שנת ההשלמה של רואי החשבון היא איוולת - וטוב שתבוטל

אם אכן תבוטל שנת ההשלמה כפי שמנכ"לית משרד המשפטים הצהירה, הרי שזו בהחלט בשורה טובה - ובעיקר צודקת ■ מבלי לדון בתכניה ובמהותה של שנה זו, אפשר לטעון כי שנת ההשלמה אינה רלוונטית לעיסוק של רואי החשבון

רו"ח יוסף לבנזון
יוסף לבנזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימודים באוניברסיטה
לימודים באוניברסיטהצילום: ניר כפרי

"שנת ההשלמה תבוטל", הכריזו במשרד המשפטים, כחלק מרפורמה כוללת בהסמכת רואי חשבון בארץ - ושימחו כמוני גם בוגרי תואר ראשון במינהל עסקים וחשבונאות, השואפים לקבל רישיון רואה חשבון בישראל. כבר במהלך לימודי סברתי ששנת ההשלמה היא איוולת שיש לבטלה, ולכל הפחות לשנות את מתכונת לימודיה.

לפני שאסביר מדוע, חשוב להסביר כי נכון להיום המדינה - וליתר דיוק משרד המשפטים - שולח את הבוגרים לבחור בין שני מסלולים בדרך לקבלת רישיון ראיית החשבון המיוחל: הראשון, להיבחן ב-14 מבחנים של מועצת רואי החשבון; השני, במסלול שנת השלמה באחד מהמוסדות האקדמיים, הפוטר אותם מ-12 מבחני מועצה (תשעה מבחנים עבור התואר ועוד שלושה עבור שנת ההשלמה), ומותיר להם שני מבחנים בלבד.

רוב הציבור אינו מודע לגודל המהומה שיוצרת שנת ההשלמה. כך למשל, מי שעושה שנת השלמה אינו מוגדר כסטודנט, ולכן אינו זכאי לשורה של הטבות שמעניקה המדינה לסטודנטים. בנוסף, במהלך שנה סיזיפית זו כמעט בלתי אפשרי לתחזק עבודה, ולו בחצי משרה, היות שתקופות המבחנים ארוכות מאוד והחומר הנלמד רב. לוחות הזמנים הארוכים של הבחינות בשנת ההשלמה מוסיפים עוד על הקושי הרב.

למעשה, תקופות מבחנים אלה אינן חופפות את מועדי תקופת המבחנים של הסטודנטים באקדמיה. גם עובדה זו מייצרת קושי הבנתי אצל המעסיקים, שאינם סבלניים להיעדרויות כה ארוכות. כתוצאה מכך, רבים הם הלומדים בשנת ההשלמה אשר מאבדים את מקור פרנסתם.

הנה לפנינו מצב אבסורדי בו הלומד בשנת ההשלמה אינו סטודנט, אינו שכיר ואף אינו יכול להיחשב כמובטל ככל האזרחים לצורך קבלת דמי אבטלה חודשיים לפני המבחנים הסופיים.

קידום המקצוע בהיבט המהותי שלו

מבלי לדון בתכניה ובמהותה של שנה זו, אפשר לטעון כי שנת ההשלמה אינה רלוונטית לעיסוק של רואי החשבון. הנה דוגמה: במסגרת פעילותי בארגון העובדים של EY, אנו מציעים לעובדי הפירמה קורסים מסובסדים בנושאי הפרקטיקה של מקצוע ראיית החשבון. במסגרת הקורסים, נלמדים נושאי הליבה של מקצוע ראיית החשבון: הליך פתיחת תיקים ברשויות השונות, הצהרות הון, תיאומי מס, הוראות ניהול ספרים ועוד. נושאים מהותיים אלה נלמדים במסגרת קורסי הפרקטיקה, משום שבאופן אבסורדי הם אינם נלמדים במהלך התואר, במהלך שנת ההשלמה ואף לא במסגרת שנות ההתמחות הארוכות.

אם אכן תבוטל שנת ההשלמה כפי שמנכ"לית משרד המשפטים הצהירה, הרי שזו בהחלט בשורה טובה - ובעיקר צודקת. הנה לפנינו שינוי של ממש, אולם לא משום ההקלה על הלומדות והלומדים לקראת ההסמכה, אלא מהטעם של קידום המקצוע בהיבט המהותי שלו. מקצוע ראיית החשבון, הנחשב לשמרני, יעמוד בחזית אחת עם המקצועות הטכנולוגיים המתעדכנים חדשות לבקרים בקצב ההתפתחות המהיר של עולם התעסוקה.

שנת ההשלמה מעניקה "פור" למקצועות אחרים, בכך שהיא מעכבת את רואי החשבון בני אותו מחזור. סגירת הפער התעסוקתי־לימודי על ידי ביטול שנת ההשלמה - תיצור מצב בו מקצוע ראיית החשבון אינו קופא על שמריו ושומר על רלוונטיות ויציבות לדורות הבאים.

התמורות בענף החשבונאות מורגשות לא רק בשוק העבודה, אלא בעיקר בשוק הלימודים. יש ירידה דרסטית במספר הנרשמים למסלולי לימוד החשבונאות במוסדות הלימוד. ביטול שנת השלמה היא רק דוגמה לצורך בשינוי יסודי ומערכתי. כדי להבריא את המערכת, יש להביט בצורה כנה ואמיתית על כלל תחלואי המקצוע במצב הנוכחי.

כרואי חשבון, עלינו לבצע בדק בית ולחשוב כיצד לשנות את שער הכניסה למקצוע, וכמובן את הליך ואופן ההתמחות. הבנה וטיפול בתחלואים אלה, תייצר מקום טוב במשק לרואי החשבון, שהם כידוע חלק חשוב ממנגנון שומרי הסף.

המחבר הוא רו"ח, ממייסדי וחבר ועד ארגון עובדי EY - ארנסנט אנד יאנג ישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker