הקמעונות בדרך למטה? ממש לא. היא בעיצומה של מהפכה דרמטית

כן, חנויות ייסגרו - אך מצד שני נפתחות חנויות חדשות בפורמט אחר - קטן וחכם יותר ■ הקמעונות של השנים הקרובות הולכת להיות מגוונת ומרתקת, והיא צפויה למלא מספר גדול של תפקידים - בנוסף לפונקציה המסורתית של מכירה

גלית מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות של טויס אר אס
גלית מור

מי לא היה בחנות המיתולוגית של Toys-R-Us בטיימס סקוור בניו יורק? חנות מגניבה עם צעצועי ענק, אווירה של דיסנילנד והרבה Fun. באחרונה הרשת נתונה בתהליכי סגירה, וזו אחת הסיבות להצהרות הדטרמיניסטיות של אנשי מדיה ואנליסטים, המבשרות על מות החנויות, על מעבר גורף לקניות און ליין ועל נטישת הקניונים.

העובדות נכונות. המכירות בחנויות הפיזיות בארה"ב צומחות בקצב של כ-3%, כאשר המכירות און ליין מזנקות בקצב שנתי דו ספרתי של 16%. בארה"ב ייסגרו השנה כ-4,000 חנויות, וענף הקניונים סובל קשות. מצב זה נובע במידה רבה מכך שה-Foot traffic, מספר האנשים שבאים פיזית לחנויות, צונח דרמטית, מכל מיני סיבות: הפופולריות של הקניות און ליין, המעבר לצריכת חוויות באמצעות השירותים הדיגיטליים - אינטרנט, מוסיקה, נטפליקס וענן -  הנוגס בהוצאות הצרכנים ומשנה את סדרי העדיפויות שלהם ועוד. כתוצאה מכל זה יקוצצו 67 אלף משרות בענף הקמעונות ב-2018 בלבד.

אלו הן העובדות ואיתן קשה להתווכח. ואולם השאלה שנותרה היא - איך מפרשים אותן?

הענף בדרך להכחדה או שימציא את עצמו מחדש?

אני סבורה כי לא רק שהחנויות לא תכחדנה, אלא שענף הקמעונות בכללותו עובר שינוי והתפתחות דרמטיים - לכיוונים חדשים, חדשניים ומרגשים.

ראשית, אנו עדים להתהליך שבו חנויות ורשתות פותחות ערוצי מכירה און ליין, ומן הצד השני מותגי און ליין כמו אמזון, בונובוס (אפנת גברים), וורבי פארקר (אופטיקה), קטספר  (מזרונים) ועוד, פותחים חנויות בקצב מהיר כחלק מאסטרטגיה חשובה שמושקע בה הון רב.

הסיבה היא בראש ובראשונה כסף. חנויות הן עדיין ערוץ מכירה מרכזי, ויישארו כאלה גם בשנים הבאות. בנוסף, חנויות הן אמצעי להתנסות ולקשר אישי עם לקוחות ועם הקהילה. חנויות הן גם ערוץ תפעולי לאספקת הזמנות און ליין, להחזרות ועוד.

כן, חנויות ייסגרו - אך מצד שני נפתחות חנויות חדשות בפורמט אחר - קטן וחכם יותר. ענף הקמעונות התרחב יותר מידי, מבחינת שטחי המסחר והפרישה הגאוגרפית הצפופה, והוא צריך לחזור לממדים יעילים - כאלה שתואמים את התקופה ואת התנהגות הצרכנים.

לצד רשתות כמו טויס-אר-אס, שכשלה במשך שנים רבות בהתעדכנות ובהתאמה להתפתחויות ולצרכן החדש, ולכן נאלצת כיום לסגור חנויות, יש גם רשתות שפותחות חנויות בקצב גבוה. על אלה ניתן למנות את טארגט (רשת מקבילה לוולמארט), קרוגר ואלדי (מזון), ספורה (ביוטי), אפל ועוד.

סגירה של חנויות - בין אם בארץ או בחו"ל - מצביעה לרוב על קשיי ניהול, היעדר התחדשות וחוסר בידול. התקופה הנוכחית איננה סלחנית לכשלים כאלה - ומי שהצליח איכשהו להתגלגל שנים כבר לא יכול להמשיך כך.

כן, קניונים נסגרים ונכשלים כי הם משעממים, כי הם לא חידשו ולא יצרו מוקדי משיכה ושירותים רעננים - שיחליפו את הישנים שכשלו. ומי שכן עשה זאת – מצליח.

האון ליין נוגס בהכנסות החנויות - אבל מי שמשכיל לעבוד במודל משולב של און ליין ואוף ליין צריך להבין שבעצם זה לא משנה. כל עוד הלקוח רוכש ממני - מה אכפת לי באיזה מסלול הוא בוחר לעשות זאת?

למעשה צריך להיפרד מהמושגים של און ליין ואוף ליין, ולעבור לדבר פשוט - על שופינג. זה  ה-Retail של היום. הקמעונות של השנים הקרובות הולכת להיות מגוונת ומרתקת, והיא צפויה למלא מספר גדול של תפקידים - בנוסף לפונקציה המסורתית של מכירה. בין אלה ניתן למנות הדרכה, הוראה, התנסות, חוויה, שירות, מחסן ועוד. אנחנו צפויים לראות יותר פורמטים של חנויות רובוטיות, יישומים של מציאות וירטואלית ורבודה, חנויות קונספט, חנויות מחסן, חנויות ללא קופות, חנויות קהילתיות ועוד.

לסיכום: מה שיש היום מייצג רק את העבר. העתיד כבר קיים מבחינה טכנולוגית, אך עדיין לא מיושם באופן רחב בחיי היומיום שלנו. כשזה יקרה ממש, בקניון שלידכם ובחנות ברחוב ובמרכז השכונתי, כששוב יהיה כיף ומעניין ללכת לחנות - ולקבל חוויה, שירות, מידע או קשר חברתי - זה מה שייתן לנו ערך וזה יהיה תפקידה האמיתי של חנות העתיד.

הכותבת היא מנכ"לית חברת Shopoholist לייעוץ בתחום הקמעונות ומוצרי הצריכה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker