ביטול רפורמת המס הירוק - פגיעה כפולה בציבור

הרפורמה מאפשרת לצרכנים לקבל זיכוי של עד 16 אלף שקל על רכב שקנו, בהתאם לכמות פליטת המזהמים שלו ■ היא סימנה נסיון של המדינה לעודד צרכנות ירוקה, ונסיגה ממנה תהיה טעות

מנשה ברק
מנשה ברק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
וולוו היברידית
רכב היברידי. הממשלה ניסתה לעודד צרכנות ירוקהצילום: אייל טואג

באחרונה פירסם הכלכלן הראשי במשרד האוצר המלצה: לחתוך ב–50% לפחות את הטבות המס הירוק שמעניקה המדינה ברכישת מכוניות היברידיות חסכוניות. המשמעות של יישום המלצה כזו עלולה להיות פגיעה באופן ישיר בצרכן הפרטי, שכן מהלך כזה יביא להתייקרות ניכרת של רבים מכלי הרכב בעלי פליטת מזהמים נמוכה יחסית הנמכרים בישראל.

רפורמת המיסוי הירוק, שהוכרזה לפני כתשע שנים, מעניקה זיכוי של עד 16 אלף שקל ממס קניית הרכב, בהתאם לכמות פליטת המזהמים. רובן המכריע של המכוניות הנמכרות בישראל עומדות כיום בתנאים לקבלת הטבות. כעת, אם המהלך של משרד האוצר יושלם, כלי הרכב צפויים להתייקר בשיעור של עד 10%, בהתאם לדגם.

אולם סוגיית המחיר היא לא הבעיה היחידה. נסיגה מהסטנדרטים שכבר הוצבו היא טעות אסטרטגית במישור החברתי והסביבתי, וצפויות לה השלכות ארוכות טווח. באמצעות המיסוי הדיפרנציאלי, נרתמה לראשונה מערכת המס בישראל לצמצום זיהום האוויר, תוך יצירת מדיניות ממשלתית ברורה וארוכת טווח, אשר יישרה קו עם מרבית מדינות המערב.

בניגוד למהלכים אחרים שבוצעו על ידי ממשלות ישראל בתחום המיסוי, שהשפעתם היחידה היתה על רווחתו הכלכלית של הציבור, רפורמת המס הירוק התאפיינה באלמנטים חינוכיים בנוסף למרכיבים הכלכליים הגלומים בה, שללא ספק היטיבו עם כלל הציבור. החלת הטבות מס על רכישת כלי רכב ירוקים, שפליטת המזהמים שלהם פחותה, עודדה את הציבור לרכוש מכוניות קטנות וחסכוניות יותר, שצורכות פחות אנרגיה — ובהתאמה גם מזהמות פחות.

רפורמת המס הירוק ביטאה לראשונה את אחריותה של הממשלה לחינוך הציבור ולהטמעת ערכי צרכנות ירוקה, והציבה את ישראל בקו אחד עם מדינות מערביות רבות — ובראשן ארה"ב — שעיגנו את האחריות הציבורית לסביבה באמצעות חקיקה ומיסוי. לא ברור למה, למרות יתרונותיה הברורים של הטבת המס — הן במישור הכלכלי־חברתי והן במישור הסביבתי — מעוניינים לבטלה.

הטמעת ערכים סביבתיים ברמת הכלל ולטווח הארוך אפשרית רק באמצעות עיגון חקיקה ומיסוי שייטיבו עם צרכנות ירוקה, ויציבו אתגרים וקשיים בפני צרכנות בזבזנית. הטמעת ערכים אלה בישראל קיבלה עד עתה ביטוי גם בעידוד הציבור למחזר, בעידוד בנייה ירוקה ובמס הירוק הדיפרנציאלי על רכישת רכב. ביטול התקנה יפגע בציבור פעמיים — פעם אחת בהטלת נטל כלכלי כבד יותר, ובפעם השנייה בביטול הטמעת ערכי צרכנות וסביבה, שכן מטרתה העיקרית של הרפורמה היתה יצירת תמריצים כלכליים להפחתת הזיהום הסביבתי.

הכותב הוא מנכ"ל טרייד מוביל, רשת כלי רכב יד שנייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker