החוק לצמצום השימוש במזומן — צ'ק עם כיסוי?

מבחנו האמיתי של החוק הוא במנגנוני הפיקוח והאכיפה שיוקמו. ללא הטלת סנקציות — המהלך יישאר בגדר המלצה

שי פרמינגר
שי פרמינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תשלום במזומן
צילום: Bloomberg

החוק לצמצום השימוש במזומן, שנחקק באחרונה ושעתיד להיכנס לתוקף ב–1 בינואר 2019, הוא צעד חשוב לעתיד הכלכלה הישראלית ולמאבק בהון השחור.

לחוק אף ערך צרכני חשוב, שכן הוא יחזק את האמינות בביצוע עסקות במשק בקרב הקונים והמוכרים גם יחד, ויחבר את ישראל למגמה עולמית של שימוש באמצעי תשלום מזוהים ומאובטחים.

ואולם מבחנו האמיתי של החוק הוא במנגנוני הפיקוח והאכיפה שהמדינה תקים. ללא הטלת סנקציות על עבריינים — המהלך כולו ייוותר בגדר המלצה בלבד.

החוק נועד לתת מענה לעלייה בכמות המזומן בישראל ובעולם ולאופן שבו שימוש במזומן או בצ'קים מוסבים משמש להעלמות מס או להונאות. חוק זה הוא חלק ממגמה עולמית של מעבר לאמצעי תשלום מזוהים, בהם אפליקציות תשלומים, צ'קים למוטב בלבד, כרטיסי אשראי והוראות קבע.

תהיה זו טעות לצמצם את יתרונות החוק לניסיון לגבות יותר מסים — מדובר בחלק ממהפכה שנועדה להפוך את המשק כולו ליעיל ואמין יותר, ולהסיר חסמים בינו לבין הכלכלה הגלובלית.

על פי החוק החדש, בתי עסק, לרבות כל עסקה שבה נותן או מקבל השירות הוא עוסק, לא יוכלו לבצע עסקות במזומן בסכום של יותר מ-11 אלף שקל, או 50 אלף שקל בין אנשים פרטיים. בעסקות גדולות יותר, החוק מאפשר תשלום במזומן של לא יותר מ–10% מסכום העסקה, ובלבד שסכום זה אינו עולה על התקרה של 11 אלף שקל.

במלים אחרות, כל אחד מאתנו יוכל עדיין למכור את המקרר או המכונית המשומשת שלו במזומן אם העסקה היא עד 50 אלף שקל, אך ברכישת מכונית חדשה נצטרך להשתמש באמצעי תשלום מזוהה, כמו כרטיס אשראי או צ'ק למוטב בלבד.

חלק חשוב נוסף של החוק עוסק בצ'קים. החוק קובע כי מעתה לא ניתן יהיה לתת צ'ק פתוח או צ'ק מוסב, ואולם בניגוד למגבלות על השימוש במזומן שנועדו לצמצם את השימוש באמצעי התשלום הזה, המגבלות על הסבת הצ'קים נועדו דווקא לחזק את השימוש בהמחאות, באמצעות הגברת האמינות וצמצום תופעות של גלגול צ'קים, שיצרו רתיעה אצל צרכנים ומוכרים.

אפשר לומר שהמחוקק מכיר בחשיבות המחאות כאמצעי תשלום אמין, ובכך שבזכות מאגרי הנתונים וטכנולוגיות ניהול סיכונים, יכולות חברות לאבטחת תשלומים בצ'קים, שמעניקות שירות כמעט לכל בתי העסק הקמעוניים בישראל, לאשר קבלת צ'ק במועד ביצוע העסקה, ממש כמו כרטיס אשראי, וללא סיכון לבעל העסק.

בהצעת החוק המקורית נקבע כי כל עסקה המפרה את החוק תיחשב לעבירה פלילית של שני הצדדים. ואולם החוק שאושר בכנסת בסופו של דבר קבע כי עונשי מאסר יוטלו רק במקרה של מעשה מרמה. החלטה זו, כמו גם האישור לשימוש במזומן עד גובה 10% מסכום העסקה, מנוגדים לרוח החוק המקורית, וסביר להניח שלחצים פוליטיים בכנסת הם שעומדים מאחוריהם.

עובדה זאת מרמזת גם על המבחן האמיתי של החוק, והוא ביכולת של המדינה לאכוף אותו על כלל המגזרים והאוכלוסיות במשק, ואף להפעיל סנקציות פליליות במקרי הצורך כדי שהתקנות לא ייהפכו לאות מתה.

הצלחה ביישום החוק תפתח את הדלת לצעדים נוספים שיגבירו את האמינות והפשטות בעסקות קמעוניות בישראל. הרווחים הישירים והעקיפים מכך יגיעו לכיסיהם של כלל אזרחי המדינה.

הכותב הוא מנכ"ל ERN סליקת תשלומים וחבר הנהלת איגוד חברות האשראי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker