הרפורמה בקנאביס הרפואי פוגעת בחולים הקשים

ישראל מתגאה בכל העולם בכך שהמדינה היא מחלוצות הפיתוח של הקנאביס הרפואי, אבל עליה לאפשר לאזרחיה, ובמיוחד לאלה שסובלים מבעיה רפואית, ליהנות מפיתוחיה - ולא לחייב אותם להימנע מהתרופה שלה הם כה זקוקים

גילעד ששון
קנאביס רפואי תוצרת ישראל
קנאביס רפואי תוצרת ישראלצילום: אי־אף־פי
גילעד ששון

בזמן שחברי ועדת סל הבריאות מקדישים את דיוני הוועדה לגורלם של מי שזקוקים לפיתוחים האחרונים והיקרים ביותר בעולם הרפואה, אולי כדאי שיסיטו מעט מתשומת לבם גם אל עבר התרופה הטבעית ביותר שבנמצא. תרופה שעד לאחרונה נמכרה למי שצורך אותה במחיר שווה לכל נפש, אבל עברה "רפורמה", שהעלתה את מחירה דווקא לחולים הקשים יותר, שזקוקים לה יותר מכולם.

נכון, מדובר בקנאביס רפואי. הרפורמה ביחס אליו, שזכתה לשם 'רפורמת ליצמן להסדרת שוק הקנאביס הרפואי', עלתה על שולחן הכנסת ב–2016 ויצאה לדרך באופן רשמי באפריל האחרון. מטרתה העיקרית של הרפורמה היא להנגיש את הקנאביס הרפואי באמצעות רכישתו בבתי המרקחת, אבל היא הביאה עמה תוצאה נוספת: ייקור בלתי־סביר של התרופה הטבעית ויצירת אפליה בלתי־הגיונית בין מי שרישיונותיהם הוותיקים מאפשרים לרכוש את הקנאביס במחיר הנמוך (לעת עתה), למקבלי הרישיונות החדשים שמחויבים לשלם עליו את המחיר הגבוה.

עד לרפורמה, מטופל היה לרכוש את כמות הקנאביס הרפואי הנחוצה לו בסכום קבוע של 370 שקל בחודש. הרפורמה שינתה זאת וקבעה מחיר של 150 שקל ל–10 גרם. מטופלים עם בעיות קלות יחסית, שזקוקים ל–20 גרם בחודש, אולי יחסכו 70 שקל כשירכשו את הקנאביס ב–300 שקל — אבל יש מטופלים שהבעיות הרפואיות שלהם מחייבות אותם לצרוך כמויות גדולות יותר, 150 גרם בחודש ואף יותר, כלומר יותר מ–2,000 שקל.

המציאות החדשה, שמקשה דווקא על החולים הקשים לעמוד בהוצאות המימון של תרופתם, מחייבת את התערבות משרד הבריאות. ואם המשרד לא יתערב — אז את התערבותה של ועדת סל התרופות.

קנאביס רפואי הוא תרופה לכל דבר. תרופה שמצליחה להפוך חיים בלתי־נסבלים של חולים רבים לאפשריים. תרופה שבנסיבות מסוימות היא מצילת חיים. לכן, על ועדת סל התרופות לבחון איך המדינה יכולה להקל על סבלם של החולים הרבים האלה — ולא לגרום להם להימנע מתרופה כה חשובה בשל אילוצים כלכליים.

האבסורד גדל כשמבינים כי בעוד בעלי רישיונות קיימים יכולים להמשיך ולרכוש את הקנאביס מהמגדלים במחיר קבוע— בעלי הרישיונות החדשים מופלים לרעה כלכלית בצורה בלתי־הגיונית.

ישראל מתגאה בכל העולם בכך שהמדינה היא מחלוצות הפיתוח של הקנאביס הרפואי, אבל לא די בגאווה ובחלוציות. על המדינה לאפשר לאזרחיה, ובמיוחד לאלה שסובלים מבעיה רפואית, ליהנות מפיתוחיה ולא לחייב אותם להימנע מהתרופה שלה הם כה זקוקים, או חמור אף מכך — לרכוש אותה בלית־ברירה בצורה לא חוקית.

גילעד ששון
גילעד ששוןצילום: ללא קרדיט

תוצאה נוספת של הרפורמה היא מניעת האפשרות מהמטופל לבחור את זן הקנאביס המתאים לו וצמצום ההיצע לשקיות אחידות, עם נתונים מעט שונים רק ביחס לשניים ממאות חומרים פעילים רלוונטיים בקנאביס — וביטול ההבחנה בין זנים שהשפעתם וחוזקם נבדלים זה מזה.

הרפורמה בקנאביס הרפואי היתה אמורה להנגיש אותו באמצעות בתי המרקחת, אבל בפועל יצרה תוצאה הפוכה: מחירים גבוהים בהרבה לחולים והיצע זנים מצומצם, שמונע מהמטופלים לצרוך את הזן הנכון ביותר בעבורם או אפילו לדעת אילו השפעות צפויות מהתרופה הטבעית.

זה הזמן, לפני שהרפורמה תכה שורש, להתגייס לתיקון שני כשלים. כדי שלא נישאר עם רפורמת חיבוק דוב — שכוונותיה טובות, אבל השלכותיה הרות אסון.

הכותב מפעיל את אתר com.קנביס, שעוסק בקנאביס רפואי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ