הדגים השמנים בנמל חיפה יהפכו בעתיד לכרישים

הויתורים הרחבים שנתנה המדינה לעובדי נמל חיפה תמורת הסכמתם להפרטה מעוררים דאגה ■ סביר להניח שבעתיד ועדים חזקים אחרים ידרשו דרישות מרחיקות לכת על פי תקדים הנמל

מיכאלה אלרם
מיכאלה אלרם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל חיפה, שיאן השכר. עלות שכר ממוצעת של 38 אלף שקל בחודש
נמל חיפה, שיאן השכר. עלות שכר ממוצעת של 38 אלף שקל בחודשצילום: אבישג שאר-ישוב

ההסתדרות, נמל חיפה ומשרדי הממשלה חתמו באחרונה על סיכום עקרוני להפרטה מלאה של נמל חיפה למשקיע אסטרטגי, למשך 34 שנה. ההפרטה נועדה להשתחרר מכבלי הרגולציה הממשלתית ולאפשר לנמל חיפה להתמודד עם נמל המפרץ הפרטי, שממוקם בסמיכות אליו ושעתיד לפעול תחת מפעילה סינית (SIPG).

עיון בפרטי ההסכם מגלה שכ–150 עובדים בגיל הממוצע 55 יפרשו בפרישה מוקדמת, עם פיצויים של כ–2.5 מיליון שקל לעובד. 23 עובדים פיקטיביים, שעבדו בנמל מתוקף הסכמי עבודה קודמים, יפרשו. כ–700 עובדים יישארו לעבוד בנמל, ישריינו את מעמדם ולא יפוטרו עד 2031. הם גם יקבלו מענק הפרטה של 50 אלף שקל לעובד ובונוס של 3% משווי ההפרטה לכל עובד. בנוסף, העובדים יקבלו תוספת של 5% לשכרם מעבר למענקים ולבונוס.

בנפרד מכל ההטבות שפורטו, המדינה הבטיחה הטבה נוספת, סוג של רשת ביטחון, בדמות 70% משכר הפרמיות של העובדים, גם אם יהיו נטולי עבודה בעתיד בשל התחרות מול נמל המפרץ החדש. מכיוון שלנמל חיפה אין רציף עמוק לקליטת אוניות כבדות גדולות, ברור שאוניות כאלו יעדיפו פריקה בנמל המפרץ, והפרמיות ישולמו ללא עבודה. לא ברור אם מי שירכוש את הנמל יסכים לתנאי שכר מפליגים, אבל זו בעיה לשעתה.

פרופ' רות בן ישראל כתבה בנושא התפתחות משפט העבודה בישראל כי "תהליכי ההפרטה הם דרך בדוקה לעקיפת סל הזכויות של העובדים שמקורן במשפט העבודה". מבקר המדינה העיר בדו"ח על נמל חיפה כי "למשרד האוצר, לרשות החברות ולתאגידי הנמלים יש צורך לשמור על איזון בין הצורך להגן על זכויות העובדים והגמלאים לבין הצורך באיתנות פיננסית של תאגידי הנמלים".

שכר עובדי הנמלים גבוה משמעותית מהשכר הממוצע של עובדי המדינה. עובדי הנמלים מקבלים גיבוי מההסתדרות במסגרת היותם אחד מהוועדים החזקים במשק. תנאי ההפרטה של עובדי נמל חיפה יוצאי דופן בהיקפם, עקב תמיכת ההסתדרות והסכמת האוצר לתנאים חריגים בקנה מידה ישראלי.

הפרטת הנמל יוצרת לאוצר סיכונים עתידיים שלא נלקחו בחשבון, כמו דרישות להבטחת תעסוקה עתידית, מענקים, ובונוסים אם יופרטו גופים נוספים בעתיד, כמו שדות תעופה או אמצעי תעבורה שמשרתים את כולנו. התקדים של נמל חיפה יחזור על עצמו — וההוצאות הכספיות רק יתפחו.

המקרה של הנמל מלמד שוועדי עובדים (כמו זה של חברת החשמל) יוכלו בעתיד לדרוש כסף ציבורי ולקבלו, תוך התבססות על תקדימי והסכמי עבודה שהושגו בתמיכת ההסתדרות והאוצר.

עובדי נמל חיפה הם דגים שמנים. בעתיד אנו עלולים לראות כרישים, שיקבלו עוד הטבות תמורת הסכמותיהם לתחרות בתחומם או להפרטות. רשתות הביטחון וההטבות רק יצמחו מבחינת הוועדים החזקים במשק — ואנחנו, הציבור, נשלם את ההטבות.

ד"ר אלרם היא מרצה לניהול ושיווק במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) ודירקטורית ברמי לוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker