שוק ההון זקוק לגופים כמו אנטרופי

מובן שאנטרופי אינה חפה מטעויות וניתן לחלוק על המלצותיה. אך יש להיזהר מדה לגיטימציה של גופי הפרוקסי, המשרתת את מי שמבקש להשתיק את קולו של הציבור בחברות הציבוריות

מישל אוחיון
מישל אוחיון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מישל אוחיון
מישל אוחיון

בביקורת שכתב באחרונה ב-TheMarker נגד המלצותיה של אנטרופי למינוי דירקטורים בחברת הנדל"ן איי.די.או גרופ ("מי צריך את חברת הייעוץ אנטרופי", 23.4.18) טען יורם גביזון, בין היתר, כי חברת הייעוץ למוסדיים נגועה בניגודי עניינים, הפוגע ביכולתם של המשקיעים להסתמך על חוות הדעת שלה.

גל סטאל, יו"ר אנטרופי
גל סטאל, יו"ר אנטרופיצילום: דודו בכר

מבלי להיכנס לפרטי המחלוקת סביב , עצם ההצעה לוותר על אנטרופי היא טעות, ומחמיצה את התפקיד הקריטי שממלאים כיום גופי הפרוקסי בראשות אנטרופי בשוק ההון.

החוק מחייב את המוסדיים להשתתף בהצבעות באסיפות הכלליות של חברות בורסאיות שבהן מושקעים חסכונות הציבור. מדובר בהצבעות הדורשות רוב מיוחד מקרב הציבור, בראש ובראשונה לצורך אישור של עסקות בעלי עניין, שכר בכירים ומינוי דירקטורים חיצוניים. בפועל, מי שמוביל בשנים האחרונות את המעורבות המוסדית בהצבעות האלה הם יועצי הפרוקסי, בהובלת אנטרופי. ללא הידע, המומחיות והליווי המקצועי של גופים אלה, ספק אם המוסדיים היו מצליחים לתרגם את הכוח שמעניק להם החוק להשפעה ממשית.

דוגמה בולטת לכך היא התנגדותה של אנטרופי לעסקת בעלי העניין שבה רכשה בזק את אחזקותיה של יורוקום בחברת yes. מאבקה של אנטרופי הוכח בדיעבד כמוצדק כאשר העסקה התגלגלה לחדרי החקירות של רשות ניירות ערך והמשטרה, ואף תרמה לקריסתה של קבוצת אלוביץ'. למעשה, בשנים האחרונות אנו עדים לצניחה חדה במספרן של עסקות בעלי עניין בישראל. השינוי אמנם נובע מתמורות בסביבה הרגולטורית והתקשורתית, אבל גם מדיניותה העקרונית של אנטרופי מילאה בו תפקיד לא מבוטל.

האם מעל כל ההישגים האלה מרחפת עננה של ניגודי עניינים? לא באמת. אמנם אנטרופי מייעצת גם לחברות ציבוריות, אך לפי פרסומי החברה הייעוץ עוסק בהטמעה של כללי ממשל תאגידי — התואמים במדויק את המלצותיה למוסדיים. במלים אחרות, אנטרופי עובדת עם החברות כדי להנחיל להן בדיוק את אותה המדיניות שהיא מפרסמת מדי שנה לגופים המוסדיים ולציבור. כך עושים גם גופי הפרוקסי המובילים בעולם. לא רק שאין כאן ניגודי עניינים, אלא שמדובר במהלך משלים לייעוץ למוסדיים, התורם בטווח הארוך לשיפור הממשל התאגידי ולהגדלת השפעתם של המשקיעים מהציבור.

אנטרופי גם אינה פועלת בוואקום רגולטורי אלא תחת פיקוח ואסדרה. הכללים שפירסמה רשות ניירות ערך בנושא מבטיחים פיקוח על דרכי ההתקשרות של גופי הפרוקסי עם לקוחותיהם, על כישרותם המקצועית ועל האיסור לפעול בניגוד עניינים — והכל בהתבסס על סטנדרטים בינלאומיים.

מובן שאנטרופי אינה חפה מטעויות וניתן לחלוק על המלצותיה. אך יש להיזהר מדה לגיטימציה, המשרתת את מי שמבקש להשתיק את קולו של הציבור בחברות הציבוריות.

הכותב הוא עורך דין, שותף בכיר במשרד פרל כהן ויו"ר הפורום למצוינות בדירקטוריון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker