החינוך בישראל לא ישתפר בלי תחרות

מערכת החינוך בנויה כדי לא להשתנות. התועלת שלה נועדה לשרת את מבנה הכוח בין משרד החינוך וארגוני המורים

עופר בכר
עופר בכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טמרה בי"ס אלראזי
בית ספר אלראזי צילום: רמי שלוש

חוויית הלימוד בבתי הספר לא משתנה. במידה רבה, כל מי שעבר את המסלול של בית ספר יסודי, חטיבת ביניים ותיכון כתלמיד בשלהי המאה ה–20, ימצא שגם כהורה לתלמידים במאה ה–21 המערך הבית ספרי לא השתנה.

מרחבי הלימוד כוללים כיתות המכילות 40 תלמידים, יחידות ההוראה ומערכי השיעור מועברים בצורה פרונטלית, שיטות המדידה וההערכה נותרו דומות, וכך גם שיעורי ההצלחה של התלמידים בסרגלי המדידה שבהן נבחנת מערכת החינוך.

אנחנו חיים בעיצומה של טרנספורמציה דיגיטלית שמאתגרת ומשבשת את רוב מערכות החיים שיש לנו קשרי גומלין עמן. יוצאת מהכלל היא מערכת החינוך, שנותרה קפואה בזמן.

הסיבה העיקרית לכך היא שמערכת החינוך בנויה כדי לא להשתנות. התועלת שלה כמערכת נועדה לשרת את מבנה הכוח המתקיים בין שר החינוך, משרד החינוך וארגוני המורים. על פי נתוני בנק ישראל, בתוך עשור הגדילה ישראל את תקציב החינוך ואת ההקצבה לתלמיד ב–56%. האם כפועל יוצא מכך חל שיפור בתפוקות של המערכת באותם ערכים? הנתונים של מבחני פיז"ה מראים כי נותרנו באותו מקום (40) גם לאחר התוספת.

החוק הראשון של פרקינסון קובע כי "עבודה מתרחבת עד לניצול כל הזמן שהוקדש להשלמתה", כלומר, ככל שנגדיל את ההקצבה למערכת החינוך, המנגנון הביורוקרטי ינצל את המשאבים לביצוע המשימות ביעילות פחותה, או לחילופין יומצאו פעולות ומשימות שלפני כן הם לא נדרשו לשם ביצוע. מכאן, שהגדלת התקציב ללא שינוי בהתנהלות של משרד החינוך ובמבנה ההעסקה של ציבור המורים, ישמר את הבינוניות של מערכת החינוך. כדי להפר את שיווי המשקל הרע שבו נתון תחום החינוך, יש להכניס ממד של תחרות ולשנות את האופן שבו ניתנים שירותי החינוך.

השכר של מורים הוא לינארי ומושפע מהשכלה וותק. כישרון, מקצועיות, יכולת לעורר השראה ועוד, יזכו במקרה הטוב להערכה מילולית. לפיכך, יש לעבור לשיטה השוברים (Vouchers). במודל זה הורי התלמיד מקבלים באמצעות שובר את ההקצבה מהמדינה באופן ישיר. ההורים בוחרים בבית הספר שבו ילמדו ילדיהם, כך שתשלום שכר הלימוד מוסדר באמצעות השובר. יישום מדיניות זו ישנה את מערכת החינוך. מרכז הכובד יעבור לבתי הספר, הנהלת בית הספר תשאף להציג מוצר העומד בקריטריונים של איכות, שירות, חדשנות ושיטות הוראה ולימוד מגוונות. התנהלות זו תיצור הקצאת משאבים יעילה יותר בתוך התקציב, שתניב תוצרי לימודי טובים יותר.

פעולה משלימה נוספת למדיניות זו היא העתקת תחומי האחריות ממשרד החינוך לרשות המקומית. קיצור המרחק בין נותן השירות למקבל השירות יוביל לקבלת החלטות בהתאם לשונות התרבותית ולאתגרים הניצבים בפני הקהילה המקיפה את בית הספר. משרד החינוך חייב לפתח אקוסיסטם שיתמוך בבתי ספר המספקים חוויית לימוד, חשיבה ביקורתית ויכולת ניתוח של התלמידים, המותאמות לדרישות המאה ה–21.

הכותב הוא בעל הבלוג "סטיית תקן"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום