להעביר את הטיפול בחיילים לקופות החולים, בהדרגה

באחרונה יצאה המלצה על העברת הטיפול הרפואי בחיילים בשירות סדיר ובקבע לידי גופי רפואה אזרחיים ■ זהו המהלך הנכון, אך יש ליישמו בצורה איטית ומבוקרת כדי למנוע זעזועם מיותרים במערכת הצבאית - וגם בזו האזרחית

עמיקם חרל"פ
עמיקם חרל"פ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בסיס חטיבה מרחבית עציון
עמיקם חרל"פ
עמיקם חרל"פ

ועדה צבאית מיוחדת המליצה באחרונה על שינוי דרמטי באופן הטיפול הרפואי בחיילים בשירות סדיר ובקבע. בהתאם להמלצה, שעדיין לא אושרה על ידי שר הביטחון, צה"ל יעבור למודל שבו החיילים יטופלו בקופות החולים, בניסיון לייעל ולשפר את מערך הרפואה והטיפול הרפואי בצה"ל. רופאי המשפחה יוכלו לטפל במערך הסדיר והקבע, הן בטיפול רפואי בשגרה (כגון הפניות, אישורי מחלה, גימלים ועוד), והן במקרים חריגים יותר.

יש הטוענים כי מדובר במהלך מבורך, שאף אם הגיע מאוחר מדי, ישים קץ להתנהלות ארוכת שנים של מערך רפואי לקוי, לא מקצועי דיו במקרים מסוימים, לא נגיש, הנופל ברמתו באופן ניכר מהטיפול הרפואי הקיים במערכת האזרחית.

המתנגדים טוענים כי מעבר להטלת כתם של חוסר מקצועיות על הרופאים הצבאיים, ההשלכות של החלטה זו יכולה להיות קטסטרופלית, שכן משמעותה תהיה תוספת עומס בלתי סביר לחלוטין על מערכת הבריאות הקורסת ממילא — מה שיוביל לפגיעה באזרחי המדינה כולה.

בנוסף, כפי שטוענים בצה"ל, לא תהיה כל בקרה על עבודות הרופאים האזרחיים (שיוכלו לאשר גימלים, ימי מחלה וטיפולים), והדבר יביא לצמצום עבודת חיל הרפואה.

יש מידה של צדק בטענות של שני הצדדים, אך נדמה כי אין מנוס ממהפכה במערך הטיפול הרפואי בצה"ל ומהעברתו לגורמים אזרחיים. מזה שנים רבות אנו שומעים ביקורת קשה ותלונות על רמת השירות הרפואי בצה"ל, על חוסר נגישות של רופאים במצבים קריטיים, על חוסר מומחים מקצועיים ועל טיפול רפואי לקוי. גם במקרים שבהם יש צוות מקצועי של רופאים צבאיים עם ותק וניסיון, לא אחת הם חסרי המומחיות הנדרשת למקרה הספציפי, וכתוצאה מכך ניתן טיפול שאינו נכון.

מסקנות אלה גובו בדו"חות נציב קבילות החיילים, ואף הובילו לא אחת למצבים אבסורדיים, שבהם חיילים נעזרו בשירותי רפואה פרטיים כתוצאה מרמת השירות הבעייתית.

כדי להגיע לפתרון המיטבי, יהיה צורך לעשות זאת בשלבים, כשבשלב הראשון תהיה "הפרטה" של המערך הרפואי ביחידות ובבסיסים בהם בעיית הנגישות הדחופה ביותר, ושבהם קיים חוסר ממשי במערך רופאים מקצועיים ומנוסים, בעוד שבבסיסים גדולים ומסודרים שבהם יש מערך רפואי מסודר ומבוסס, אפשר יהיה — לפחות בשלב זה — להותיר את הטיפול הרפואי בידי חיל הרפואה. בנוסף, טיפולים רפואיים מורכבים יועברו אוטומטית לקופות החולים.

אין חולק שהשירות הרפואי בקופות מבוסס על רופאים ותיקים יותר ובעלי ניסיון רב יותר. במקרים של חיילים עם בעיות רפואיות מיוחדות או בעלי בעיות כרוניות, רצוי שיהיו מטופלים כבר מראשית שירותם על ידי גורם מקצועי בקופה שיבחרו.

הכותב הוא עורך דין, מומחה לדיני נזיקין, לביטוח לאומי ולרשלנות רפואית, ועומד בראש משרד עמיקם חרל"פ ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker