לינור דויטש
לינור דויטש

בנק לאומי הוא הבנק חסר גרעין השליטה הגדול בישראל. המשמעות היא שהוא שייך לציבור באופן המהותי ביותר — הציבור הוא גם בעל המניות הגדול בו, וגם מפקיד בו את כספו או לווה ממנו. ככזה, אנו מצפים שבנק לאומי יהיה המועמד העיקרי להתוות את הדרך לבנקים אחרים בהתנהלותם העתידית במתן אשראי הוגן ויעיל ודמי ניהול סבירים לציבור.

בסוף אפריל פירסמה הוועדה למינוי דירקטורים בבנק הודעה כי פנתה לעו"ד יורם טורבוביץ' והציעה לו להצטרף כדירקטור חיצוני (דח"צ) לדירקטוריון בנק לאומי, בין היתר בשל התאמתו לשמש כיו"ר הדירקטוריון הבא של הבנק (היו"ר הנוכחי, דוד ברודט, צפוי לסיים את הקדנציה שלו ב–2019).

פניית הוועדה לטורבוביץ' מקוממת מאוד מבחינה ציבורית, ערכית ואף משפטית. אמנם עו"ד טורבוביץ' כיהן כממונה על ההגבלים עסקיים בתחילת שנות ה–90, אך מאז עברו יותר משני עשורים — שאת רובם בילה בעולם העסקים. בתקופה הזו הוא עבד עבור ועם בעלי ההון הגדולים במשק, כמו לב לבייב, נוחי דנקנר ויצחק תשובה. אין כמעט שם של לווה גדול במשק שלא עבד או היה בקשר בצורה זו או אחרת עם טורבוביץ'.

המשק עבר בשנים האחרונות טלטלות עזות בשל תופעת הריכוזיות, קריסת הפירמידות ומחיקת חובות של מיליארדים מכספי הציבור (הלא הן ה"תספורות" הידועות לשמצה). במשך השנים הוקצה אשראי על בסיס תרבות מקורבים ולא על בסיס פרמטרים עסקיים אובייקטיביים, והנושא אף נחקר בימים אלה ממש על ידי ועדה פרלמנטרית (ועדת פישמן) בראשות יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני).

לאור זאת, לא ברור כיצד מצאה הוועדה למינוי דירקטורים בלאומי היגיון בהצעה של תפקיד יו"ר הבנק הציבורי הגדול בישראל דווקא לאדם שייחודו הוא בקשר הקרוב שלו ללווים הגדולים במשק או לחבריהם. זאת, למרות שעשרות רבות של אנשי כלכלה ופיננסים ראויים הגישו מועמדותם לתפקיד. האם נסתרת מעיני הוועדה הסכנה האמיתית שאותם גורמים, שלא פרעו בעבר את ההלוואות בסכומי עתק שלוו מהמערכת הבנקאית ומהציבור, יחזרו לקבל אשראי בתנאים מועדפים ולא סבירים?

התמיהה לנוכח הפנייה היזומה של הוועדה לטורבוביץ' גוברת שבעתיים לאור העובדה שהניסיון המקצועי שלו לא כולל ניהול או כהונה בגוף פיננסי, בוודאי לא בגוף מרכזי ומוביל כבנק לאומי, ולאור ניסיונו העסקי שמעלה תמונה מורכבת המשלבת גם כישלונות עסקיים.

אם לא ייחסם מינויו של טורבוביץ', הדבר יהווה פגיעה מהותית באמון הציבור במערכת הבנקאית בכלל ובבנק לאומי בפרט, ועל כן כלל לא בטוח שההחלטה עומדת במבחן הסבירות כפי שמתחייב על פי עקרונות המשפט המנהלי.

אין לנו אלא לחשוד כי לקחי העבר לא נלמדו, וכי יש במהלך זה ניסיון להחזיר אותנו עשור אחורה, עת מועדון ההון־שלטון שלט פה בגאון. יש כנראה כאלו שטרם הפנימו את השינוי העמוק שעבר הציבור בישראל, את ההתפכחות וההתעוררות ואת חוסר ההסכמה של הציבור שימשיכו להוליך אותו שולל בשיטה הישנה.

אני מקווה כי הוועדה למינוי דירקטורים תתעשת ותבטל את המלצתה הבלתי־סבירה, ואם לא — ראוי שדירקטוריון בנק לאומי או כל אלה שייצגו את הציבור באסיפה הכללית יקשיבו לפנייתם של לובי99 וארגון צדק פיננסי, ויעשו זאת במקומה. בישראל 2018 לא נותנים לחתולים לשמור על שמנת, במיוחד לא על כזו השייכת לציבור.

עו"ד דויטש היא סמנכ"לית מיזם לובי 99

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker