חיסול הרשות לפיתוח כלכלי בחברה הערבית יפגע בכולנו

המשרד לשוויון חברתי מתמהמה עם מינוי מנהל לרשות לפיתוח כלכלי בחברה הערבית ■ המשמעות היא החלשה של המיעוט הערבי והרחבת השסעים בחברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר במועצת חוּרה. ייצוג צורכי האוכלוסייה הערבית ייפגע משמעותית
בית ספר במועצת חוּרה. ייצוג צורכי האוכלוסייה הערבית ייפגע משמעותיתצילום: אליהו הרשקוביץ

בינואר 2018 דווח ב–TheMarker כי חרף הדחיפות והחשיבות בגיוס מחליף שייכנס לנעליו הגדולות של איימן סייף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי בחברה הערבית בעשור האחרון, במשרד לשוויון חברתי לא ממהרים למצוא מנהל חדש. מאז חלפו תשעה חודשים, ועדיין אין קברניט שינווט את ספינת התקציבים וסדרי העדיפויות עבור האוכלוסייה הערבית.

הרשות לפיתוח כלכלי הוקמה לפני כעשור כדי לצמצם את הפערים בין החברה הערבית לחברה היהודית, תוך מתן שוויון הזדמנויות ונגישות למשאבי המדינה. ידוע כי איוש מהיר ואפקטיבי של בכירים בפקידוּת הציבורית אינו מאפיין מרכזי בנוף המשרות הציבוריות והבכירות. ניתן למצוא דוגמאות לכך, בין היתר, בתהליך מינוי נציב שירות המדינה, שהתעכב במשך חודשים, ובמינוי נגידת בנק ישראל. עם זאת, עבור האוכלוסייה הערבית, זהו אינו עודתפקיד בכיר מני רבים, אלא פונקציה שקשה להפריז בחשיבותה לצמצום הפערים בין היהודים לערבים בישראל. אי־מינוי מחליף עלול להוביל גם לבזבוז מיליארדי שקלים, שיירדו לטמיון בשל חוסר ניצול אופטימלי ומקצועי שלהם.

הישגיו של סייף וצוותו ברשות לפיתוח כלכלי רבים ומשמעותיים, ובהן העלאת שיעורי התעסוקה של נשים ערביות וסטודנטים; שיפור משמעותי בתחום התשתיות ברשויות המקומיות הערביות; וגולת הכותרת — קידום תוכנית 922, בשיתוף אגף התקציבים של האוצר, שבמסגרתה הוקצו תקציבים משמעותיים לפיתוחה הכלכלי של החברה הערבית.

סייף הצליח לעשות זאת בזכות יכולתו להפגיש את המנהיגות הפוליטית עם זו המקצועית, להציג בפניהן את מצבו של הציבור הערבי כהווייתו, ולדרוש הקצאת המשאבים הדרושים לפיתוחו. בהיעדר מנהל, לרשות אין גורם בעל כושר מנהיגות, יוזמה ובעל אחריות שייצור המשכיות לחזונו של סייף, שידע לייצג את צורכי האוכלוסייה הערבית ולדאוג לתקציבים הדרושים לקידומה.

דוגמה לוואקום שנוצר פורסמה באחרונה ב"הארץ", בדיווח על כך שהמדינה ביטלה תוכנית שהעניקה השכלה למאות נשים וגברים בדואים. על פי הידיעה, התוכנית, שנתנה מענה ליותר מ–500 תלמידים ותלמידות, תפסיק לפעול מאחר והתקציב שנדרש להפעילה, 2.2 מיליון שקל בשנה, אזל.

אין צורך להפליג בתיאוריות קונספירציה מרחיקות לכת בכדי להעלות את החשש שלפיו העיכוב של המשרד לשוויון חברתי במינוי מנהל לרשות לפיתוח כלכלי אינו קשור רק לחוסר היעילות של מנגנון המינויים הביורוקרטי, אלא נועד לכרסם בכוחה של הרשות ואולי אף לחסלה, ולפגוע בכך בכלל הציבור הערבי. על הרכב הוועדה למינוי מנהל הרשות לפיתוח כלכלי, שאותו מוביל מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי, לבחור בהקדם מועמד או מועמדת שיאיישו את התפקיד וימשיכו לפסוע בדרכו של סייף, כי חיזוק המיעוט הערבי, יחזק את הלכידות החברתית ויקטין את המתחים והשסעים בחברה הישראלית.

הכותבת היא ראש התוכנית ליחסי יהודים־ערבים במכון הישראלי לדמוקרטיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker