קול קורא לממשלה - להתמקד בבעיות מימון ושיווק

בסקר שביצעה התאגדות העסקים הקטנים בדצמבר 2017 בקרב 50 אלף בעלי עסקים קטנים, התברר כי 95% מהנשאלים סבורים כי הממשלה לא פועלת בצורה משמעותית להצלחת מגזר העסקים הקטנים

מיכאלה אלרם
מיכאלה אלרם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוכן ספרים משומשים
צילום: אייל טואג

משרדי הכלכלה והתעשייה, בשיתוף משרד האוצר, פירסמו באחרונה קול קורא לבעלות ובעלי עסקים קטנים להעביר את הערותיהם באופן מקוון על החסמים והקשיים העומדים בפניהם. בפנייה צוין כי הוועדה מטעם שני המשרדים מבקשת "לשפר את הסביבה העסקית של העסקים הקטנים ולהגביר את הפריון".

בסקר שביצעה התאגדות העסקים הקטנים בדצמבר 2017 בקרב 50 אלף בעלי עסקים קטנים, התברר כי 95% מהנשאלים סבורים כי הממשלה לא פועלת בצורה משמעותית להצלחת מגזר העסקים הקטנים. משתתפי הסקר קבלו על עודף רגולציה בנוגע לרישוי עסקים ועל חוסר יעילות מצד הרשויות, שגורמים לסחבת מיותרת. עוד התברר שאלפי עסקים קטנים פונים להליך פשיטת רגל גם כשמדובר בחובות של עשרות אלפי שקלים. חוק חדלות פירעון מהווה, לדברי פרשנים משפטיים, חיזוק לבחירת חייבים ללכת לפשיטת רגל — במקום לפרוע את חובותיהם.

מצב העסקים הקטנים בישראל קשה. משרד הכלכלה פירסם ב–2017 דו"ח על מצב העסקים הקטנים. פרק 6 בדו"ח עוסק בקושי לממן הון שוטף, שגורם למצבי משבר בעסקים רבים — אף שמבחינה עסקית יש לעסקים אלה זכות קיום. עוד מציין הדו"ח כי עלות האשראי לעסקים קטנים כמעט כפולה מעלות האשראי לעסקים גדולים — סיבה מרכזית למצבם הקשה של העסקים הקטנים. בעיה נוספת היא שחלק מהעסקים מגיעים לייעוץ במרכזי טיפוח יזמות של משרד הכלכלה רק לאחר שכבר הקימו עסק ונקלעו לקשיים. המשמעות היא שלא מתבצעת בדיקה של היתכנות עסקית.

לפי נתוני הבנק העולמי, מתחילת 2018 חלק גדול מהעסקים הקטנים בישראל נסגרו בגלל בעיות מימון ושיווק. שיעור הרווח בעסקים קמעוניים בישראל הוא בין 3% ל–6%. עסק קטן מתקשה להגיע לרווח בגלל בעיות תזרים הנובעות ממחזור עסקי נמוך, קשיי מימון ובעיות תשלום מצד קונים, שעשויים להפוך רווח קטן — להפסד.

בעיות שיווק מגבילות גם הן את ההתפתחות של עסקים קטנים. בגלל רווחיות נמוכה או הפסדי מימון, ההשקעה בשיווק נהפכת לנטל פיננסי. סקר שעשתה חברת המידע העסקי בי.די.אי מלמד כי מכל עשרה עסקים שנפתחו בישראל ב–2016 — תשעה נסגרו. ב–2017 לא נרשם שיפור בנתונים, במיוחד בעסקי המזון והאופנה. גם דו"ח OECD התייחס למיקוד הממשלתי בתעשיות ההיי־טק על חשבון העסקים הקטנים. דבר שיצר בישראל שתי כלכלות — כשהעסקים הקטנים מנותקים מכלכלת ההיי־טק ורמת הפריון שלהם נמוכה.

קול קורא לחיזוק עסקים קטנים יחשוף שוב, כרגיל, את שתי הבעיות המרכזיות: מימון ושיווק. אליהן ניתן יהיה לצרף את בעיות הרגולציה, מוסר התשלומים, הקלות במיסוי ועוד. הוועדה הצהירה כי ברצונה לחזק את העסקים הקטנים ולאפשר את התרחבותם — תוך מתן פתרונות לקשיים. רצוי שלאחר שמיעת בעלי העסקים המדינה תדאג לטיפול יסודי ומשמעותי בפתרון של בעיות המימון והשיווק. יותר מקורות מימון נוחים, בדיקות היתכנות ומגוון אפשרויות שיווק, כולל מימון ומענקים.

ד"ר אלרם היא מרצה לניהול ושיווק במרכז ללימודים אקדמיים־מל"א, ודירקטורית ברמי לוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker