תושבי נאות פרס לא קונים בזכרון, ולא צריכים טובות מקיסריה

קל לשפוט לחומרה שכונה בת שנתיים בקושי, שעדיין מתאכלסת ■ לכל הפחות ראוי לתת לה צ'אנס הוגן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת נאות פרס בחיפהצילום: אייל טואג

הכותרת דקרה את העין: "חיפה מציגה: שכונה חדשה בשבע שגיאות". אדם ניטרלי שקרא את הטקסט של מירב מורן (TheMarker, 26.6.2018) לא יכול היה שלא להתרשם שנאות פרס בחיפה היא שכונה קרה ומנוכרת, חצי נטושה, שמי שבכל זאת מתגורר בה הוא כנראה אדם ממורמר מהיסוד, וגם לא יוצא מהבית אחרי שבע בערב, אפילו לא נניח לפעולה פרוזאית כמו להוציא את הכלב לטיול.

בפועל, מדובר באחת השכונות המבוקשות כיום בחיפה, שערך הנכסים בה עלה בכ–60% מאז תחילת שיווקה, ומחירי השכירות בה הם מהגבוהים בעיר. אכלוסה הולך ונשלם, ואלו שכבר גרים בה מפגינים גיבוש קהילתי ולוקאל־פטריוטיזם. לא בכדי קבוצת הפייסבוק של תושבי נאות פרס הוצפה בתגובות משתוממות בבוקר הפרסום. "יש בעיית תשתיות קלה ובעיה של צל. מעבר לזה קשה להתלונן על שכונה כל כך מאוחדת, שקטה ונעימה", כתב אחד התושבים.

הכתבה של מורן רצופה אי דיוקים עובדתיים, למרבה הצער. בניגוד לקביעתה, הגישה ברגל בתוך השכונה נוחה למדי, כל אורכה של השכונה 1,500 מטר בסך הכל, פחות מחמש דקות הליכה מקצה אחד למשנהו. לא ברור גם מאיפה שאבה הכותבת את טענתה הפסקנית לפיה התושבים עורכים את קניותיהם בזכרון יעקב. יש שני מרכזי קניות גדולים בסמוך לשכונה, הנגישים להולכי רגל, בין השאר באמצעות גשר עילי מעל כביש הומה, שמשום מה נעלם מעיניה של מורן.

מוזרה עוד יותר הטענה לפיה דרכם של תושבי נאות פרס לבילוי בקיסריה קצרה יותר מדרכם לבילוי בשכונת הדר. מעבר לטעות האמפירית הבוטה, חיפה היא עיר גדולה עם מוקדי בילוי ועניין רבים ומבוזרים — גם תושב אחוזה, אם ירצה לנגב חומוס בעיר התחתית יצטרך להיכנס למכוניתו ולנסוע למחוז חפצו.

אבל הבעיה המרכזית עם התזה של מורן היא חוסר הבנה יסודי של התמונה הכוללת. כדי לא לקפוא על שמריה, דהיינו לשמור בעיר אוכלוסייה צעירת קיימת, וכדי למשוך אוכלוסייה חדשה, חיפה חייבת להגדיל את היצע הדיור וליצור עוד מקומות עבודה. הכותבת טוענת כי הכשל האמיתי של עיריית חיפה הוא התפישה האורבנית שהובילה להשקעה בהקמת שכונה חדשה, במקום להשקעה מסיבית בשכונות הוותיקות של העיר, בין היתר באמצעות פרויקטים של פינוי־בינוי.

פירוק הטענה הזו לעומקה מראה שאין בה ממש. המקומות היחידים שניתן לבצע בהם פרויקטים של פינוי־בינוי בהיקף משמעותי הם השכונות הוותיקות שער עלייה, שפרינצק וקרית אליעזר. אלא שכל מי שבקיא בהליכי תכנון ובנייה יודע כמה סבוכה, מתישה ובעיקר ארוכה הפרוצדורה הביורוקרטית בדרך לפינוי ולבנייה המיוחלים. במונחי זמן, מדובר בעשר שנים לפחות. בטווח ארוך זהו תהליך בלתי נמנע, אבל בטווח הקצר־בינוני לא היתה ברירה אלא למצוא אלטרנטיבה.

שדה הבור בין מורדות הכרמל למסילת הרכבת היה למעשה השטח הפנוי האחרון בחיפה שהתאים לבנייה רוויה, אך באורח פלא גם הלם היטב את ייעודה של השכונה החדשה. קשה להבין איך הצליחה מורן להפוך את היתרונות הברורים של נאות פרס לכישלונות (מדומים) מובהקים: השכונה אכן קרובה מאוד למוקדי התעסוקה החדשים והמתקדמים של חיפה, וגם הקרובה ביותר בעיר לרכבת.

זאת ועוד, הכותבת טוענת כי דירות פנויות לא מנוצלות בשכונות אחרות בחיפה. נניח שיש דירות כאלה, הרי הן זמינות לכל דורש. העובדה שבינתיים נקנו כמעט כל הדירות המודרניות בשכונה החדשה, מעידה על ההעדפה של קהל היעד.

קל לשפוט לחומרה שכונה בת שנתיים בקושי, שעדיין מתאכלסת. לא צריך להיאחז במכתם הידוע על רומא, כדי להבין שגם במורדות הכרמל ייקח זמן עד שהצמחייה תכה שורש ועד שהשכונה תקבל אופי "שכונתי". לכל הפחות ראוי לתת לה צ'אנס הוגן.

הכותב הוא חבר מועצת העיר חיפה, שימש בעבר מנכ"ל העירייה וממלא מקום ראש העיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker