחויבות החזק ביותר. הצרכנים רוצים לדעת אם המותגים שותפים לדעותיהם. לפי המחקר, 57% מהצרכנים קונים, או מחרימים, מותגים בהתבסס על העמדות החברתיות והפוליטיות שלהם, 65% מהצרכנים לא יהיו מוכנים לקנות מותג ששמר על שתיקה בסוגיה חשובה, ואולי הנתון הכי מעניין — 51% מהצרכנים מאמינים כי בכוחם של תאגידים להניע יותר שינויים מאשר ממשלות.

מותג הטיפוח Dove מקדם כבר כמה שנים נושאים כמו קבלת ואהבת הגוף, מבקר את השימוש המופרז בפוטושופ ומציג נשים "אמיתיות" בקמפיינים פרסומיים. דוגמה נוספת היא סימון כפיות הסוכר בצורה שקופה בחזית האריזה בדגני הבוקר של תלמה מאז 2012, הרבה לפני הניסיון לעגן את החיוב לעשות זאת בחוק.

ניתן לציין גם את מקדונלד'ס, שהכריזה על מהפכת בריאות וחוללה שינוי דרמטי בתפריט הרשת לאחר שזיהתה שהצרכנים שלה רוצים שהיא תהיה בריאה יותר. מנגד, אנו רואים חברות שאינן קשובות לצרכנים שלהן, וכתוצאה מכך מאבדות אותם. באחרונה ראינו שוויקטוריה סיקרט איבדה יותר מ–40% משווייה מתחילת השנה מפני שציבור הלקוחות שלה כבר אינו מסוגל להזדהות עם הדוגמניות שמייצגות את המותג ומופיעות על מסכי החנויות ברחבי העולם.

חברות חייבות להיות קשובות לצרכנים שלהן ולזהות אילו מטרות ערכיות חשובות להם, לא רק משום שיש להן אחריות כלפי הסביבה שלהן, אלא מפני שהצרכנים מצביעים בקופות, והדור הנוכחי לא יהסס להוציא מביתו מותג שאינו עולה בקנה אחד עם ערכיו. ככל שהתאגידים יהיו קשובים יותר, כך הצרכנים יתגמלו אותם — 70% מהגידול במחזור של יוניליוור ב–2017 הגיע מתת־מותגים עם אג'נדה, שצומחים בקצב מהיר יותר ממותגים אחרים.

המסקנה המתבקשת היא שמדובר במצב של win־win. התאגידים שנתפשו כרעים וחמדניים יהיו אלה שיובילו שינויים חברתיים גלובליים ומקומיים בעקבות העובדה שזה יהיה מקור הצמיחה שלהם.

הכותבת היא מנהלת תקשורת, קשרי חוץ וקיימות ביוניליוור ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker