התרופה לשחיתות: ראשי עיר צעירים

לשלטון המקומי דרושים מנהיגים שיידעו להוביל חזון. בעולם שמשתנה ללא הרף, תפקידו של ראש עיר הוא להקדים את זמנו

משה חנוכה
משה חנוכה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא צרפת עמנואל מקרון (מימין) וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ. טרנד של מנהיגים צעירים
נשיא צרפת עמנואל מקרון (מימין) וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ. טרנד של מנהיגים צעיריםצילום: בלומברג

רק לפני כמה חודשים בחרו אזרחי איטליה בלואיג'י די מאיו בן ה-31 לראש ממשלה. כמה חודשים לפני כן פירסם מגזין "טיים" כתבה נרחבת על תופעה גוברת של צעירים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, שנבחרים לתפקידי הנהגה עירוניים ברחבי ארה"ב.

מה שעד לפני כמה שנים עשוי היה להיראות כטרנד שיחלוף עם כניסתם לתפקיד של עמנואל מקרון (שהיה בן 39 בהיבחרו) בצרפת ובחירתו של מנהיג הימין סבסטיאן קורץ (31) לקנצלר אוסטריה, הולך ונעשה למציאות עולמית חדשה שמשנה את כללי המשחק הפוליטיים - לא עוד ניסיון במנגנוני השלטון כמפתח לניצחון פוליטי, אלא Baby Face, חוצפה ורעיונות חדשים. האם הטרנד העולמי יפגוש את השלטון המקומי בישראל שמשנה את פניו? בעוד 100 ימים לערך נדע.

בעוד כמה חודשים ייערכו בישראל בחירות לרשויות המקומיות, וכל הסימנים מצביעים כי אלו הולכות להיות בחירות של חילופי דורות. הודעתם של ראשי עיר מובילים רבים כי לא יתמודדו (ניר ברקת בירושלים, זאב בילסקי ברעננה וחי אדיב בהוד השרון) פותחת את המגרש לשחקנים חדשים וצעירים. זו הזדמנות לשנות את פני השלטון המקומי, שבשנים האחרונות סובל, שלא בצדק, מדימוי של של חוסר אמינות, סרבול ושחיתות. באווירה הזאת צומחים להם עוד מועמדים צעירים (והח"מ בהם) שמאמינים כי זו העת לפרוץ לזירה ולעשות את מה שעשה רוביק דנילוביץ' לבאר שבע, וכמה עשורים לפניו רודולף ג'וליאני עשה לניו יורק.

העולם משתנה. דפוסי הצבעה משתנים. אם פעם ניסיון ורזומה היו הערכים המרכזיים שקידשו המצביעים בדרכם לקלפי, כיום הציבור מחפש דווקא את מה שמביאים עמם מנהיגים צעירים - שבירת פרדיגמות, יצירתיות וכן, גם חוצפה. היכולת להביא אווירה חדשה ולבשר שינוי אמיתי.

מעניין להביא בחשבון שלא מנכ"ל חברת סייבר הפך את באר שבע מעיר מדברית ופריפריאלית לבירת הסייבר של ישראל - עשה זאת מנהיג חברתי צעיר שצמח בשורות המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה. המצביעים מעדיפים פרצופים חדשים אבל מוכרים, שצמחו והוכיחו את עצמם לוקאלית.

אז מי האדם הנכון? מי מתאים להנהיג עיר? להוביל עירייה? המענה טמון בשתי מילות מפתח: מנהיגות וחזון. לשלטון המקומי דרושים מנהיגים שידעו להוביל חזון. דווקא בעולם של היום, שמשתנה ללא הרף, תפקידו של ראש עיר בישראל הוא להקדים את זמנו, להיות תמיד צעד אחד קדימה ובפועל ליצור את העתיד.

העולם משתנה ומתקדם לא בזכות עוד מאותו דבר, אלא בזכות החולמים - ובמצבו המדאיג של השלטון המקומי בישראל - אין ספק שראשי עיר צעירים יהיו התרופה.

הבחירות הקרבות צפויות להצמיח מנהיגות צעירה ותוססת. מנהיגות שגדלה מקומית ומכירה את הצרכים של ערי ישראל, אבל גם משקפת ומתכתבת עם תופעה עולמית. כזו שמביאה אתה תפישת ניהול חדשה, שמבינה את האתגרים שהעולם החדש מזמן. זו המנהיגות שתניע אימוץ מודלים של ערים חכמות, תסגל תפישת חינוך אחרת ותבסס בשלטון המקומי עוגנים של מצוינות וחדשנות.

הכותב הוא מועמד לראשות העיר הוד השרון, חבר מועצת העיר הוד השרון, ויו"ר החברה לקידום החינוך והתרבות הוד השרון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker