משכירי הדירות עלו על הכוונת של רשות המסים

הצלבת המידע מאפשרת כיום להגיע למעלימי ההכנסות באופן עצמאי, גם מבלי ששכן או שוכר מאוכזב ילשין עליהם

קרן זרקו זמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירות להשכרה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום
קרן זרקו זמיר

קובץ ההחלטות של ועדות הכופר, שפירסמה באחרונה רשות המסים, מגלה כי מחצית מההחלטות בתיקי מס הכנסה ומיסוי מקרקעין ניתנו בגין אי דיווח על הכנסות משכר דירה. רבים מאלו שנתפסו לא דיווחו כלל על הכנסות מצטברות של מאות אלפי שקלים, ולעתים אף מיליונים, לאורך השנים בהן השכירו את הדירות שבבעלותם.

הניסיון מלמד שלצד כל אלו שלא מדווחים כלל, ניצבים רבים אשר כן מדווחים על הכנסות כאלו — אך רק באופן חלקי. אלו וגם אלו חשופים בדיוק לאותם סעיפי האישום הפלילי — אי דיווח.

רשות המסים הצהירה לא אחת בשנים האחרונות כי היא מניחה בין הכוונות את מגזר משכירי הדירות. עידוד וחיזוק התחום של הצלבת המידע בין הרשויות הממשלתיות השונות בשנים האחרונות, מאפשר כיום למס ההכנסה להגיע לאותם מעלימי הכנסות באופן עצמאי, גם מבלי ששכן או שוכר מאוכזב יצטרך להלשין עליהם.

כך לדוגמה, קיבלו השנה אלפי אזרחים מרשות המסים דרישות לדיווח והצהרה על מקורות ההכנסה שלהם (טופס 5329). במס הכנסה הצליבו נתונים כגון רישומי טאבו, שהעידו על בעלות על כמה דירות, רישומי משרד הרישוי על החזקה של כלי רכב יוקרתיים או רישומים על נסיעות תכופות לחו"ל — ודרשו מכל אותם האנשים לפרוס בפניהם את כלל מקורות ההכנסה שלהם.

חידוד המטרות של רשות המסים, לצד התקדמות האפשרויות הטכנולוגיות, יאפשרו לפקידי המס להאריך את זרועם ולאתר יותר ויותר מעלימי הכנסות, בין אם כאלו הפועלים ביודעין ובין אם אזרחים תמימים העושים זאת מחוסר ידיעה והיכרות עם החוק.

הוראות שעה כמו גילוי מרצון ואפשרויות לתשלום כופר למדינה בגין עבירות מס שבוצעו, משאירות פתח ליציאה חלקה יחסית והימנעות מאישום פלילי, לתמימים וגם לאלו שלא. לפי כל הסימנים, לאחר שחלון היציאה של נוהל גילוי מרצון ייסגר, ייתכן מאוד שפקידי המס יכבידו את רגלם על דוושת הגז, באיתור עצמאי של המתחמקים מתשלום מס והבאתם לדין.

הכותבת היא עו"ד, מומחית למיסוי פלילי ואזרחי, עבירות צווארון לבן והלבנת הון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker