מלחמת העצמאות של השמאים בישראל - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מלחמת העצמאות של השמאים בישראל

הדרך שעברה החקיקה במטרה להפריד את השמאים מחברות הביטוח עוד לא נסתיימה — ורק כך יושג צדק עבוד הצרכנים

תגובות
לאיכות השומות יש השלכה ישירה על הפיצויים לבעל הרכוש שנפגע
Kent Porter / The Press Democrat

מי מאיתנו לא נזקק לפחות פעם אחת בחייו לשירותי שמאי שיעריך את הנזק לרכושו — לרכב שנפגע בתאונה, לבית שנשרף או לשדה שסובל מבצורת? איגוד השמאים קם ב–1954, ומאז הוא נאבק על עצמאותו המקצועית של השמאי. עצמאות זו תורמת לשמירה על רמתו המקצועית והאתית, מונעת ניגודי עניינים בין מזמין השומה לבין מי שישלם בסופו של יום את הפיצוי בגין הרכוש שניזוק ואף מביאה צדק לצרכנים שנהנים משומה איכותית ואובייקטיבית שתשיב להם פיצוי הוגן עבור הנזק לרכושם.

להבטחת עצמאותו ואי תלותו של השמאי חשיבות מרכזית בשמירת איכות השומות. לאיכות השומות יש השלכה ישירה על היקף הפיצויים המשולמים לבעל הרכוש שנפגע, מספר התיקים שמגיעים לבית המשפט וכן על בטיחות המשתמשים ברכוש שתוקן: רכב שתוקן במוסך, עובש שהוסר בחדר האמבטיה, מיגור נזק ביבול חקלאי שעלול לגרום למחלות וכדומה. כדי לשמור על עצמאותו והעדר תלותו, יש לדאוג כי בתהליך הערכת הנזק לא תהיה מעורבות כלשהי של גורם חיצוני מלבדו, ואין להגביל את שיקול דעתו המקצועי בשום דרך. כיצד אוכפים זאת? באמצעות ענישת שמאי שהפר חובתו המקצועית, וכן ענישת כל מי שמנסה להשפיע על השמאי — לקוחות, בעלי מקצוע שעובדים עמו, וכמובן מבטחות.

בתחום שמאות הרכב עברנו כברת דרך ארוכה כדי להבטיח את עצמאות השמאי על פי חוק. שמאות הרכב מעוגנת בתקנות של צו הפיקוח על מצרכים ושירותים מ–1980, אך אלו לא הספיקו כדי לשמור על עצמאות השמאי, ועד 2002 עבדו שמאי הרכב כשמאי הבית של חברות הביטוח, ושימשו עובדים שכירים שלהן, דבר שיצר ניגוד עניינים מובנה.

ב–1996 הגישו איגוד השמאים והמועצה לצרכנות עתירה לבג"ץ נגד המפקחת על הביטוח וחברות הביטוח, ובית המשפט פסק להפריד את השמאים מחברות הביטוח. בעקבות זאת, בשנת 2000 פירסמה המפקחת על הביטוח את חוזר השמאים המפורסם. מעתה, לכל חברת ביטוח היתה רשימת שמאי חוץ שמתוכה יכול היה המבוטח לבחור שמאי או להביא שמאי פרטי משלו.

ואולם ניגוד העניינים נמשך, היות שרוב המבוטחים לא ידעו על האפשרות לבחור שמאי פרטי, ומי שכן בחר שמאי פרטי עבר דרך חתחתים עד לקבלת הפיצוי המיוחל. חברת הביטוח העדיפה את השמאים ברשימה משום שאלה למעשה תיפקדו כשמאי בית שלה, והיא הפעילה עליהם לחצים להקטין את השומה.

ב–2016 עבר חוק רישוי שירותים ומקצועות לענף הרכב ובימים אלה עדיין נכתבות התקנות לחוק. בדיוניה על חוק רישוי, החליטה ועדת הכלכלה לבטל את רשימות השמאים ולהפרידם מחברות הביטוח. עם זאת נכון לעכשיו, עדיין לא ידוע באיזו קונסטלציה זה בדיוק ייעשה.

לפני כמה ימים נכנסו לתוקפן התקנות של החוק, שאוסרות השפעה אסורה על שיקול דעת שמאי הרכב. לפי תקנות אלה, כל מי שפונה לשמאי בכל דרך שהיא במטרה להביא אותו לערוך את השומה באופן שיגדיל את הכנסתו שלו או של אחר עובר על החוק. חוק רישוי אינו חל על חברות הביטוח, אלא על מי שהוא בעל רישיון בענף הרכב (מוסכים, סוחרי רכב וכיו"ב). לכן, האיגוד פועל מול אגף שוק ההון במשרד האוצר כדי להביא להטלת אחריות על חברות ביטוח העוברות על הוראות חוק זה.

כמו כן, האיגוד פועל להסדרת מקצוע השמאות בחוק לא רק בענף הרכב, אלא גם בענף הרכוש והחקלאות. אנו מקווים כי עוד לפני שהמדינה תגיע לגבורות נזכה לכך — כי רק הסדרה כזאת, שתיעשה בצורה נכונה, תביא לעצמאות מוחלטת של השמאי ואיתה גם צדק עבור הצרכנים.

הכותב הוא עורך דין ויו"ר איגוד השמאים בישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות