המקצוע שחסר בתוכנית הלימודים של תלמידי ישראל

אוריינות מדיה דיגיטלית כוללת בין השאר יכולת לחקירה עצמית, הדרושה למי שעתיד לחיות בעתיד, ללמוד כל חייו, ולהיכנס לשוק עבודה בלתי ידוע ■ ובעיקר, היא מייצרת תלמיד שאכפת לו מסביבתו הקרובה והרחוקה ויש לו יכולת להשפיע ולהציע אלטרנטיבה

איבנה רטנר
איבנה רטנר
אילוסטרציה
צילום: תומר אפלבאום
איבנה רטנר
איבנה רטנר

במאמרו ב-TheMarker ("מה לעשות אחרי שנבטל את בחינות הבגרות", 20.8.18), טוען אברהם פרנק כי יש לקיים רפורמה (עוד רפורמה) בבחינות הבגרות. לטענתו, נחוצות ארבע בגרויות בלבד - בלשון, מתמטיקה, אנגלית ואזרחות. אין לי ויכוח לגבי הצורך בארבע הבגרויות האלה, אבל הייתי מציעה להפנות את הכסף למקצוע נוסף, הדרוש כדי להפוך את המערכת לכזו שתכשיר את תלמידיה למיומנויות המאה ה-21.

למקצוע הנוסף הנדרש קוראים "אוריינות מדיה" - דיסציפלינה שתאתגר ותסקרן את תלמידיה, בשפה שלהם - בניגוד גמור למה שקורה בבתי הספר כיום. אוריינות מדיה דיגיטלית כוללת בין השאר יכולת לחקירה עצמית, הדרושה למי שעתיד לחיות בעתיד, ללמוד כל חייו, ולהיכנס לשוק עבודה בלתי ידוע. כמו כן, היא כוללת יכולת לחשיבה ביקורתית ושאילת שאלות בעידן של פוסט אמת ו"פייק ניוז", כדי להבין את מה שקורה סביבנו במציאות לא צפויה. היא כוללת גם יכולת לחשוב מחוץ לקופסה בסביבה תחרותית יותר מאי-פעם, אמפתיה ותקשורת בין-אישית סבלנית וסובלנית המבקרת את האתגרים של ריבוי מידע וריבוי מסכים, ומאפשרת ניווט מושכל בין מה שחשוב לדעת (חדשות ואקטואליה) לבין מה שרוצים לדעת (בידור).

ולבסוף, ולא פחות חשוב, היא מאפשרת הכרת הטכנולוגיה והשימושים המגוונים בה לא רק לצריכה, אלא גם ליצירה; הכרת תוכני ידע רלוונטיים במגוון נושאים, כמו גם היכולת לחבר ביניהם, וטכניקות למידה שבהן התלמיד הוא שותף ומעורב אקטיבית - מערכת גמישה לפעילות מגוונת של התלמידים במהלך יום הלימודים, כולל מחוץ לבית הספר. ובעיקר, אוריינות מדיה היא פעולה של מעורבות חברתית. היא מייצרת תלמיד שאכפת לו מסביבתו הקרובה והרחוקה ויש לו יכולת להשפיע ולהציע אלטרנטיבה.

פעם פשוט קראו לזה "לימודי תקשורת", אך מאז ירידת קרנה של התקשורת, בעיקר זו המסורתית, ניכר כי לימודי התקשורת גם כן איבדו מזוהרם. ואולם המציאות שהיתה רלוונטית בעידן המדיה המסורתית, רלוונטית יותר בעידן הניו־מדיה. אוריינות המדיה היא היכולת להבין, לבקר, לצרוך וליצור תקשורת דיגיטלית - ולפעול כדי לשנות מציאות.

בתי הספר נאבקים על דמות הבוגר האוריין, כזה היודע לקרוא ולכתוב ולפעול חברתית במרחב ולהשפיע עליו. בדיסציפלינה של אוריינות מדיה, השימוש בכלים שאותם בני הנוער מביאים מהבית, מאפשר לגייס אותם גם להיות אזרחים משמעותיים ומעורבים יותר בתהליך הלמידה. אם חברות מסחריות יודעות לגייס אותם למכירת מוצרים ולהשפיע על התודעה הצרכנית שלהם, באוריינות מדיה ניתן להניע אותם ליצירת קמפיינים חברתיים ולהשפיע על התודעה האזרחית שלהם.

בני נוער הרגישים לסביבתם, לוקחים אחריות על בית הספר שלהם, על הקהילה שלהם, על קבוצות מוחלשות בסביבתם הקרובה והרחוקה. הם לומדים ליצור תכנים משמעותיים ולא רק לצרוך. הם נעשים מעורבים גם בלי המחויבות של המעורבות החברתית, כי הם יוצרים, מפרסמים ומעלים לרשתות החברתיות את הקמפיינים שלהם ומצליחים להדביק את החברים שלהם.

תוך כדי כל זה, הם גם לומדים. כל יום הוא יום למידה, אך למידה של אוריינות מדיה היא לא רק מקצוע לבגרות - היא מקצוע לחיים. ראוי לשלבה במקצועות הליבה ולא לחכות לרפורמה הבאה. היא־היא הרפורמה.

ד"ר רטנר היא מרצה לתקשורת ואוריינות מדיה במכללת גורדון לחינוך, וממובילות קהילת אוריינות מדיה באגודה הישראלית לתקשורת

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ