הראל פרימק

להעצים את השאפתנות של דורית סלינגר

רגולטורים רבים נוקטים מבעוד מועד יד רכה כדי לשמש אחרי תפקידם הציבורי במשרות נחשקות במגזר הפרטי, פעמים רבות אצל מפוקחיהם בעבר ■ סלינגר פעלה בדיוק להפך, וקידמה את האינטרס הצרכני, גם כשהדבר עלה במאבק קשה מול מפוקחיה

הראל פרימק
הראל פרימק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר
הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגרצילום: מוטי מילרוד

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, תוקף במאמרו בעיתון זה (לבלום את השאפתנות של דורית סלינגר, 11 ביוני) את הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, שלדבריו לוקה בפעלתנות יתר רגולטורית. לטענתו, זו נובעת מ"אמביציה אישית" ומאמונה, המשותפת לכל הרגולטורים, כי "בהוספת שכבות של רגולציה פרי יוזמתם הם יגאלו את הצרכן ואת הציבור, ולעזאזל המגזר העסקי". הוא מוסיף כי "הרגולטורים שואפים תמיד לצבור יותר כוח", וכי "קיימת סימביוזה לא בריאה בין הרגולטורים לבין העיתונות. תמונותיהם מופיעות כמעט מדי יום בעיתונים, והם סובלים משכרון פרסום שאותו הם שואפים להצדיק".

ואולם לין משמיט כמה עובדות חשובות, הן לגבי הרגולטורים והן לגבי הגופים המוסדיים, ובראשם חברות הביטוח והפנסיה, שעליהן מפקחת גב' סלינגר, המראות כי התמונה הפוכה לגמרי.

אכן, רגולטורים רבים רצו ורוצים לצבור עוצמה אישית כדי לשמש אחרי תפקידם הציבורי במשרות נחשקות ומתגמלות במגזר הפרטי, פעמים רבות אצל מפוקחיהם בעבר. לשם כך הם נוקטים מבעוד מועד יד רכה ואנטי־צרכנית כלפי מפוקחיהם. אלא שסלינגר פעלה בדיוק להפך, וקידמה את האינטרס הצרכני, גם כשהדבר עלה במאבק קשה מול מפוקחיה העוצמתיים. מן הסתם, הדבר לא הוסיף לה נקודות אצלם בדרך לתזרים מזומנים עתידי מפנק.

חשוב מכך, תחום הביטוח הפנסיוני הוא מערב פרוע, הגדוש בניגודי עניינים ובעוולות של ממש כלפי החוסכים. סלינגר זיהתה זאת, ופעלה בכלים שבידה באמצעות "הוראות, צווים, הנחיות, הבעת עמדות, חוקים, תקנות", בדיוק כפי שכותב לין. הרי אלה בדיוק כללי המשחק. עוצמת הכלים שהפעילה סלינגר מידתית לכשלים שזוהו על ידה, והם רבים.

כמו בכל תהליך מנוהל, יש לעקוב אחר היישום של האמצעים, ולבדוק אם האמצעי שיושם אכן משיג את המטרה שלשמה הוא נוצר. בפרט, אם נוהל או חוזר כזה או אחר השיגו את מטרתם. אם לא — צריך לתקן. זהו תהליך מבורך שצריך להתקיים הן ברמת רשות שוק ההון והן ברמת השוק עצמו, באמצעות שיח מתמיד ורצון טוב לשפר. עם זאת, הדבר רחוק מאוד מריפוי ידיה של המפקחת, ומהדרישה — שאינה ראויה — לבלום את ה"שאפתנות" שלה.

ד"ר פרימק הוא יו"ר משותף של הארגון החברתי צדק פיננסי, הפועל למען יושר, תחרות ושקיפות במערכת הבנקאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker