מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין: ישראל יכולה להרוויח

צינון התעניינות המשקיעים הסינים בחברות הטכנולוגיה האמריקאיות מובילה אותם לזרועות ההיי־טק הישראלי

עו"ד אלי ברש
אלי ברש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העברת פולי סויה שיצאה ארה"ב לסין בנמל ננטונג, סין. מארס השנה
פריקת פולי סויה שייצאה ארה"ב לסין בנמל ננטונג, סין. מארס השנהצילום: China Stringer Network/רוי�

במהלך קמפיין הבחירות שלו, זיגזג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בין האשמת סין בגניבת משרות של אמריקאים - ואף הרחיק לכת וטען כי סין "אונסת" את אמריקה - לבין האשמת קודמיו בתפקיד על שאיפשרו לסין לנהוג כך. הרבה לפני שהחל את כהונתו, הספיק טראמפ להאשים את סין באובדן מפעלי הייצור בארה"ב, כך שכשהכריז על מלחמת סחר לא היו יותר מדי סיבות להפתעה.

טראמפ אמר בעבר שקל לנצח במלחמות סחר. כישראלים, אנו יודעים שקל מאוד להבין איך מלחמות פורצות - אך קשה לדעת איך יסתיימו. לא משתמע מכך שלמדינות הסוחרות עם סין, ובהן גם ישראל, אין טענות לגיטימיות על מדיניות הסחר שלה, שכן נהיר שיש להן. במהלך יותר מ-15 שנים שבהן אני מעורב בעסקות בין סין לישראל, עברה סין כברת דרך ארוכה - אך היא עדיין לא יצרה מגרש משחקים הוגן לעסקים זרים.

טענות האמריקאים על העברת קניין רוחני לסין כתנאי לעשיית עסקים במדינה ואף לגניבה של קניין רוחני - לגיטימיות. אף שראינו התקדמות מסוימת בשנים האחרונות, ארה"ב וממשלות זרות נוספות צריכות להמשיך ללחוץ, עד שסין תהיה פתוחה לחברות זרות במידה שבה מדינות זרות פתוחות בפני חברות סיניות.

ואולם הבעיה עם מלחמת הסחר לא נעוצה רק בכך שלא ברור שתביא לשינוי אמיתי, אלא באפשרות שתגרום נזק משמעותי לכלכלה העולמית. למלחמת סחר בין שתי מעצמות־על כלכליות, יש בהכרח השפעה גלובלית.

מה כל זה אומר מבחינת ישראל? זה תלוי בכמה גורמים שאינם בשליטתנו. אם מלחמת הסחר תסתיים במהרה - בזכות ויתורים משמעותיים מצד סין או בזכות שינויים קוסמטיים בלבד, שיאפשרו לטרמאפ להכריז על ניצחון לקראת הבחירות לקונגרס בנובמבר - ייתכן שההשפעה הישירה על ישראל תהיה זניחה. אולם אם לא יושגו הסכמות במהרה, ייתכנו השפעות קשות.

ראשית, אם מלחמת הסחר בין סין לארה"ב תוביל להאטה גלובלית, ישראל לא תהיה חסינה. בדומה לארה"ב, לישראל יש גירעון סחר משמעותי שמאוזן בהשקעות זרות במגזר ההיי־טק. מיתון עולמי עלול להוביל לירידה בהשקעות בישראל, שתשפיע באופן שלילי על התעסוקה, ההכנסות ממסים, הצמיחה ורזבות המט"ח.

מנגד, ייתכן שעבור ישראל ייצא מתוק מעז, לפחות חלקית. לפני שבועיים הייתי בסין ונאמר לי שוב ושוב שללא קשר לתוצאה של מלחמת הסחר, המשקיעים הסינים חוששים מהשקעות בארה"ב. ממשל טראמפ והקונגרס מודאגים יותר ויותר ממגמת ההשקעות הסיניות בארה"ב, במיוחד בתחומי ההיי־טק, ורואים בהן סיכון למעמדה של ארה"ב כמנהיגה כלכלית גלובלית, ואף לביטחון הלאומי. כתוצאה מכך, השקעות סיניות בהיי־טק נבחנות בקפידה על ידי הוועדה להשקעות זרות בארה"ב (CFIUS), שמוסמכת להמליץ לנשיא לחסום אותן.

וכך, בנוסף לכל הסיכונים העסקיים, הכלכליים, והמשפטיים שעומדים בפני משקיעים סינים בארה"ב, כעת נוסף גם הסיכון שהעסקות יידחו על ידי הממשל האמריקאי. כל זה מצנן את ההתעניינות של משקיעים סינים בהשקעות בהיי־טק האמריקאי, שמוביל להתעניינות גוברת שלהם בהשקעות בישראל - כאלטרנטיבה נוחה וידידותית יותר.

כולנו מקווים שהמחלוקות בין סין לבין ארה"ב לא יגרמו נזקים משמעותיים לכלכלה הגלובלית. בינתיים, ישראל יכולה להתנחם בעלייה בהתעניינות מצד משקיעים סינים בחודשים ואולי גם בשנים הבאות.

הכותב הוא עו"ד, ראש דסק סין במשרד עוה"ד גרוס (GKH)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker