אין מחסור בנהגים - רישיונותיהם פשוט נפסלו לחינם

רשיונם של 12% מנהגי ישראל נשלל, במקרים רבים לא בשל התנהלות מסוכנת בכביש אלא כענישה לבעלי חובות

אברהם טננבוים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאיותצילום: רמי שלוש
אברהם טננבוים

יש כיום מחסור גדול בנהגים מקצועיים בישראל. חסרים נהגי אוטובוס, נהגי משאיות ונהגים מקצועיים בכלל. המצב פוגע באורח קשה בכלכלה, ואף גרר הצעות הזויות לגבי יבוא של נהגים מתאימים מחו"ל.

בדיקת הסיבות למיעוט הנהגים תצביע על פתרון מתבקש אחר. מסתבר שגורם עיקרי הוא פסילות ארוכות ומיותרות של רישיונות נהגים - במרבית המקרים לא של נהגים מסוכנים דווקא. המספרים מדברים בעד עצמם: נכון ליוני 2018 לא חודשו רישיונותיהם של 565 אלף נהגים ונהגות - מתוך 4.7 מיליון בעלי רישיון. המשמעות היא שרישיונם של 12% מנהגי ישראל נשלל, ואסור להם לנהוג. האם נתון זה הגיוני?

יש מאות אלפים שרישיונם נשלל עקב אי־תשלום חובות לאנשים פרטיים או אי־תשלום קנסות, ויש פסילות עונשיות של בתי המשפט ומשרד הרישוי. אפילו המדינה אינה יודעת מי מהנהגים נפסל ולמה, ולצערנו, היא אף לא טורחת לנסות. מה שכן ידוע הוא שנהגים מקצועיים נפגשים הרבה יותר עם המשטרה, בשל הזמן הרב שהם נמצאים על הכביש. הסיכוי שלהם להיפסל הוא לכן גבוהה יותר - אפילו אם הם נהגים זהירים יחסית.

לא מעטים האנשים שמטה לחמם נשבר, והיו שמחים לעבוד כנהגים ולמלא את המחסור, אלא שהפסילה השרירותית מונעת זאת מהם. האבסורד מתגבר כשרישיון נהיגה של נהג מקצועי נפסל עקב הסתבכותו בחובות. לא די שמצבו קשה גם כך, כעת גם שוללים ממנו אפשרות זמינה להתפרנס, ובאותה הזדמנות גם פוגעים במשק כולו.

אין שום אפשרות טכנית לשלוט על 12% מכלל נהגי ישראל שבשלילה. במשטרת ישראל כולה יש כ-31 אלף שוטרים, כך שכל שוטר או שוטרת יצטרכו לפקח על 20 נהגים שרישיונם נלקח, מה שאינו אפשרי. אי־אפשר גם לנסות להעניש את הנוהגים בפסילה בעונש מאסר, משום שכבר עכשיו בתי הכלא מלאים, והמדינה מנסה למצוא דרכים לרוקנם, לא כל שכן לנוכח המחיר הגבוה של עונש המאסר (יותר מ–10,000 שקל לחודש).

מה ניתן לעשות? ראשית, עלינו להפנים שכיום רישיון נהיגה הוא תנאי הכרחי לתפקוד היומיומי. כשם שאין מנתקים מים, חשמל וגז לחייבים, כך אין זה צודק להגביל את רישיון הנהיגה עקב חובות או קנסות של בעליו. עלינו להקפיד לשלול אותו רק בשל מסוכנות בכביש וכאמצעי אחרון.

שנית, יש למצוא אמצעי ענישה אחרים, שלא מיועדים רק להכביד על הנענש אלא תורמים באופן חיובי לציבור - כגון עזרה בבתי חולים, מרכזים קהילתיים בתי ספר, ועוד. בנוסף, יש להקפיד שבעתיים להגן על רישיונם של נהגים מקצועיים, ולשלול אותו רק במקרים שבהם נהיגתם מסוכנת, ולא כניסיון לגביית חובות או קנסות.

ודבר אחרון, וחשוב מכל - כדי שתצליח, כל מדיניות ציבורית שנבחר צריכה להתבסס על עובדות וראיות, ולא על תחושות בטן ואינטואיציה. טיפול מהיר ויעיל בעודף שלילות הרישיון הנו מטרה לאומית, שתאפשר החזרת נהגים מקצועיים לכביש וכך תתרום למשק ולכלכלה.

ד"ר טננבוים הוא שופט תעבורה בדימוס בבית משפט השלום בירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker