10,000 שקל בחודש, ועדיין חסרים 4,000 נהגי משאיות

ההתפתחות המהירה מצריכה הקמת נמלים, שיצטרכו משאיות ונהגים ■ לא ייתכן שהענף יתפתח בעוד החקיקה תישאר מאחור

גבי בן הרוש
גבי בן הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משאיות, שביתה בנמל חיפה
משאיות בנמל חיפהצילום: רמי שלוש

בימים אלה דנה ועדת השרים לעניני חקיקה בהצעת התיקון של ח"כ ד"ר ענת ברקו (הליכוד) לחוק הביטוח הלאומי, שמציע להוסיף את מקצוע הנהיגה ברכב כבד לרשימת העבודות המועדפות לחיילים משוחררים.

בישראל חסרים כ–4,000 נהגי רכב כבד. מכיוון שענף ההובלה משרת את כל ענפי המשק, המחסור מביא לפגיעה כלכלית בענפים רבים: ביטחון, מסחר, חקלאות, תעשייה, תשתיות ועוד. כך לדוגמה, המחסור בנהגים גורם לעיכובים בשרשרת הלוגיסטית מהנמלים ואליהם, אובדן של עשרות אלפי ימי עבודה במשק עקב אי־אספקה סדירה, ייקור עלות ההובלה ובעקבותיו ייקור המוצרים במשק, פגיעה בהתנהלות השוטפת של צה"ל בעיקר בזמנים של מתיחות ביטחונית ועוד.

מעבר לפגיעה הכלכלית, יש להביא בחשבון גם את הסכנה הבטיחותית - נהגים עייפים שעולים על ההגה וקבלת נהגים עברייני תנועה לעבודה, שלא מוסיפים בלשון המעטה, למצב שבו בין כה הרכב הכבד כבר מעורב מעל לראש בתאונות הדרכים.

המחסור בנהגים אינו תוצאה של תגמול נמוך כפי שמוקבל בטעות לחשוב, על פי משרד העבודה והרווחה, נהגי משאיות נמצאים בין המובילים ברמת השכר עם שכר ממוצע של 10,544 שקל. המחסור הוא תוצאה עגומה של צירוף נסיבות: תהליכים ביורוקרטיים מסובכים שגורמים למועמדים לוותר על ההכשרה, ביקוש נמוך משמעותית מהצרכים במשק ותדמית ירודה של המקצוע. כל אלה מביאים לכך שחיילים משוחררים ששירתו כנהגים אינם בוחרים להמשיך באזרחות במקצועות הנהיגה וגם אחרים שמתאימים למקצוע מוותרים עליו.

מועצת המובילים פועלת ללא לאות בשנים האחרונות כדי להתמודד עם המשבר באמצעות עבודת מטה משותפת עם כל הגורמים הרלוונטיים, ואכן הנושא עלה לא מכבר לסדר יומה של הממשלה.

צה"ל מזוהה כמקור המשמעותי ביותר לגיוס כוח אדם לנהיגה במשק האזרחי ולכן אנו פועלים בכמה מישורים מול צה"ל: יריד תעסוקה לחיילים משוחררים, החלטה של הנהלת מועצת המובילים למתן מענק מיוחד לחייל משוחרר שיתמיד שנתיים בחברת ההובלה, הכשרה על חשבון הצבא ועוד.

המענק לחייל שעובד בעבודה מועדפת נכנס לחוק הביטוח הלאומי ב–1983, במטרה להפנות חיילים משוחררים לעבודות הנחוצות למשק המדינה וכלכלתה ולענפים הסובלים ממחסור בעובדים, שחלקם אף נאלצים להעסיק עובדים זרים.

מאחר שעם השנים מבנה המשק הישראלי השתנה, נוצר צורך לשנות את תמהיל העבודות שהוגדרו כמועדפות. ואכן, ענף הטיפול והסיוע שנכנס עם השנים למצוקה שגררה העסקת עובדים זרים, נכנס ב–2008 לרשימת העבודות המועדפות.

דוגמה נוספת לשינוי במבנה המשק שמצריך שינוי ברשימת העבודות המועדפות הוא תחנות התדלוק. כבר ב–2014 הוצע לבטל את העבודה המועדפת בתחנות הדלק. כשנחקק החוק, הועסקו בתחנות הדלק בעיקר עובדים זרים, אך כיום הענף מעסיק ישראלים, מה גם שישראלים רבים מעדיפים תדלוק עצמי וכך נוצר מצב שבו החיילים המשוחררים מועסקים בחנויות הנוחות בתחנות הדלק, ולכן עבודה זאת כבר אינה מתאימה לתכלית החוק. בעקבות פיזור הממשלה והליכה לבחירות הנושא ירד מסדר היום, אך השנה הוא עלה שוב לדיון וייתכן כי מקצוע המתדלק יוסר מרשימת העבודות המועדפות.

מקצוע הנהיגה ברכב כבד, הוא דוגמה מצויינת לשינויים שעבר המשק הישראלי. בשנים האחרונות ענף ההובלה בישראל התפתח במהירות שיא בעקבות הצמיחה הכלכלית ובעקבות העלייה המתמדת בביקושים למוצרי צריכה. ההתפתחות המהירה מצריכה הקמת נמלים חדשים, שיצטרכו מן הסתם תוספת משאיות ונהגים. לא ייתכן שהענף יתפתח בעוד החקיקה תישאר מאחור. בשל המחסור החמור של נהגי רכב כבד והפגיעה של מחסור זה במשק, נהפך מקצוע זה לעומד בכל הקריטריונים של רשימת העבודות המועדפות. ח"כ ברקו מציעה לתמרץ את החיילים שצה"ל הכשיר לנהיגה ברכב כבד, להמשיך ולעסוק במקצוע אותו רכשו בשירות באמצעות הענקת מעמד של עבודה מועדפת למקצוע זה. באופן זה יוגבר גם הביקוש להכשרה כנהג רכב כבד בצה"ל, שסובל גם הוא מהמחסור.

הגיע הזמן לעדכן את רשימת העבודות המועדפות בהתאם למציאות העכשווית - במקום עוד עובדים בחנויות הנוחות בתחנות הדלק, תנו צ'אנס לנהגי רכב כבד בכדי לאפשר למשק הישראלי להמשיך לצמוח ולהתפתח.

הכותב הוא יו"ר מועצת המובילים והמסיעים והתאחדות בעלי מפעלי הובלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker