הארכת חופשת הלידה פוגעת בנשים ובכלכלה

רוב הנשים העובדות בישראל מרוויחות עשרות אחוזים פחות ממקביליהן הגברים ■ באופן מעניין, חופשות הלידה הלא-שיוויוניות בישראל דווקא פוגעות בנשים: הן מביאות למצב בו הן מורחקות משוק העבודה ליותר זמן מגברים, ועוזרות להנציח את הפערים

רועי רינגל
רועי רינגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אם ותינוק, חופשת לידה
אילוסטרציה, חופשת לידהצילום: סי די בנק

בשנה שעברה הוארכה חופשת הלידה על ידי הכנסת מארבעה עשר לחמישה עשר שבועות, וכך הוחמצה אחת ההזדמנויות הגדולות לצמצום הפער בין שכרן של נשים לשכרם של גברים בישראל.

בישראל כיום, כ–74% מהנשים נמצאות בשוק העבודה, אך רובן מרוויחות בממוצע כ–32%–42% פחות מעמיתיהן הגברים. במדינה שמתגאה בדמותן של גולדה מאיר ודורית בייניש, קיים אחד הפערים הגדולים בשכר המגדרי ביחס למדינות OECD. פער משמעותי זה מיוחס לכמה גורמים, ובראשם חוקי חופשת הלידה והמספר הנמוך של ימי חופשת הלידה הקיימים כיום בישראל.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שפעלה להעברת חוק חופשת הלידה במארס 2017, שיבחה את החוק כצעד גדול קדימה, וטענה כי הוא דואג לבריאותם של הילדים ומעודד את האבות להיות מעורבים יותר בטיפול ילדיהם. החוק החדש אמנם מאפשר לגברים לצאת לחופשה של שבוע מיד לאחר הלידה, אך אין זה מספיק כדי לתקן את ההשלכות הכלכליות הקריטיות הכרוכות במדיניות הלא־שוויונית כלפי אימהות עובדות.

כפי שהוא כרגע, החוק הנוכחי ימשיך לעכב באופן דרמטי את תעסוקת הנשים, את קידומן ואת פוטנציאל ההכנסה שלהן. החוק החדש אמנם נוקט צעד נוסף לקראת פתרון אפשרי של בעיות אלה, אך יש צורך בשינוי משמעותי יותר במדיניות חופשת הלידה כדי להשפיע באופן מהותי על הפער הקיים בין המגדרים בישראל.

דו"ח של OECD במדצמבר 2014 מצא כי חוסר איזון בחוקי חופשת הלידה מוביל לפער גדול יותר בשכר המגדרי. במצב כיום, החוק הנוגע לחופשת הלידה מחייב נשים להישאר בבית ולטפל בילדים במשך ששת השבועות הראשונים לאחר הלידה, לפני שתהיה להן אפשרות לפצל את יתרת החופשה עם האב. בנוסף, רק הורה אחד יכול לקחת חופשה בתשלום, ואילו בן הזוג השני חייב לחזור לעבודה. לאור זאת, חברות מעסיקות 40% פחות נשים בגיל הפוריות, דבר שמעכב את התפתחות הקריירה שלהן.

החוק החדש בישראל רק מעצים את הפער בין המינים על ידי הגדלת הזמן שבו נשים עוזבות את עבודתן לאחר הלידה, מבלי ליצור איזון בחוק עם הגברים. במדינה שבה נשים מגדלות בין שלושה לארבעה ילדים בממוצע, וכתוצאה מכך נמצאות זמן רב מחוץ לשוק העבודה, הן מאבדות זמן ניכר בשלבי מפתח בקריירה המקצועית שלהן. בינתיים, גברים ממשיכים להתפתח במקום עבודתם, על חשבון בנות זוגן שנאלצו לקחת על עצמן את נטל הטיפול בילדים.

מחקרים שנעשו באחרונה הדגישו את השפעת ההתפתחות הכלכלית של נשים על הצמיחה, התחרותיות וההיערכות העתידית של כלכלות ועסקים ברחבי העולם. דו"ח של הפורום הכלכלי העולמי ל–2016, שמדד את השפעת פערי השכר המגדרי על הצמיחה הכלכלית במשק, מצא כי צמצום הפערים בין המינים מוביל לגידולים משמעותיים בתוצר הלאומי, בהכנסה הלאומית הגולמית, ובפוטנציאל ההון האנושי. מדובר בצמיחה בסדר גודל של מיליארדי דולרים כתלות במדינה.

אם ברצוננו להמשיך ולקיים את ערכי הליבה הלאומית של השוויון החברתי והכלכלי ולשמור על ארצנו כמתחרה בינלאומית, אין אנו יכולים להרשות לעצמנו להמעיט בהשפעתה של המדיניות המיושנת על קידום הנשים ועל כלכלת ישראל. בעוד ממשלת ישראל נמצאת בחוסר ודאות הרווי במחלוקות מפלגתיות, עלינו לנצל כל הזדמנות של אחדות כדי ליצור שינויים משמעותיים ככל הניתן לטובת צמצום הפערים הקיימים. על ממשלת ישראל להאריך את חופשת הלידה של גברים, כדי ליצור סביבת עבודה המעודדת שוויון הזדמנויות מגדרי שתגרום להעצמת כלכלת ישראל.

הכותב הוא סטודנט לכלכלה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker