הפתרון לשחיתות המוניציפלית

ראש עירייה לא צריך להיות יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. הדבר רק מוליד לחצים ופיתויים מצד יזמים וקבלנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עיריית רמת גן. הגבלת כהונה ואיסור על כהונה כיו"ר ועדת תכנון ובנייה
עיריית רמת גן. הגבלת כהונה ואיסור על כהונה כיו"ר ועדת תכנון ובנייהצילום: אייל טואג

ריבוי הליכי החקירה נגד ראשי עיריות בישראל מחייב בדיקה. האם ייתכן כי קציני צבא ומשטרה בכירים, אנשי חינוך ואנשי ציבור בעל רקורד מכובד, הופכים את עורם ונעשים עבריינים המקבלים שוחד? במשטרה נוטים לראות זאת כך — מוסדות השלטון המקומי מושחתים ומשחיתים. דומה כי התמונה מורכבת בהרבה.

עובדה היא שבשלושת העשורים האחרונים העביר השלטון המרכזי סמכויות רבות לשלטון המקומי, יחד עם תקציבים גבוהים. למשל, עיר בינונית כרמת גן, מנהלת תקציב שנתי (רגיל ובלתי רגיל) של כ–2 מיליארד שקל. מדובר בסכומי כסף אדירים. העיר נהייתה "עסק". למרות זאת, הפיקוח על השלטון המקומי חלש לעומת זה הנהוג בשלטון המרכזי.

ראשי העיריות מבינים כי החלטות מכריעות בעיר מתקבלות בוועדת המשנה לתכנון ובנייה. הטעות הבסיסית של ראשי העיריות היא להתמנות ליו"ר הוועדה, מתוך הנחה כי בתפקיד זה הם ישפיעו יותר על עירם. ראש עירייה אינו צריך להיות יו"ר ועדה מקומית כדי לקבוע אופי ומגמות תכנון. הוא יכול להשפיע על הוועדה המקומית ולעקוב אחר הביצועים מעצם תפקידו. מבחינת חלוקת זמן ומבחינת השפעה, אין סיבה שראש עירייה יהיה נוכח בישיבה שבה ועדה מקומית עוסקת בהיתר בנייה לפרויקט מסוים.

כשראש העירייה הוא יו"ר הוועדה, מתחיל מסע הלחצים והפיתויים. יזמים באים ללשכתו לשוחח על פרויקטים ולבקש הקלות והטבות. מרבית הבקשות הן לגיטימיות ואולם באותה מידה, הן טכניות ולא מצויות בהכרח בתחום ידיעותיו של ראש העירייה. ראש עירייה שמבטיח ליזם הבטחה העומדת בניגוד לתוכנית בניין עיר (תב"ע), יוצר חרושת שמועות; וראש עירייה שמבטיח ולא מצליח לקיים יוצר יזם ממורמר.

נניח כי יזם תרם למערכת הבחירות של ראש העירייה ובא אליו לאחר היבחרו עם בקשה המנוגדת לתב"ע. אם ראש העירייה ייעתר לבקשה והיזם יגיש אותה לוועדה המקומית — מיד תחל חרושת שמועות על שוחד.

ראש עיר שמחליט להיות יו"ר ועדה מקומית צריך להתחשב גם באופוזיציה: לעתים יש לו יותר כוח מלשר, ובמבנה המוניציפלי אין חלוקת כוח אמיתית בינו לבין האופוזיציה. מאזן הכוחות הלא־מאוזן הזה מתסכל את חברי האופוזיציה, שהשפעתם אפסית. מכאן קצרה הדרך לחיפוש פגמים ולצביעת אותם פגמים כמעשה פלילי.

בשלטון המקומי, כל אזרח יכול להגיע לראש העירייה — בין אם כדי להתלונן על שכנים מרעישים ובין אם כדי להציג פרויקט נדל"ני. שני המקרים יקבלו, בדרך כלל, יחס שווה, אבל ההבדל ברור: האזרח שמתלונן על רעש יבקר בלשכת ראש העירייה פעם אחת, ואילו האזרח היזם יבקר בלשכה עשרות פעמים. תדירות הביקורים יוצרת שמועות.

משטרת ישראל אמנם מחויבת לחקור כל תלונה. ואולם מבלי להתכוון היא פוגעת בהליך הדמוקרטי. זאת, משום שעד שהחקירה לא תתגבש לכדי כתב אישום, עננה תרחף מעל ראשו של ראש העיר, והאזרחים יסמנו אותו כמושחת.

מי שרוצה שינוי בתמונה המכוערת של הובלת ראש עיר למעצר משפיל, לא ימצא אותה בכך שיערכו לראשי הערים מבחן כשירות ומהימנות אלא בשינוי תפישתי:

1. ראש עירייה לא חייב להיות תושב העיר.מדובר בתפקיד ניהולי ועל התושבים לבחור את המנהל הטוב ביותר. בחירת ראש עירייה שאינו תושב תקטין לחצים מוכרים ולא סימפטיים של היכרות מוקדמת ומחויבות על רקע אישי.

2. יש לאסור בחוק על ראש עירייה לכהן כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. יו"ר הוועדה יכול להיות חבר קואליציה בעל רקע וידע מתאימים ורלוונטיים.

3. יש לבחון את חלוקת הכוחות בין הקואליציה לאופוזיציה במועצת העיר. כיום, הכף נוטה אגרסיבית לטובתם של ראשי העיריות ואנשיהם. איזון יביא לשקיפות ומעורבות של האופוזיציה במהלכי השלטון ויפחית את תלונות הסרק.

4. יש לקצוב את כהונת ראשי העיריות בישראל לשתי קדנציות בלבד.

הכותב הוא עו"ד, שותף במשרד AYR, לשעבר חבר מועצת עיריית רמת גן. כיום הוא יו"ר ועדת ערר לארנונה ויועץ משפטי של מועמדים בבחירות המקומיות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker