אפשר להירגע, חלקה של המדינה ברווחים של מאגרי הגז יגיע ליעדו

אין שחר לטענה שתקבולי הגז יהיו נמוכים משמעותית מהצפוי, כשב-2020 סך התשלומים למדינה יהיה 172 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הקידוח תמרצילום: אבי בר אלי

במאמרו שפורסם ב–1 ביוני ("תרגיעו, לא יקרה שום דבר גם ב–50 השנים הבאות"), כתב גיא רולניק כי "החוק של מיסוי תגליות הגז, הנושא את שמו של פרופ' איתן ששינסקי, יו"ר הוועדה שעסקה בנושא, רוקן משמעותית מתוכנו, והסיסמאות שהציבור יקבל 60% מתקבולי הגז הן אגדה. זה יגיע במקרה הטוב לחצי מזה". האמנם כך?

ראשית, התחזית של הוועדה בראשותי, שעסקה בנושא (ועדת ששינסקי), היתה שחלקה של המדינה (הקרוי GT — Government Take) יהיה 60% מרווחי חברות הגז, ולא מההכנסות (פדיון) שאינן מתחשבות בעלויות. זו הרמה הממוצעת בקרב מדינות ב–OECD המפיקות גז.

אין שחר לטענה שתקבולי הגז יהיו נמוכים משמעותית מהצפוי — כך לפי תחשיב שערכתי, המבוסס על חלקה של דלק קידוחים בחזקת תמר (25.7%) ושל רציו בחזקות לווייתן (15%), ובהתבסס על התזרים הצפוי מעתודות הגז המוכחות שנכללו בדו"חות הכספיים ל–2017 ומדו"חות השנים הקודמות (ראו תרשים).

בנוגע לחזקת תמר, התשלומים למדינה החלו ב–2013, משום שעד שנה זו היו הפסדים בגין עלויות פיתוח והפעלה. ב–2013 הרווחים מתמר היו 184 מיליון דולר, ושולמו למדינה תמלוגים בסך 37 מיליון דולר (11.65% מההכנסות). ב–2018 הרווחים היו 429 מיליון דולר, התמלוגים הסתכמו ב–61 מיליון דולר, ומס ההכנסה היה 57 מיליון דולר. כלומר, סך התשלומים למדינה כבר כעת הוא 118 מיליון דולר — קרוב ל–30%.

ומה צפוי בעתיד? ב–2020 הרווחים הצפויים הם 449 מיליון דולר, ובנוסף לתמלוגים ומס הכנסה ישולם למדינה בראשונה גם "היטל ששינסקי", בסך 38 מיליון דולר. ההיטל, שנקבע בוועדת ששינסקי, הוא על רווחי־יתר. כלומר, סך התשלומים למדינה יהיה 172 מיליון דולר — ומשנה זו ואילך יתווסף ההיטל בכל שנה.

לפי התחשיב, אם נסכם את כל הרווחים והתשלומים למדינה עד 2051 — שנת הסגירה הצפויה של המאגר — נמצא שסך התשלומים למדינה מהווה 59.4% מסך הרווחים.

חשבון דומה ניתן לעשות לגבי חזקות לווייתן. תשלומי התמלוגים ומס ההכנסה למדינה אמורים להתחיל ב–2020, כאשר ההכנסות יעלו על עלויות הפיתוח וההפעלה ויסתיימו, לפי ההערכות, ב–2063. בהתאם, סך התשלומים למדינה בחזקות לווייתן עד שנת הסגירה יהווה 62.6% מהרווחים הצבורים. קרי, שיעור הכנסות המדינה מחזקות תמר ולווייתן יהיה דומה לתחזית של ועדת ששינסקי.

ייתכן שיש הצדקה לחשדות (ואף לציניות) של גיא רולניק לגבי התנהלות וביצועי המדינה בתחומים שונים דוגמת תחום הבנקאות, אך קביעתו לגבי הכנסות המדינה הצפויות ממאגרי הגז אינה מתיישבת עם הנתונים והתחשיבים. הדבר החשוב כעת הוא לעמוד על כך שהתשלומים למדינה ממאגרי הגז אכן יעמדו ביעדים — אך לא פחות חשוב מכך, להקפיד כי הרווחים ישרתו כראוי את אזרחי ישראל באמצעות תקציב המדינה וקרן העושר.

פרופ' ששינסקי הוא עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה ופרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker