הפתרון לבעיית עובדי הקבלן הוא לא בחקיקה - אלא באכיפה

ראוי שהמעסיקים יגבשו במשותף קוד אתי שיהווה מורה דרך ערכי, ויבטיח הגנה על זכויות העובדים

שמואל שרביט
שמואל שרביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדות ניקיון
עובדות ניקיוןצילום: דן קינן

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה באחרונה פה אחד את הצעת החוק הקובעת כי סיום עבודה של עובד קבלן בשל סיום התקשרות בין קבלן כוח האדם למזמין השירות, ייחשב כפיטורים ויזכה את העובד בפיצויים כחוק, גם אם הקבלן הציע לעובד עבודה חלופית והוא סירב לקבלה.

אחת מיוזמות החוק, ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), הסבירה בדיון כי "מדי מספר שנים יוצאות המדינה והרשויות המקומיות במכרז, והעובדים הם כמו חבילה שעוברת מיד ליד. יש לאפשר לעובד בחירה חופשית ונוחה, אם הוא מעוניין להישאר באותו מקום עבודה". יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי "הצעת החוק עושה חסד עם אלה שכולנו מעוניינים לסייע להם, שמועסקים בתנאי עבדות, ולהערכתי אין כאן עלות נוספת על המעסיק".

למעשה, הצעת החוק הזו, גם אם תעבור, אינה משנה דבר. בענף הניקיון, שהוא הענף הגדול ביותר שאליו מתייחסת הצעת החוק, הפיצויים מגיעים לעובדים על סמך סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, בין אם העובד עזב או פוטר ובין אם בכל סיטואציה אחרת. ברגע שהסתיימו יחסי עובד מעביד בין העובד לחברה הוא יקבל את מלוא הפיצויים.

הפתרון אינו טמון בחקיקה חדשה, אלא באכיפת החוק הקיים - ובצורך ליצור מצב שבו חברות הניקיון יפעלו באופן וולונטרי על מנת להבטיח לעובדים את מלוא הזכויות המגיעות להם, ויוסיפו עליהן גם תוספות שאינן כלולות בחוק.

מה שצריך להשתנות הוא המנטליות הישראלית, שגורמת לחברות מסוימות לראות בעובדים שלהן עובדים שאינם זכאים למלוא הזכויות המתחייבות על פי חוק ובכלל. ראייה זו מביאה לפגיעה אנושה בזכויותיהם הסוציאליות של עובדי הניקיון. בשל המנטליות האמורה, העובדים עוברים כעלה נידף מיד ליד בהתאם לתוצאות המכרזים, או נאלצים להישאר באותו מקום עבודה תחת מעביד שונה ובכפוף לתנאי העסקה חדשים, המשתנים בהתאם לתוצאות המכרזים - לעתים אף כל כמה חודשים.

מכיוון שהפתרון אינו טמון בחקיקה חדשה, האחריות היא עלינו, בעלי חברות הניקיון והאחזקה. לכן, החלטנו לנסח וליישם את "הקוד האתי להעסקת עובדי ניקיון בישראל", במטרה להפכו למורה הדרך הערכי בענף הניקיון והאחזקה, ולרפא מהשורש את הנורמות החולות שהשתרשו בו מזה שנים. הקוד האתי נועד להסדיר את זכויות העובדים, את הערכים האנושיים הראויים, ואת הסטנדרטים בתחומי הניקיון ומתן השירות, ולהציב רף חדש של מקצוענות בענף הניקיון.

אנחנו קוראים לשאר החברות בענף ליישם ביחד איתנו את הקוד החדש. הצלחתנו העסקית תלויה בהון האנושי שלנו, ועלינו להיות קשובים לצורכי העובדים, לעודד אותם למצויינות ואף לתגמל אותם עבורה. ראוי שאת הסטנדרטים בענף נקבע בעצמנו, או כפי שאומר המשפט הידוע: "היה אתה השינוי שאתה מבקש לראות בעולם".

הכותב הוא מנכ"ל חברת הניקיון והאחזקה מוריה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker