המשאיות הן פצצה מתקתקת, אבל המדינה מעלה להן את המהירות

משאיות מהוות כ–3% מכלי הרכב בישראל, אבל קרוב ל–20% מההרוגים בתאונות דרכים ב–2017 נהרגו מתאונה שבה היתה מעורבת משאית ■ העלאת המהירות המותרת במשאיות כבדות ל-90 קמ"ש היא חסרת אחריות, ומוכיחה כי הבטיחות בדרכים אינה בראש סדר העדיפויות של משרד התחבורה

ארז קיטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאונה ליד עין שמר
תאונה ליד עין שמר. שילוב קטלני של מהירות גבוהה ומשקל רבצילום: איציק בן מלכי

במשרד התחבורה כנראה שכחו שהם גם אחראים על הבטיחות בדרכים, אחרת לא ניתן להסביר מדוע הזדרזו במשרד להעלות באחרונה את מהירות הנסיעה המותרת למשאיות כבדות במיוחד — כאלה שמשקלן יותר מ–7.5 טון — ל–90 קמ"ש.

עד לשינוי, המהירות המותרת למשאיות כבדות היתה 85 קמ"ש, אבל מעתה והלאה הן יורשו לדהור בכבישים במהירות של 90 קמ"ש. לא ברור מדוע מיהרו כל כך במשרד שאחראי על הבטיחות של כולנו להגדיל את המהירות, דבר שתמוה אף יותר נוכח העלייה במספר ההרוגים כתוצאה מתאונות עם משאיות. 27 בני אדם נהרגו מתחילת השנה בתאונות דרכים שבהן מעורבת משאית — 20% יותר מאשר בתקופה המקבילה ב–2017. ההיגיון הבריא היה מוביל דווקא להחלטה הפוכה, כזו שתפחית את המהירות המותרת, אבל ההיגיון הבריא בכל נושא הבטיחות בדרכים בישראל, ובעיקר ברכב הכבד, משובש כבר שנים רבות.

במשרד התחבורה רוצים ליישר קו עם מדינות אירופה, אבל המרחק בינינו לבין מדינות אלה הוא עצום. מספר שעות העבודה המותר לנהיגה רצופה במשאיות באירופה נמוך משמעותית מבישראל. בכל משאית באירופה יש טכוגרף דיגיטלי, כזה שאי־אפשר "לשחק" אתו, הרושם את שעות הנהיגה ומאפשר לשוטר לבדוק אם הנהג עבר על החוק בנהיגה מעבר לשעות המותרות. בנוסף, האכיפה המשטרתית מוגברת ובולטת, והתשתיות סלחניות לטעויות הנהג. למעשה, האירופים שמו לעצמם מטרה — לצמצם באופן משמעותי את תאונות הדרכים שבהן מעורבים כלי רכב כבדים.

ואצלנו? תחום הרכב הכבד בישראל נמצא בשפל גדול עקב הזנחה רבת־שנים של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים. משאיות מהוות כ–3% מסך כלי הרכב בישראל, אבל ב–2017 קרוב ל–20% מההרוגים בתאונות דרכים — פי שישה יותר משיעור המשאיות — נהרגו בתאונה שבה היתה מעורבת משאית. בישראל חסרים אלפי נהגים מקצועיים, ונהגי המשאיות נאלצים לעבוד שעות רבות מעל המותר בחוק, לעתים 17–18 שעות על ההגה — ובשכר נמוך. חלקם הגדול נוהג בפצצות זמן מתקתקות בשל ליקויי בטיחות חמורים. במאי בדקה המשטרה כ–1,300 כלי רכב כבדים והממצאים חייבים להדאיג את כולנו: כל משאית שנייה (52%) נמצאה עם ליקויי בטיחות.

לכן, העלאת מהירות הנסיעה לכלי רכב המעורב בשיעור גבוה כל כך בתאונות דרכים קטלניות הוא צעד חסר אחריות של משרד התחבורה, שמראה כי הבטיחות בדרכים אינה עומדת בראש סדר העדיפויות שלו. מתן היתר לנסיעה של רכב כבד במהירות של קרוב ל–100 קמ"ש עלולה להוביל לעלייה בתאונות הדרכים, ובהתאם לכך גם לעלייה במספר הנפגעים וההרוגים. מעבר לכך, איזה מסר בטיחותי מקבלים הנהגים כשיש להם היתר ללחוץ עוד יותר על דוושת הגז?

לא בכדי משאיות מעורבות בשיעור גבוה בתאונות דרכים קטלניות. זוהי תוצאה טבעית מהגודל העצום שלהן וממשקלן הרב. שוו בנפשכם טנק עמוס ברזל ופלדה דוהר בכבישים העמוסים במהירות של 90 קמ"ש ויותר, הרי מדובר בפוטנציאל לתאונה רבת־נפגעים, ממש כמו פיגוע טרור. השילוב של מהירות גבוהה ומשקל רב וגדול הוא שילוב קטלני הגובה את חייהם של עשרות אזרחים ישראלים בכל שנה.

משרד התחבורה חייב להתעשת, להדוף את הלחצים של ארגונים אינטרסנטים שטובת הבטיחות אינה עומדת לנגד עיניהם, ולבטל את ההחלטה האומללה. עוד לא מאוחר להיזכר כי המשרד הוא גם המשרד לבטיחות בדרכים, וככזה עליו לפעול לצמצום התאונות ולהצלת חיי אדם.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אור ירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker