כך ייעשה לרגולטורית הפועלת לטובת הציבור

סלינגר מנהיגה מהפכות מהותיות בתחומי אחריותה — ועל כן מתנהל נגדה מסע דה־לגיטימציה חסר תקדים מצד בעלי אינטרס

לינור דויטש
לינור דויטש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר
דורית סלינגרצילום: אייל טואג

מה ההבדל בין חברה ציבורית רגילה לגוף מוסדי? מקור הרווחים העיקרי בחברות הביטוח ובגופים המוסדיים אינו מוצר או שירות, אלא ניהול כספי הציבור הזורמים מדי חודש על פי חוק, כדי שאלה ינהלו אותו באופן מיטבי ויבטיחו את עתידנו לגיל פרישה. בנוסף, בחסות חוק פנסיה חובה, היחס בין ההון העצמי של בעלי השליטה להון שהם מנהלים הוא מפלצתי — בערך אחד למאה. המשמעות של זה היא שלבעלי השליטה בחברות הביטוח (חבורה של פחות מעשרה אנשים) יש שליטה על כטריליון שקל של הציבור, כאשר מה שהם השקיעו ושייך להם באמת הוא כאחוז אחד מזה בלבד.

העקרונות החלים על חברה ציבורית בחוק החברות ובחוק ניירות ערך אינם נוגעים לתכלית החשובה לשמן פועלות חברות אלה, שהיא הבטחת ניהולו התקין לטובת ציבור המבוטחים ובעלי המניות. בדיוק בשל כך הוענקו הסמכויות לרשות שוק ההון להבטיח ממשל תאגידי מיוחד הנדרש בגופים המוסדיים.

לפני כשלושה חודשים הפיצה הרשות טיוטת חוזר המסדיר ומעדכן את הכללים והנהלים בנושא הרכב הדירקטוריון של הגופים המוסדיים, במטרה להבטיח שהאינטרסים של המבוטחים יובאו בחשבון. הנהלים הקודמים נוסחו בשנים 2005–2007, ומאז גדל שווי הנכסים שבחסות המוסדיים באופן דרמטי, פי שניים בערך, לאור כניסתו לתוקף ב–2008 של צו ההרחבה לפנסיה חובה.

עיון מעמיק ב–48 עמודי החוזר, בניסיון רציני למצוא הערות להגשה על סעיפים שעלולים לפגוע באינטרס הציבורי, העלה חרס בידי. הרחבת אחריות הדירקטורים כלפי הגוף המוסדי ולקוחותיו; הגברת העצמאות והאי־תלות של הדירקטורים בבעל השליטה; השקפה על הליך מינוי הדירקטורים על ידי יצירה של ועדת איתור ובחינת מידת הקרבה של הדירקטור לבעל השליטה; העלאת הרמה המקצועית של הדירקטוריון על ידי דרישות מומחיות בתחומים שונים; ואף דרישות לגיוון מגדרי.

מבחינת האינטרס של הציבור הרחב, שכספי הפנסיות שלו מנוהלים על ידי הגופים האלה בכפייה ועל פי חוק, מדובר בתנאים מתבקשים שפלא שלא התקיימו עד כה. לעומת זאת, מבחינת בעלי השליטה ומעגלי המקורבים, המהלך חיובי פחות ועורר תגובות חריפות בכל הערוצים — החל משליחת הערות של מאות עמודים על ידי משרדי עורכי דין, וכלה במסע לחצים והכפשות כלפי הרגולטורית המעזה להתערב להם בעניינים.

הם לא לבד. נגד דורית סלינגר מתנהל מסע דה־לגיטימציה חסר תקדים בחודשים האחרונים מצד גורמים רבי כוח וקבוצות אינטרס שונות, המורכבות מאנשים שהזיזו להם את הגבינה. החל מבעלי הון שפוגעים להם בשורת הרווח הקלה שהתרגלו אליה, וכלה בפוליטיקאים שרוצים לנכס לעצמם את הכוח שיש לרגולטור מול המפוקחים. ראינו את זה בהשתלחות חסרת הרסן של יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה; בתלונה של ראש לשכת סוכני הביטוח על סלינגר למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה; בהצעת החוק הטרייה של ח"כ נורית קורן (הליכוד) להכפיף את כל החלטות רשות שוק ההון והביטוח לוועדת הכספים של הכנסת; ובדיבור הרווח בשוק ההון של "מי יקח אותה אחר כך".

סלינגר מנהיגה מהפכות מהותיות בתחומי אחריותה — בהן בניית מאגר לאיתור פוליסות וכספים אבודים של הציבור; הפרדת התפעול והשיווק הפנסיוני; רפורמה בביטוחי הבריאות להגברת התחרות על ידי יצירת אחידות בפוליסות; והנחות בביטוחי רכב על סמך רווחי עבר שלא נוצלו. אבל לא פחות חשוב, תפישתה את תפקידה כמי שבאה לשרת את הציבור ולא את בעלי השליטה של הגופים המפוקחים, היא מהפכנית.

כנראה שלאחר שתעזוב את תפקידה, בעוד כשלושה חודשים, לא יהיה לסלינגר קל לקבל תפקיד רווחי ויוקרתי כמו שעשו רוב קודמיה. המפוקחים אינם יודעים כיצד להתמודד עם העובדה שהיא אינה שומרת להם על השמנת ומשנה את כללי המשחק הנהוגים כאן כבר עשורים.המתקפות החומציות נגדה הן ההוכחה האולטימטיבית לכך.

המפקחת על שוק ההון והביטוח היא משומרי הסף החשובים ביותר במערכת הציבורית. המתקפות עליה ושילוב הכוחות נגדה כדי להחליש אותה ולהעביר מסר ברור למפקח הבא שייבחר בקיץ לגבי הציפיות ממנו, רק מחזקים את הסברה כי מדובר ברגולטורית אמיצה ונשכנית.

רשות שוק ההון והביטוח הוקמה כרשות עצמאית בסך הכל לפני שנה וחצי. עוד לפני שהיא מספיקה להתייצב על שתי רגליים, יש מי שמנסה לעקור לה את השורשים. הלובי הציבורי יתגייס ויעמוד במלוא הכוח לצד כל רגולטור העובד לטובת הציבור ולא לטובת קבוצות אינטרס צרות. זה גם המסר שלנו למחליפה העתידי. הלוואי שסלינגר פתחה פתח למורשת חיובית, ושהרוח הנוכחית תמשיך לשרור על הרשות גם עם המינוי הבא.

דויטש היא עורכת דין וסמנכ"לית מיזם לובי 99

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker